Bakaya kalıp üniversiteye kayıt yaptırmak

rapperz

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese selam.

Başlıkta da belirttiğim gibi, liseden mezun olduktan sonra üniversiteye kayıt yaptırmayıp, askerliğimi üç sene tecil ettirdim. Aralık 2021 sonundan itibaren, tecilim sona erecek. Bu sene istediğim yer gelmediği için sınava tekrar hazırlanmak istiyorum.

Ocak 2022 itibari ile bakaya durumuna & yoklama kaçağı durumuna geçiyorum. Yoklama kaçağı olup, üniversite sınavına girmekte bir problem olmadığını biliyorum fakat üniversiteyi kazanırsam, kayıt kısmında bir problem çıkar mı? Bilen var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaşınızın 21 olduğunu tahmin ediyorum ve ona göre yorum yapıyorum.

Büyük ihtimalle kayıt kısmında problem yaşamazsınız, yaşasanız bile 1 seneliğine okulunuzu dondurur, vatani görevinizi yapar. Tekrardan okula başlarsınız. En fazla 27 yaşına kadar tecil edilebiliyor diye biliyorum. Okul için bir şey diyeceklerini sanmıyorum. O ara askerlik şubesinden üniversiteyi kazandığınıza dair belgeyi gösterir, askerliğinizi tekrardan tecil ettirebilirsiniz.

Hocam iyi günler. Aynı durumda ben de varım şimdi. Bakaya durumunda üniversite kazanınca askeri şubeye belgelerimi götürdüm. Ben bir şey yapamam dedi. Askerliğini git, yap gel dedi. Şimdi bende mi yanlış bir işlem yapılmış yoksa ben eksik bir şey mi yapmışım?

Hocam iyi günler. Aynı durumda ben de varım şimdi. Bakaya durumunda üniversite kazanınca askeri şubeye belgelerimi götürdüm. Ben bir şey yapamam dedi. Askerliğini git, yap gel dedi. Şimdi bende mi yanlış bir işlem yapılmış yoksa ben eksik bir şey mi yapmışım?
Üniversite sınavına asker kaçağıyken mi girdin? Yoksa sınava girdiğinde tecilli miydin?

sınava girerken yoklama kaçağıydım asker kaçağı değil.
Hocam yardımcı olabilir misiniz
Yapabileceğiniz bir şey bulunmuyor. Üniversiteniz ile konuşup, 6 aylık bir dondurma süreci yapmanız gerek. Bu süreç içerisinde de askerliğini yapman gerekiyor.

Herkese selam.

Başlıkta da belirttiğim gibi, liseden mezun olduktan sonra üniversiteye kayıt yaptırmayıp, askerliğimi üç sene tecil ettirdim. Aralık 2021 sonundan itibaren, tecilim sona erecek. Bu sene istediğim yer gelmediği için sınava tekrar hazırlanmak istiyorum.

Ocak 2022 itibari ile bakaya durumuna & yoklama kaçağı durumuna geçiyorum. Yoklama kaçağı olup, üniversite sınavına girmekte bir problem olmadığını biliyorum fakat üniversiteyi kazanırsam, kayıt kısmında bir problem çıkar mı? Bilen var mıdır? Şimdiden teşekkürler.
Hocam selamlar, ne yaptınız? Ben de bu yıl sizinle aynı duruma düştüm. Bu sene kayıt yapacak mısınız? Olur mu sizce?

Arkadaşlar beni bildiğim 22 yaşın sonuna kadar ön lisans programına yerleşmelisiniz aksi taktirde bakaya durumuna düşersiniz. Bakaya düşünce üniversite kazansanız eğer askerliğini tecil edemezsiniz ama kimseyi zorla askere götürmüyorlar ceza ödersiniz her gün 5TL ama yakalanmadan askerlik şubesine gidin ben üniversite okuyorum bana verilecek bakaya cezasını kabul ediyorum deyin ondan sonra gidin üniversitenizi okuyun 10 yıl bile okusanız 20bin lira gibi bir şey yapıyor tam bilmiyorum o kısmı ama okulunuz bitirene kadar Türkiye askerlik kanun 89. maddesi e göre kendiliğinden gelenler 1 yıl içi. 1000 lira yakalanlar ise 1 yıl için 2 binlira yapıyor herkese siz kazanıp üniversiteye gidin gerisi çok önemli değil askerlik zorla yapılmaz.

Geri
Yukarı