Bakım yapmadan hız yapmak araca zarar verir mi?

Motorun ömründen ömür götürmez tabi ki ama yani yağ bakımı geldiği halde nasıl yapabildiniz bunu?
Araba açılsın hocam üst kapak açılmasın.

Arabanın 15 bin bakımını yaptırmadan Trabzon'a gidip gelmiştim araç 17 bin km oldu, araba zaten yağ değişim uyarısı veriyor, km geldiği için. Sorum şu, gelirken herhalde Ovit Tüneli'nde hız yapmıştım, gece geç saatti hiç araba da yoktu dedim araba açılsın, arkadaşım video çekmiş videolara bakarken denk geldi kafama takıldı, bakım yapılmadan sürat yapmak arabaya herhangi bir zarar vermiş midir? Yüksek devirde olduğu için yağın arabaya bir zararı olur mu?
Eki Görüntüle 438835
Bakım yapmadan hız yapmak araca zarar verir mi diye sormuşsunuz ben size bildiklerimi anlatayım. Bakım yapmadan hız yapma durumunda motor içerisindeki parçaların (mesela pistonlar) da hızı artıyor. Hızının artması demek, sürtünmenin çoğalması demek bu bağlamda sadece motor değil şanzıman da zarar görebilir. Peki neden zarar görebilir? işlevselliğini yitirmiş/yitirmeye başlamış olan yağ, artık sürtünmeyi en aza indiremez ve motor parçaları hasar alır. Bakım yapmadan yola çıkmışsınız bu sadece yağdan ve motordan ibaret değildir. Suyunun eksikliğini de kontrol etmediyseniz hararete sebep olur, balatalar kontrol edilmediği için fazla sürtünmede ısınır hatta alev alır. Balatada hata payı olursa da aracın fren tutması zorlasır bir yere vurursanız aracınıza yine hasar gelir (lmao). Bakıma girmeyen aracın yakıt filtresinin ne durumda olduğunu da bilemezsiniz hız yapmanız durumunda motora yakıt gitmez ise ilk önce yağ yakarsınız sonra motora en az %60 hasar verirsiniz. 0KM/h'den birden hızlanırsanız bakıma girmemiş olan aracınızın baskı balatasına da hasar verebilirsiniz, seyir halindeyken yavaş yavaş hızlanırsanız baskı balataya pek zarar gelmez. Elektriksel sorunlar da olabilir fakat otomobillerin elektriksel konusunda pek bilgim olmadığı için yorum yapmayacağım.

Bakım yapmadan hız yapmak araca zarar verir mi diye sormuşsunuz ben size bildiklerimi anlatayım. Bakım yapmadan hız yapma durumunda motor içerisindeki parçaların (mesela pistonlar) da hızı artıyor. Hızının artması demek, sürtünmenin çoğalması demek bu bağlamda sadece motor değil şanzıman da zarar görebilir. Peki neden zarar görebilir? işlevselliğini yitirmiş/yitirmeye başlamış olan yağ, artık sürtünmeyi en aza indiremez ve motor parçaları hasar alır. Bakım yapmadan yola çıkmışsınız bu sadece yağdan ve motordan ibaret değildir. Suyunun eksikliğini de kontrol etmediyseniz hararete sebep olur, balatalar kontrol edilmediği için fazla sürtünmede ısınır hatta alev alır. Balatada hata payı olursa da aracın fren tutması zorlasır bir yere vurursanız aracınıza yine hasar gelir (lmao). Bakıma girmeyen aracın yakıt filtresinin ne durumda olduğunu da bilemezsiniz hız yapmanız durumunda motora yakıt gitmez ise ilk önce yağ yakarsınız sonra motora en az %60 hasar verirsiniz. 0KM/h'den birden hızlanırsanız bakıma girmemiş olan aracınızın baskı balatasına da hasar verebilirsiniz, seyir halindeyken yavaş yavaş hızlanırsanız baskı balataya pek zarar gelmez. Elektriksel sorunlar da olabilir fakat otomobillerin elektriksel konusunda pek bilgim olmadığı için yorum yapmayacağım.
Hocam güzel anlatmışsınız ama hiçbir sıkıntı yaşamadım. Araç zaten çok eski bir araç değil. 10 dk sonra aracı teslim alacağım.

Dosya Ekleri

• 15693284382118783855486697589615.jpg
    15693284382118783855486697589615.jpg
    644,2 KB · Görüntüleme: 29
Hocam güzel anlatmışsınız ama hiçbir sıkıntı yaşamadım. Araç zaten çok eski bir araç değil. 10 dk sonra aracı teslim alacağım.
Her zaman bakımını yapın hocam. Aracın yeni olmasına sakın güvenmeyin, bakımsız bir araba kanser hastalığına yakalanmış bir insan gibidir. Ne zaman ömrünü yitireceği hiç belli olmaz.

Bakım süresini uzatmanız ve yüksek hız yapmanız durumunda anlık zarar görmezsiniz. Fakat kullandığınız yağ özelliğini kaybedeceği için pistonların aşınmasına neden olur. İlerleyen süreçte motorunuzun yatak sarmasına ve size belkide içinden çıkamayacağınız masraflarınız oluşacaktır. Bu nedenle periyodik bakımlarınızı zamanında ve düzenli olarak yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı