B777 Kalkış Sonrası Motoru Alev Aldı

Aynen, türbindeki bıçaklar kopup parçalamış motoru sonrasında da dağılma başlamış zaten direkt domino etkisiyle. Bence de ciddi bir kaza ve en ucuz şekilde halledilmiş cidden.

Model uçakta bir kere carbonfiber pervane kırmıştık. Tüm motor bölümü mahvolmuştu sarsıntı yüzünden.

Pervane kırmak uçan her şey için büyük tehlike.

Motorlar Pratt & Whitney imiş. Bir tık şaşırmadım. Boeing tarafında General Electric, Airbus tarafında Rolls Royce markaları iyidir. Boeing tarafında RR motoru da tercih etmem şahsen.

THY'nin 777-300ER'leri GE motor. Uçmaya devam ederler büyük ihtimalle.

Kaza ucuz atlatılmış. Uçağa GE motor takıp götürmüşler ;)

GE + Boeing = Arkana yaslan.

Model uçakta bir kere carbonfiber pervane kırmıştık. Tüm motor bölümü mahvolmuştu sarsıntı yüzünden.
Yarattığı dengesizlik ve titreşimin gücü bütün motoru parçalar aynen. En küçük parça bile bütün sistemi dağıtabilir. Şu aşağıdakinden hiçbir farkı kalmaz:)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yarattığı dengesizlik ve titreşimin gücü bütün motoru parçalar aynen. En küçük parça bile bütün sistemi dağıtabilir. Şu aşağıdakinden hiçbir farkı kalmaz:)

Balsa ve köpüktü o model, hatta karbon fiber koyduğumuza da pişman olduk sonra.

Şimdi de benzer bir model üzerinde çalışıyoruz, motor bağlantılarına falan özellikle dikkat ediyoruz. Kopması dert değil de uçağı dağıtmaması lazım işte, onu başarabilmek ustalık.

Kopması dert değil de uçağı dağıtmaması lazım işte, onu başarabilmek ustalık.
Onu başarabilirsen direkt Airbus, Boeing’e mail at valla ihya ederler seni:) Yapısal dengesizlik yüzünden oluyor işte zaten. Yani dengeli sistemden bir parça çıkınca kaos başlıyor.

Çok tuhaf ya. Şimdi düşünümde uçakta iken böyle bir manzara ile karşı karşıya kalsam, bilip bilmediğim tüm Dua'ları okur idim😅 Uçak içinde ki herkes ile toplu bir Fatiha.

Aynı zamanda evin önüne bir uçak parçası düşmesi de, herhalde milyonda bir olur.

Aynı zamanda evin önüne bir uçak parçası düşmesi de, herhalde milyonda bir olur.
Fotoğrafı çektiren adam haklı baksana:) Böyle bir şeyle nerde karşılaşacaksın bir daha:)

Fotoğrafı çektiren adam haklı baksana:) Böyle bir şeyle nerde karşılaşacaksın bir daha:)
Vallahi ben de aynısı yapardım. Birde galiba satışa çıkarmışlar, bizim mahalledeki eskiciye bunu göstersem, metaline 10 lira anca verir 🤣 Ama satmazdım, hemen alıp geri evime kaçar idim. Çok güzel bir hatıra olur.

Yok, FAA ve NTSB direkt olarak el koymuştur parçaya, bir milim dahi kıpırdatamazlar. :) Şimdi Allah korusun, o uçak düşse, olayın nasıl gerçekleştiğini anlamak için motordan düşen parçaların izlediği rotaya ve açıya bakmaları gerekecek, o nedenle hayati değerde o parçalar. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı