Başarılı Kurulum Lenovo Z510 - Windows 8 ve Mac OS X 10.9.2

Arkadaşlar merhaba. yaklaşık 5 saatlik bir uğraş sonucu kurulumu başarmış bulunmaktayım. Bu işin 5 saat sürmesinin nedeni acemi oluşumdur. Zira hayatımda ilk defa böyle bir işe kalkıştım ve bunu başarıyla sonuçlandırdım. Öncelikle sistemimden bahsedeyim;

İşlemci : Intel Core-i5 4200M
Ram : 8 GB 1600 Mhz
Grafik : Intel HD 4600 ve GeForce GT 740M

Kurulumu Recep abinin hazırlamış olduğu UEFI rehber ile gerçekleştirdim. İlk olarak hiç bir BootArgument girmeden kurulumu başlatmayı denedim ama "Kernel requests now disabled" yazısı ile karşılaşıyordum. Ben de "-f cpus=1" kodunu kullanarak kuruluma başladım. Her şey olması gerektiği gibi ilerledi ve kurulum başarıyla sonuçlandı. Ardından tekrar başlatıp bootlader yüklemek istediğimde sistemin "-x" komutu olmadan açılmadığını gördüm. Bunu da "dart=o" komutunu kullanarak aştım ve her şeyi gerektiği gibi yaptım. Ekran kart ID'si olarak "0x0A260006" kodunu kullandım ve bu da sorunsuz çalıştı. Şimdi tek sorunum ses zira onu daha halledemedim, üstünde uğraşıyorum. Bir diğer sorunum ise her başlangıçta "-f cpus=1 dart=o" komutlarını girmek zorunda olmam. Onları nasıl kaydedeceğimi bilmiyorum ama onu da çözerim muhtemelen. Herkese iyi geceler.

Arkadaşlar bu da ses ve batarya yüzde sorununu hallettikten sonraki halinin görüntüsü. Yalnız saat sorunlu, ona takılmayın :)

Lenovo Mavericks.jpg

Bu da Sunspider 0.9.1 test sonucum. Sistem Windows 8'den daha iyi sonuç aldı :)

Sunspider 2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
@Aykut Tosun Hocam arka plan resmi Mavericks'in kendi resimleri arasından seçtiğim bir resim. Maverickse biraz yabancıyım, eğer nasıl alabileceğimi söylersen seve seve atabilirim.

Aynı model bende var ve bir kaç gündür deniyorum bir türlü kuramadım. Yardımcı olabilir misin ? Yaptığın işlemler adım adım nelerdir acaba?

Yazıya başlamadan önce Mavericks için gerekli alanı açıp dosya sistemini Apple HFS olarak biçimlendirdiğini varsayıyorum.

• Hocam ilk önce BIOS'tan ayarlamaları yapacaksın. SATA Mode'u AHCI, Virtualization Tech'i Disabed, Secure Boot'u da Disabled yap. Ben başka ayara dokunmadım.
  • Ardından Mavericks imajını Win32DiskImager ile taşınabilir belleğe yaz.
  • Yazma işlemi tamamlandıktan sonra TransMac ile System/Library/Extensions klasörü altından NVDA ile başlayan tüm kextleri sil ki kurulum aşamasında sorun çıkarmasınlar.
  • Bilgisayarı yeniden başlat, başlarken F12'ye bas ve boot menüsüne gir.
  • Boot menüsünden UEFI belleği seç ve Clover BootManager'e giriş yap.
  • Ardından ayarlar menüsüne gelip BootArgs kısmına -v -f cpus=1 yazıp kaydet. Grafik ayarlarından da InjectIntel ve InjectEDID seçeneklerini devre dışı bırak.
  • Ardından ana menüye dönüp bellekten boot et. Ters giden bir şey olmazsa kurulum ekranına ulaşacaksın.
  • Kurulumu Recep Abi'nin rehberine bakarak hallet.
  • Kurulum bittiğinde sistem yeniden başlayacak, başlarken tekrar F12'ye bas ve tekrardan bellekten boot et sistemi.
  • Boot ettikten sonra Ayarlardan BootArgs kısmına -v -f cpus=1 -x yaz ve kaydet. Sonra grafik ayarlarına gir, InjectIntel'i tekrar devre dışı bırak ama InjectEDID'i seçili duruma getir sistemi başlat.
  • Tekrardan bir aksilik çıkmazsa kurulumu bitirmen için son aşamalara geçebileceksin. Son aşamaları halledip masaüstüne geldikten sonra sistemi tekrardan yeniden başlat ve BootArgs kısmına -v cpus=1 dart=o komutlarını yazarak sistemi başlat ki BootLoader'i harddiske yükleyebilesin. Zira güvenli modda Clover Configurator EFI kısmını mount edemiyor. Geri kalan her şeyi Recep Abi'nin rehberinden faydalanarak halledebilirsin. Ekran kartı için girmen gereken ID ise: 0x0A260006

Buraya kadar sürekli Verbose Mode'ta başlamanı önermemin sebebi ise olur da bir yerde takılırsan neresi olduğunu görebilmen içindir hocam. Kolay gelsin, işlemleri bitirince olumlu ya da olumsuz yaz ki yardım edebilelim. Kolay gelsin.

Tüm dediklerini yaptım. kurulumu bitirip sistemi açtım. fakat yeniden başlattığımda VM Swap Subsystm is ON da takılı kaldı açılmadı sistem. en son yazdığın -v cpus=1 dart=0 komutunu yazdığım ayarlar yerinde InjectEDID i tekrardan seçecekmiyim ?Ekran Kartı için girmem gereken ID yi Clover modda mı yazacağım ?

Tamamdır durumu hallettim. Başka kuracak olanlara yardımcı olması açısından -v cpus=1 dart=0 komutunu yazdığımızda tekrardan InjectEDID etkin olması gerekiyor.. Çok Teşekkür Ederim açıklayıcı bilgiler için

Clover configurationda mount efi dediğimde vidyodaki gibi önüme hdd ve usb olarak seçenekler gelmemekte. Sizde vidyoda ki gibi geldimi acaba ? Driverları kurarken ses ve network için hangilerini seçtiniz söyleyebilir misiniz ?

Hocam ben Mount EFI dediğimde seçeneklerin ikisi de gelmşiti. Eğer belleğin takılı değilse gelmemesi normal bu arada. Ayrıca Ekran kartı ID'sini Clover Configurator'dan Graphics bölümüne girerek oradakı kısma yazacaksın ve yazdıktan sonra InjectIntel'i seçeceksin. Bundan sonra artık açılışta Grafik ayarlarından bir şey değiştirmene gerek kalmayacak. Ses olarak VoodooHDA'nın son sürümünü kurmuştum. Network kısmı ise en çok sıkıntı çektiğim yer oldu. Onun yüzünden sistemi tekrardan kurmak zorunda kaldım ki şu anda açılmıyor Mavericks. Zamanım da olmadığından ilgilenemiyorum maalesef.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı