Çözüldü B550M-Plus sistemde DRAM ışığı yanıyor ve görüntü yok

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

baran1994

Yoctopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Sistemi daha bugün topladık. PC açtığımda dram ışık sürekli yanıyor. Görüntü gelmiyor. RAM'leri tek çift takmayı denedim. Slotları kitapçıktaki gibi taktım ama fayda etmedi. Donanımlarım aşağıda yazılı. Yardımcı olursanız sevinirim.

PSU: Corsair CX650F RGB 650W 80+ Bronze Modüler Güç Kaynağı Siyah
Anakart: ASUS TUF Gaming B550M-Plus AM4 mATX Anakart
RAM: G.Skill 16 GB(2x8GB) Trident Z Neo DDR4 3600MHz CL16 AMD
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X 3.7 GHz Soket AM4 32 MB Cache 65 W işlemci MPK stok fanlı
SSD: Samsung 970 EvoPlus 1TB 3400/2500 MB/s NVMe M.2 SSD (MZ-V7E1T0BW)
Ekran kartı: ASUS NVIDIA GeForce RTX 3060 ROG STRIX OC ROG-STRIX-RTX3060-O12G-Gaming 12 GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı

Dosya Ekleri

• aa.jpg
    aa.jpg
    189,5 KB · Görüntüleme: 91
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bugün gittim biri Toshiba diğeri ise SanDisk marka 2 USB aldım. İlk Toshiba marka USB ile BIOS flashback yapıp BIOS'u güncelledim ve oldu. Sorun USB sürücüsündeymiş. Sorunumu çözdüm ve işletim sistemini kurdum. SanDisk olanı denemeye fırsatım olmadı. Bu arada ilk denediğim USB Syrox markaydı. Çalışıyor fakat bu elimdekini okumadı. Her marka USB ile verim alınmıyor sanırım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Sistemi yeni toplamadınız değil mi? Yani daha önce görüntü alıyordunuz sonrada böyle oldu. BIOS güncellemediyseniz 5600X ile görüntü alamazsınız çünkü. Tabi o zaman CPU ışığı yanardı. RAM'leri tek tek farklı slotlarda iyice oturduğundan emin olarak denediyseniz silgi ile ıç kısımlarını silmeyi deneyin.
Yanlış bir RAM OC yaptıysanız BIOS pilini çıkartıp 1 dakika sonra yeniden takarak BIOS sıfırlamayı deneyin.( RAM OC yapmadıysanız da deneyin).

Pardon sistemi bugün topladık yazmışsınız görmemişim. Büyük ihtimalle 5600X'in çalışması için BIOS güncellemesi istiyordur. ASUS'un sitesinden biosflashback özelliğini kullanarak beta olmayan bir BIOS sürümüne güncelleyin.

Önce BIOS Flashback ile BIOS güncellemesi yapın. Daha sonra tekrar kontrol edin. Hala DRAM ışığı yanıyorsa farklı bir bellek ile deneyin.

Sistemi yeni toplamadınız değil mi? Yani daha önce görüntü alıyordunuz sonrada böyle oldu. BIOS güncellemediyseniz 5600X ile görüntü alamazsınız çünkü. Tabi o zaman CPU ışığı yanardı. RAM'leri tek tek farklı slotlarda iyice oturduğundan emin olarak denediyseniz silgi ile ıç kısımlarını silmeyi deneyin.
Yanlış bir RAM OC yaptıysanız BIOS pilini çıkartıp 1 dakika sonra yeniden takarak BIOS sıfırlamayı deneyin.( RAM OC yapmadıysanız da deneyin).

Pardon sistemi bugün topladık yazmışsınız görmemişim. Büyük ihtimalle 5600X'in çalışması için BIOS güncellemesi istiyordur. ASUS'un sitesinden biosflashback özelliğini kullanarak beta olmayan bir BIOS sürümüne güncelleyin.
ben bios flashback yaptım ama ışık yarım saattir açık.bunun güncellenmesi ne kadar sürüyor ? bir yerde yanlış mı yapıyorum acaba

Ben BIOS flashback yaptım ama ışık yarım saattir açık. Bunun güncellenmesi ne kadar sürüyor? Bir yerde yanlış mı yapıyorum acaba

Anakart üzerinde doğru biosflashback özelliği için ayrılmış USB portuna taktınız değil mi ve flash belleğinizi FAT32 formatında formatladınız? Sonra da aşağıda işaretlediğim sürümü indirdiniz ve ZIP dosyasından çıkarıp çıkanları Flash bellek içine atıp BIOS renamer adlı programını çalıştırdınız içindeki ve BIOS dosyasının adı TGB550MP.CAP olarak değişti?
1627418243844.png

Asusun kendi orijinal talimatlarını izleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakart üzerinde doğru biosflashback özelliği için ayrılmış USB portuna taktınız değil mi ve flash belleğinizi FAT32 formatında formatladınız? Sonra da aşağıda işaretlediğim sürümü indirdiniz ve ZIP dosyasından çıkarıp çıkanları Flash bellek içine atıp BIOS renamer adlı programını çalıştırdınız içindeki ve BIOS dosyasının adı TGB550MP.CAP olarak değişti?
Eki Görüntüle 1120264
Asusun kendi orijinal talimatlarını izleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
aynen böyle yaptım tekrar aynı adımları tekrarlaım baştan 2.kez ama ışık başta 2 kere yanıp sönüyor sonra devamlı şekilde yanıyor ve kapanmıyor.
işlemcim anakarta takılı .bunu sökmek gerekiyormu güncelleme yapabilmesi için ?

Işığın sönmesini ne kadar bekliyorsunuz? Uzun sürebilir. Yeteri kadar bekliyor musunuz? Yarım saatten uzun sürebilir? Varsa başka bir flash bellek ile deneyin. Mesela 1 saat bekleyin. Bana kalırsa ışık sönmeden hiçbir işlem yapmayın. Normalde sadece güç bağlantıları yapıkken CPU/RAM/GPU hiçbir şey takılı değilken yapılabiliyor. Bu parçalar takılıyken yapılınca ne oluyor bilmiyorum. Biz arkadaşın bilgisayarına aynı anakarta hiçbir şey takılı değilken yaptık sorunsuz oldu.

Belki BIOS güncellemesini yapmıştır o yüzden değildir. Gerçekten RAM'lerde bir sorun vardır. İmkanınız varsa başka PC'de deneyin.
Bir de RAM'lerin üzerinde

F4-3600C16D-16GTZNC​

Buna benzer kod olur onu paylaşır mısın? Anakartın sitesinden bakalım uyumlu RAM'ler listesinde var mı?

Işığın sönmesini ne kadar bekliyorsunuz? Uzun sürebilir. Yeteri kadar bekliyor musunuz? Yarım saatten uzun sürebilir? Varsa başka bir flash bellek ile deneyin. Mesela 1 saat bekleyin. Bana kalırsa ışık sönmeden hiçbir işlem yapmayın. Normalde sadece güç bağlantıları yapıkken CPU/RAM/GPU hiçbir şey takılı değilken yapılabiliyor. Bu parçalar takılıyken yapılınca ne oluyor bilmiyorum. Biz arkadaşın bilgisayarına aynı anakarta hiçbir şey takılı değilken yaptık sorunsuz oldu.

Belki BIOS güncellemesini yapmıştır o yüzden değildir. Gerçekten RAM'lerde bir sorun vardır. İmkanınız varsa başka PC'de deneyin.
Bir de RAM'lerin üzerinde

F4-3600C16D-16GTZNC​

Buna benzer kod olur onu paylaşır mısın? Anakartın sitesinden bakalım uyumlu RAM'ler listesinde var mı?
bu kodun aynısı yazıyor.

F4-3600C16D-16GTZNC​

Resmi olarak denenmemiş bu anakart üzerinde yani listede yok ama bu çalışmayacağı anlamına gelmiyor tabii.

Farklı bir flash bellek deneyerek ışık sönünceye kadar beklemeyi deneyin.

BIOS sıfırlamayı (BIOS pilini sökerek) ve RAM'leri silgi ile silmeyi denemiş miydiniz?

Bir de dram ışığı yandığına emin misiniz CPU ışığı değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı