B550 Unify/Unify-X önizleme

MSI Ryzen 5000 serisi işlemcilerin tanıtımından önce B550 Unify ve B550 Unify-X tanıtımını yapmıştı. Gelin bu anakartın önizlemesini yapalım.
product_8_20201023113717_5f924feddc1dd.png

Öncelikle tanıtım videosunu şöyle bırakayım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gördüğünüz gibi güzel anlatmışlar, ama yine de biraz detaya inelim. Geç kaldım ama anakartlar satışa yeni çıkacağı için çok sorun olmaz diye düşünüyorum :D

VRM yapısı ile başlamak iyi olur çünkü MSI bu konuda çok iddalı.

14 adet 90A'lik güç beslemesi ve 14+2 fazlı şekilde direkt bir faz yapısı bulunuyor. XPDE132G5C 1000A'lik ve 16 faz destekli PWM kontrolcü ile desteklenen bu faz yapısı gücünü 2x4+4 EPS pinleri üzerinden alıyor.
powersolution-structure.jpg

MSI aynı şekilde VRM soğutmasında da iddalı olsa gerek zira nikel kaplı ısı borusu ile desteklenmiş geniş aluminyum blokları 7 W/MK değerine sahip termal padler ile kullanılmış.
Ekran görüntüsü 2020-11-13 113453.jpg

Şimdi de gelelim RAM desteklerine.
Unify 128GB maksimum destekliyor iken Unify-X maksimum 64GB desteğine sahip. Bunun sebebi ise slot başı 32GB desteğinin olması.
Birçoğunuzun Unify-X'de neden 2 RAM yuvası var dediğini görüyor gibiyim, o kısıma gelelim :)

Unify-X modelinde hızaşırtma yapan kişiler daha çok göz önünde tutularak 4 DIMM yuvası yerine 2 adet daha ince işçilik ile düzenlenmiş DIMM yuvaları bulunmakta.
Ayrıca hem Unify hem de Unify-X modelinde bellek yuvalarının turuncu renkli hatlar ile CPU'ya doğrudan bağlandığını görebiliriz.
s.png

MSI frekanslar için de şu şekilde belirtmiş. Yani kullanılan işlemciye göre de değişiyor maksimum desteğiniz.
Ekran görüntüsü 2020-11-13 153024.jpg

Tabii ki bu hızların üstüne de OC ile çıkmanız mümkün.

Geniş depolama desteği.
Ekran görüntüsü 2020-11-13 100451.jpg

Toplamda 4 adet M.2 portu ve 6 adet SATA portu mevcut. Portların kullanım şekline bağlı olarak ilk metal güçlendirmeli PCI Express x16 yuvası hariç diğer PCI Express ve SATA 5-6 yuvaları devre dışı kalabilir.
En optimum olarak 3 adet PCI Express NVMe SSD ile 6 SATA portu ya da 4 adet PCI Express NVMe SSD ile 4 SATA cihaz kullanılabilir.

Ekran görüntüsü 2020-11-13 114408.jpg

Üst tarafta bulunan 3 yuvanın PCI Express Gen 4 desteklediğini belirtmeliyim. Son yuva ise PCI Express Gen 3 destekli.
Ek olarak bütün M.2 yuvalarının pasif soğutma bloğuna sahip olduğunu belirtmeliyim.

Arka panel portları.
product_5_20201023113715_5f924feb27e0a.png

7+1 destekli ses çıkışları, 2.5 Gigabit LAN, Wi-Fi 6 antenleri, biri Type-C olmak üzere 4 adet 10 Gbps USB, 4 adet USB 2.0, HDMI 2.1 ve bir adet kombo PS/2 portu görmekteyiz.
Bunlara ek olarak Flash BIOS ve Clear CMOS butonları var. Clear CMOS yani BIOS sıfırlama tuşunun olması güzel bir şey, çünkü OC odaklı bir anakart olduğu için sık değiştirilen ayarların sıfırlamasını kolaylaştırıyor.

Ayrıca ön panel Type-C bağlantısının bulunduğunu belirtmeliyim.

Hazır gelen Power ve Reset tuşları.
Ekran görüntüsü 2020-11-13 100451.jpg

Yüksek OC denemelerinin genellikle uzay montaj toplanan sistemlerde yapıldığını düşünürsek güzel bir detay.

Geniş komponent bağlantı seçenekleri.
B550 Unify ve Unify-X modellerinde çeşitli komponent bağlantıları bulunmakta.
Işıklandırma olarak bir adet JRGB yani 12V 4 pin RGB, 2 adet JRAINBOW yani 3 pin 5V ARGB ve bir adet de JCORSAIR girişi bulunmakta, ayrıca bu LED'ler için bir anahtar bulunmakta.
Fan bağlantısı olarak 6 adet SYS, bir adet CPU ve bir adet de Pump fan bağlantısı bulunuyor.
Detaylı listeyi şöyle bırakabilirim;
comp.jpg

Zengin kutu içeriği.
accessories.png

OC odaklı çıkan ve orta seviye olan bir anakartın bu kadar kutu içeriği beni şaşırttı diyebilirim.
Özellikle DIY Stand uzay montaj kullanım için güzel düşünülmüş. DIY Stand ne işe yarıyor diyenlerin anakart sayfasında DIY kısmına bakmalarını öneririm.
Not: Bu kutu içeriği değişiklik gösterebilir.

Kısacası dopdolu bir anakart olmuş. Standart bir B550 anakarttan çok daha fazlası olduğunu ve rakipleri ile rekabet edeceğini söyleyebiliriz.

Bunlara ek olarak Flash BIOS ve Clear CMOS butonları var. Clear CMOS yani BIOS sıfırlama tuşunun olması güzel bir şey, çünkü OC odaklı bir anakart olduğu için sık değiştirilen ayarların sıfırlamasını kolaylaştırıyor.
Güzel özellik. Pek denk gelinmiyor normalde. Kasanın içini açmakla uğraştırmaz en azından. :)

Bu MSI kutuları benden zengin çıkıyor.

Benim anakart kutusuna utanmasa "Bir de teşekkür mü edeceğiz aldığın için?" Yazacaktı ASUS.

Ben nedense anakart tasarımına aşık oldum.

Ek olarak elinize sağlık demesem olmaz.
İyi hoş ama çok kaba yav.
Çok güzel ve zarif bence ya? :D

Ben sorunluyum galiba?

Geri
Yukarı