Bağlama notasındaki sembollerin anlamı

Daha fazla  
Meslek
Öğrenci - Bilgisayar Mühendisliği
Arkadaşlar eklediğim resimde notaların üstünde olan bu çizgiler ne manaya geliyor? İşaretlediğim yerdekiler. Ayrıca çarpma ile vuracağım notaları nasıl anlayabilirim? O çizgiler çarpmayı ifade ediyor olabilir mi? Yardımlarınız için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Inkedurfaliyam-ezelden-notalari-1_LI.jpg
    Inkedurfaliyam-ezelden-notalari-1_LI.jpg
    153,1 KB · Görüntüleme: 211
Notanın başından sonuna kadar aralıksız çalmanız gerektiğini söylüyor, en azından piyanoda öyle. Çarpma ile vurma süsleme değil mi, istediğiniz yerde yapabilmeniz gerekiyor diye biliyorum. Notada yazıldığına hiç rastlamadım.

Notanın başından sonuna kadar aralıksız çalmanız gerektiğini söylüyor, en azından piyanoda öyle. Çarpma ile vurma süsleme değil mi, istediğiniz yerde yapabilmeniz gerekiyor diye biliyorum. Notada yazıldığına hiç rastlamadım.

Bağlama (Saz) İçin Süsleme İşaretleri ve Sembolleri – Defteriniz.com Bazı sitelerde böyle semboller gördüm de hocam. Ancak şu ana kadar çaldığım hiçbir türküde de böyle bir nota yazımı yoktu. Onun için dediğiniz doğru olabilir.

Aralıksız çalmak derken birazcık açabilir misiniz hocam? Zaten nota kaç vuruşluksa o kadar süre çalmıyor muyuz?

Bağlama (Saz) İçin Süsleme İşaretleri ve Sembolleri – Defteriniz.com Bazı sitelerde böyle semboller gördüm de hocam. Ancak şu ana kadar çaldığım hiçbir türküde de böyle bir nota yazımı yoktu. Onun için dediğiniz doğru olabilir.

Aralıksız çalmak derken birazcık açabilir misiniz hocam? Zaten nota kaç vuruşluksa o kadar süre çalmıyor muyuz?
Hocam, ben de bağlama çalıyorum ancak bahsettiğim şey piyanoda yapılabilirken bağlamada nasıl yapılacak inanın benim de aklım almıyor. Piyanoda birden fazla ses çıkarabilirsiniz ancak bağlamada farklı tel kullanmadığınız sürece tek telden tek nota çıkar. O da o işaretin mantığına aykırı, bence orayı es geçin.

Legato.
Gitar üzerinden örnek vereyim. Telli enstrüman sonuçta aynı olay.
Sayfada notaların altındaki ses dosyalarıa tıklayın. Nasıl çalındığını daha iyi anlarsınız.
Piyanoda birden fazla ses çıkarabilirsiniz ancak bağlamada farklı tel kullanmadığınız sürece tek telden tek nota çıkar.
HAmmer-on, pull-off teknikleriyle tele bir kere vurup sayısız nota basabilirsiniz.

Son düzenleme:
Legato.
Gitar üzerinden örnek vereyim. Telli enstrüman sonuçta aynı olay.
Sayfada notaların altındaki ses dosyalarıa tıklayın. Nasıl çalındığını daha iyi anlarsınız.

HAmmer-on, pull-off teknikleriyle tele bir kere vurup sayısız nota basabilirsiniz.
Şimdi daha iyi anladım hocam. Doğru tezeneyi bir kere vurup çekme-çarpma vs yaparak birden çok notayı aynı anda çalmış gibi oluyoruz. Ali hocamın dedikleriyle de bağdaştırmış oldum kafama yattı.

Yeni konular

Geri
Yukarı