Bad Sector bulunan HDD'ye Steam oyunu kurulamıyor

MertEren94

Hectopat
1 TB HDD VW 240 GB SSD sahibiyim. HDD'de bad sector var ve Steam'deki oyunlar HDD'ye kuruluyor. Oyun güncellemesi bitmiyor ve hep burada kalıyor:

20191228130423_1.jpg

Her neyse ben de görev yöneticisine girdim ve Steam'den başa bir şey açık olmasa bile disk 1'i (HDD) %100 gösteriyor neden olabilir?

1.jpg

HD Tune'dan PC (RX 570, R5 2600, 8 GB RAM, Win 10 sistem)nin ani kasma donma ve yavaşlamaları nedeni ile HDD test yapmıştım sonuçlarım:

a.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorununuzun bad sector'den değil de başka bir şeyden olduğu fikrindeyim. Çünkü benim HDD neredeyse 10 senelik. Çok sayıda bad sector var. Fakat benim oyun kurmakla ilgili bir problemim yok. Tabi ki donanımsal yavaşlık var. Fakat yazılımsal bir problemim yok.

Normal bir durum. O HDD işe yaramaz artık.
Sorununuzun Bad Sector'den değil de başka bir şeyden olduğu fikrindeyim. Çünkü benim HDD neredeyse 10 senelik. Çok sayıda Bad Sector var. Fakat benim oyun kurmakla ilgili bir problemim yok. Tabi ki donanımsal yavaşlık var. Fakat yazılımsal bir problemim yok.
Bu biraz Bad Sector'un nerede olduğu ile alakalı.

Artı -1 Eksi
Kardeşim bad sector varsa uğraşmaya değmez ikinci el temiz bir HDD al.

Sorununuzun bad Sector'den değil de başka bir şeyden olduğu fikrindeyim. Çünkü benim HDD neredeyse 10 senelik. Çok sayıda bad sector var. Fakat benim oyun kurmakla ilgili bir problemim yok. Tabi ki donanımsal yavaşlık var. Fakat yazılımsal bir problemim yok.

Normal bir durum. O HDD işe yaramaz artık.

Bu biraz bad Sector'un nerede olduğu ile alakalı.

Peki PC'deki kasma, donma, kilitlenmeler de mi HDD'den kaynaklıdır yani oyun oynarken dropdan başka pek sıkıntı yok ama genelde PC boştayken bir program çalıştırınca falan uzun süreli kasma donma ve kilitlenmeler oluyor (RX 570 sürücümü AMD'nin kendi programından güncelledikten sonra fark ettim daha önce de var olabilir ama ben bu kasmalar güncellemeden sonra oldu diye hatırlıyorum) genel soru: Kasma, donma ve kilitlenmeler HDD'den kaynaklı mı?

Peki PC'deki kasma, donma, kilitlenmeler de mi HDD'den kaynaklıdır yani oyun oynarken dropdan başka pek sıkıntı yok ama genelde PC boştayken bir program çalıştırınca falan uzun süreli kasma donma ve kilitlenmeler oluyor (RX 570 sürücümü AMD'nin kendi programından güncelledikten sonra fark ettim daha önce de var olabilir ama ben bu kasmalar güncellemeden sonra oldu diye hatırlıyorum) genel soru: Kasma, donma ve kilitlenmeler HDD'den kaynaklı mı?
Bana kalırsa problemleri sadece HDD'ye yüklemek yanlış olur. Yazılımsal olabilir, donanımsal olabilir, internet ile ilgili de olabilir. Bilgisayarda birçok bileşen var. Fakat bad sector olması HDD'yi problem kaynağı olarak ön plana atabilir.

Bana kalırsa problemleri sadece HDD'ye yüklemek yanlış olur. Yazılımsal olabilir, donanımsal olabilir, internet ile ilgili de olabilir. Bilgisayarda birçok bileşen var. Fakat bad sector olması HDD'yi problem kaynağı olarak ön plana atabilir.

Diğerlerinde sorun olup olmadığını nasıl anlayacağım şimdi BIOS Update yapacağım RAM'de sıkıntı olmadığını düşünüyorum GPU ve CPU sağlığını test edebileceğim bir program var mı (GPU veya CPU'ya zarar vermeden)

Diğerlerinde sorun olup olmadığını nasıl anlayacağım şimdi BIOS Update yapacağım RAM'de sıkıntı olmadığını düşünüyorum GPU ve CPU sağlığını test edebileceğim bir program var mı (GPU veya CPU'ya zarar vermeden)
Sisteminiz basit bir sistem değil. Yani sistem yetmeme durumunda ortaya çıkan drop olmamalı. Bileşenlerine baktığımda yeni nesil olduğu için eski parçalar olmadığına görebiliyorum. Demem o ki bence donanımsal bir probleminiz olmadığını düşünüyorum. Yazılımsal yönünde olduğunu düşünüyorum. Hem diğer işlemler arasında da basit olduğunu düşündüğüm şey format atmanız. Yeni işletim sistemi belki sorununuza çare olabilir. Bu arada bu dediklerim tamamen benim düşüncem. Hiçbir şekilde bu durum üzerinde kanıtlayabileceğim bir durum değil.

Sisteminiz basit bir sistem değil. Yani sistem yetmeme durumunda ortaya çıkan drop olmamalı. Bileşenlerine baktığımda yeni nesil olduğu için eski parçalar olmadığına görebiliyorum. Demem o ki bence donanımsal bir probleminiz olmadığını düşünüyorum. Yazılımsal yönünde olduğunu düşünüyorum. Hem diğer işlemler arasında da basit olduğunu düşündüğüm şey format atmanız. Yeni işletim sistemi belki sorununuza çare olabilir. Bu arada bu dediklerim tamamen benim düşüncem. Hiçbir şekilde bu durum üzerinde kanıtlayabileceğim bir durum değil.

Peki sağolun...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı