Babamla anlaşamıyorum

Tolga.0

Decapat
Merhaba, şu an 15 yaşındayım lise 1'e gidiyorum. Babamla annem ben 3 yaşındayken ayrıldılar ve hala ayrılar. Ben orta okula gittiğimden beri babam beni hiç istemediğim iş yerinde çalıştırmak istiyor hele ki bu yaz notlarım ortalama fakat benim amacım bu yaz spor kulubüne gitmek ve programlama derslerime çalışmak. Babamın amacı tam tersi beni halı yıkatma işinde çalıştırmak istiyor fakat ben istemiyorum. Aradım konuştum dedim işte ben spor kulübüne gitmek istiyorum dedim oda ded iki sen şu an gitme oğlum benim oraya gelirsin hem işini öğrenirsin ded. İ aslında amacı işi öğretmek değil bildiğin sabah akşam durmadan çalıştırmak ve ben bunu yazda gram yapmak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Baban sana iş öğretmek istiyor en azından eline meslek almış olursun diye. Ama yine de doğru değil baskılaması bunu dile getirebilirsin. Örnek vereyim benim zamanımda futbolda iyi yerlere gelmiştim babam beni 18 yaşındayken futboldan çekmişti :D. Üzüldümmü üzüldüm, sinirlendimmi sinirlendim. Ama babadır dedim geçtim.

Peki ya annen? O ne diyor bu duruma? Bence yapmamalısın ki resmiyette kanun dışı bir uygulama bu.

@343203 ve @OnePC dislike'ları neye borçluyuz? Siz de biliyorsunuz ki bir şahısı rızasız bir şekilde çalıştırmak kanunen suçtur.

Baban istiyor ki elinde mesleğin olsun. Eğer çok aşırı derece de iş yerinde zorluyorsa adam gibi kibarca konuş. Benim sana önerim yazın bir plan yap. Hem sporuna falan git hem de babana yardım et. En azından meslek öğren.

@Veli1026 Hocam meslek öğrenmenin neresi kanun dışı ? 18 Yaş altı deli gibi çalıştırılırsa ve eğitim görmesi engellenilirse kanun dışıdır.

Merhaba, şu an 15 yaşındayım lise 1'e gidiyorum. Babamla annem ben 3 yaşındayken ayrıldılar ve hala ayrılar. Ben orta okula gittiğimden beri babam beni hiç istemediğim iş yerinde çalıştırmak istiyor hele ki bu yaz notlarım ortalama fakat benim amacım bu yaz spor kulubüne gitmek ve programlama derslerime çalışmak. Babamın amacı tam tersi beni halı yıkatma işinde çalıştırmak istiyor fakat ben istemiyorum. Aradım konuştum dedim işte ben spor kulübüne gitmek istiyorum dedim oda ded iki sen şu an gitme oğlum benim oraya gelirsin hem işini öğrenirsin ded. İ aslında amacı işi öğretmek değil bildiğin sabah akşam durmadan çalıştırmak ve ben bunu yazda gram yapmak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım?
Babanın amacı doğru aslında,bende seninle aynı yaştayim ve bu yaz pastane fırın veya bana uygun herhangi bir yerde çalışmak istiyorum senin de kendine uygun gördüğün meslek varsa bunu babana söyleyerek çözebilirsin ama illa ki de çalışmicam dersen o senle baban arasında

Bence yapmamalısın ki resmiyette kanun dışı bir uygulama bu.
Kaynak belirtir misiniz? Gidip 16 yaşından küçük bireylerin çalıştırılması yasaktır kanunu atmayın lütfen. Söz konusu kişi babası, şikayet edilse bile bir şey olmaz.

Babanız size iş öğretmek, kolunuza altın bir bilezik eklemek istiyor. Düşüncenizin yanlış olduğu kanısındayım. İstemiyorsanız da gerekçelerinizle beraber nazikçe istemediğinizi söyleyin.

@Veli1026 Hocam meslek öğrenmenin neresi kanun dışı ? 18 Yaş altı deli gibi çalıştırılırsa ve eğitim görmesi engellenilirse kanun dışıdır.
Bireyin rızası dışında çalıştırılmasını kanun dışı buluyorum.
Kaynak belirtir misiniz? Gidip 16 yaşından küçük bireylerin çalıştırılması yasaktır kanunu atmayın lütfen. Söz konusu kişi babası, şikayet edilse bile bir şey olmaz.
Devamını da okusaydınız keşke. Üstte tam açıklayamamışım.

Yeni konular

Geri
Yukarı