Çözüldü "Bad shim signature, önce kerneli yüklemelisiniz" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EnderR3kt

Centipat
Daha fazla  
Ömrümde ilk defa Linux kuruyorum, 2 adet aynı marka model USB ile kurulum yapmaya çalıştım.
Amacım Linux Mint'i USB'ye kurmaktı.

( Linuxmint-21.1-cinnamon-64 Bit ) ISO dosyasını ( balenaEtcher-portable ) uygulaması ile ilk USB belleğime yazdırdım.

Ardından Linux'u açıp masaüstünde ( ınstall Linux Mint ) kullanarak ikinci USB'me Linux Mint Kurulumu
Konusundaki yolu izleyerek kurulum yaptım.

Kurulum garip bir şekilde 2.5 saat sürdü. Kurulum tamamlandı.
Ardından verilerinizin saklanmasını istiyorsanız yeniden başlatın kısmı geldi ve yeniden başlat dedim.

Ekrana gelen sırasıyla:

- Linux Mint 21.1 cinnamon.
- Advanced options for Linux Mint 21.1 cinnamon.
- Windows boot Manager.

İlk sıradan Linux'a giriş yapmaya çalıştığımda ise ekrana gelen başlıkta da belirttiğim gibi.

- Hata: Bad shim signature.
- Hata: Önce kerneli yüklemelisiniz.

Sorunu yaşayan ya da fikri olan varsa yardımcı olursa çok mutlu olurum, iyi sosyaller.

-- güncelleme--

Bios ayarlarımı sıfırlayarak Secure boot'u enabled durumundan disabled'a getirdim ve temiz tekrardan kurulum yaptım. Şuanda usb belleğimden sorunsuz Linux mint kullanabiliyorum. Eğer aynı sorunu yaşayacak olursanız bilginize arkadaşlar. Sorunun bunun ile alakası var mı emin değilim fakat işe yaradı.

Ayriyetten ilk kurulumumda usb belleğin 32gb lık bir bölümüne (USB 64 gb) Linuxu kurup geriye kalan kısmı kullanmak istiyordum fakat, sorun yaşadığım için ikinci temiz kurulumumda tamamını kullanmak durumunda kaldım.

İlk kurulumumda kurulum 2.5-3 saat sürmüş iken ikinci kurulumumda 15-30 dakika arasında tamamlandı, sebebini bilemiyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı