Bakkal, bir turistten etiket fiyatı 8.88 TL olan bir içecek için 40 TL istedi

Yanlış bir hareket, paraları değerli diye afedersiniz geçirmek mi lazım? Bence biraz düşünmelisiniz.

Araba alırken bir tane kendine iki tane devlete alan Türk vatandaşı içecek almaya gelen turiste bir tane kendine alacaksan iki tane de bana alacaksın demiş.
Olayın savunulacak bir tarafı yok lakin bu tarz davranışların altında yatan sebeplere dikkat etmek lazım diye düşünüyorum.

Ünlü bir Twitch yayıncısının canlı yayın sırasında girdiği bir bakkalda etiket fiyatı 8.88 olan bir kutu içecek için 40 TL ödüyor. Bu fiyata şok olan turist ürünü alıyor ama daha sonrasında canlı yayındaki izleyicileri ve bir çok ünlüden bu olaya büyük bir tepki yağıyor.

Turk esnafinin cogu turist kaziklar zaten. Haberciler bile Arap turist kiligina girip kazik yiyorlardi.

Şu gönderiye haksız yere adamın aldığı "%300 kar" sebebiyle yorum yazanlara sadece şunu söylemek istiyorum. Bu vakaya sadece dar bir pencereden bakarsan elbette adamın yaptığı apaçık dolandırıcılık. Benim bahsetmek istediğim adamı bunu yapmaya iten bir sistem ve adama bunu yapma rahatlığı veren bir sistemin olması. Bu vakada en basitinden ekonominin ve hukukunun caydırıcılığının ne kadar zayıf oluşunu görebiliyoruz.

Türkler bu olaya her ne kadar tepki göstersede, ben esnafı bu konuda destekliyorum. Zaten paraları bizimkinden 18x daha değerli. Yani yine gitti 2 euro ya falan aldı kolayı. Yine onun ülkesinden ucuzdur.
Mantığa bak dolandırıcılık yap 😢

Şu gönderiye haksız yere adamın aldığı "%300 kar" sebebiyle yorum yazanlara sadece şunu söylemek istiyorum. Bu vakaya sadece dar bir pencereden bakarsan elbette adamın yaptığı apaçık dolandırıcılık. Benim bahsetmek istediğim adamı bunu yapmaya iten bir sistem ve adama bunu yapma rahatlığı veren bir sistemin olması. Bu vakada en basitinden ekonominin ve hukukunun caydırıcılığının ne kadar zayıf oluşunu görebiliyoruz.
Haklısınız ama sistem böyle diye yaparsa/yaparsak ne olacak bu işin sonu? İnsanın içinde varsa o sahtekarlık sistem istediği kadar iyi olsun yine de yapar.

Türkler bu olaya her ne kadar tepki göstersede, ben esnafı bu konuda destekliyorum. Zaten paraları bizimkinden 18x daha değerli. Yani yine gitti 2 euro ya falan aldı kolayı. Yine onun ülkesinden ucuzdur.
Adam sağa dönse Suriyeli sola dönse Suriyeli. Türkler zaten artık dışarıda bir şey içemez hale geldi. Bulmuşum yabancıyı yerleştireyim içeceği demiş. Bu ahlaksızlıklara insanları ekonomi itiyor. Hangi gelişmiş ülkede fazladan para kazanmak için ederinden fazla para isteyen esnaf gördünüz? Suçlu olarak sadece adamı cezalandırmak, bunun gibi yeni vakaları çok daha sık görmemize sebep olacak. Şu ülkeye her alanda gerekli reform adımlarına atmazlarsa (ki atacaklar gibi görünmüyor.) bu daha hiçbir şey. Adam 2-2.5 Euro'ya kadına içecek satıyor ve bizim halk tarafından linçleniyor. Olacak şey değil. Yabancı turistlerin gelip bizim ülkemizde bedava denebilecek fiyatlara bir ton şey yapmasını normal karşılayan bir kesim var. Adam yanında 1000 Euro ile geliyor (Birim olarak bakacak olursak 1000TL...) ve ülkede 1-2 hafta krallar gibi tatil yapıyor. Ben artık bu tarz olayları hor görmemeye başlıyorum, kimse kusura bakmasın. Yorumumu beğenirsiniz veya beğenmezsiniz.

Ben anlayamıyorum gerçekten. Haksız kazanç yapıyor adam. Bu şeye benziyor dükkana zengin biri geldi nasıl olsa parası var daha fazla fiyat biçeyim. Bunun desteklenecek bir tarafı yok adam etiket fiyatından vermek zorunda. Dolandırıcılık yapılıyor birine ve bunun gerekçesi ya işte ekonomik sıkıntılar yaşıyor ülke o yüzden yapmış gibi bir açıklaması yok. O zaman ben dolandırıcıya da ya ekonomi sıkıntılı o yüzden biraz daha fazla dolandırmış diyeyim böyle saçma bir şey olabilir mi ya? Haksız kazanç, dolandırıcılık ne zaman göz ardı edilebilir bir şey oldu? Kaldı ki bu sadece o turisti etkilemedi bizi etkiledi ülkeyi etkiledi. İnsanlar bu olaya ciddi bir tepki gösterdi ülkemiz kötülendi imaj çizildi. Sonra sosyal medyada türkler şöyle türkler böyle deyip kötülenince ağlıyorsunuz. İnsanlar gördüğünü söyler.

Ünlü bir Twitch yayıncısının canlı yayın sırasında girdiği bir bakkalda etiket fiyatı 8.88 olan bir kutu içecek için 40 TL ödüyor. Bu fiyata şok olan turist ürünü alıyor ama daha sonrasında canlı yayındaki izleyicileri ve bir çok ünlüden bu olaya büyük bir tepki yağıyor.

Turistleri dolandıran insanlara çok ağır cezalar verilmeli. Ülkeyi kötü gösteriyorlar böyle böyle yurt dışında işte.

Ama bu haber biraz öyle değil gibi geldi bana. Orası bir bakkal değil. Kadının aldığı kola değil. :) Ayrıca fiyatı 8.88 yazmıyor. Orada tüm ürünler için 0.00 yazıyor gibi gördüm ben. Etrafta nargile içenler falan var. Bir mekan orası benim anladığım. Dev gibi bir klima var dolabın yanında.

Orası lüks bir mekan ve mekanın liste fiyatında kola 40 TL ise bir şey diyemem. Ama normal market iken bu fiyata sattıyorsa çok ağır cezalandırılmalı. Öbür türlü benim oturduğum yerde bile bir restoranda kutu kola içeyim desen zaten 20-25 TL fiyat istiyorlar. Antalya Muğla taraflarında lüks bir tatil yeri ise orası 40 TL doğal yani. Oralarda sahilde lahmacuna 500-1000 TL fiyat çekiyorlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı