Balıkesir'deki evlerde neden çatı katları hep boş?

bütçemiz maks 500 olur herhalde o da kredi çıkarsa yoksa 0 xD

Yazlık yazda 2 ay falan kalmalık kafa dinlemek için
Şehir içi için benim üniversite sınavıma bağlı bu sene gireceğim.
"Ayvalık" ilçesi var ama çok kalabalık olur. Daha sakin yerler:
  • Akçay
  • Marmara adası
  • Bandırma
  • Altınoluk
  • Gömeç
  • Burhaniye
  • Havran
  • Erdek
Birkaç ilçe hariç çoğu, yerli halkın yaşadığı ve nispeten "Ayvalık" veya "Gönen" gibi ilçelere nazaran daha sakinler. Ev ve kira(uygun bulabilirsiniz) fiyatları oldukça uçuk :D. Kıyı kesimleri maalesef böyle :(. Biz "İvrindi" ilçesinde yaşarken denize gitme planımız şu şekil de oluyordu:
  1. Hava sıcaklar
  2. Denize gitmeyi düşünürüz
  3. Sabah 9-10 gibi uyanır "kahvaltı" yaparız
  4. Eşyalarımızı toplarız
  5. Yola çıkarız(1-2 gibi)
  6. 25-30 dakika geçer
  7. Hep uğradığımız bir çeşmede "mola" veririz
  8. 25 dakika daha geçer
  9. Denize varırız
  10. 4-5 gibi denizden ayrılırız
  11. Orada "yemek" yeriz
  12. 1 saat yol gideriz
  13. Eve varırız
Sonuç olarak:
2 saat yol gideriz ve güzelce "tatil" yaparız.
1613247374368.png

1613247424057.png

Kırmızı olanlar "turistik" ve "uçuk" kira fiyatına sahip ilçeler. Maviler daha uygun. Özellikle "doğal" hayatı seviyor iseniz(merkez hariç).

Son düzenleme:
"Ayvalık" ilçesi var ama çok kalabalık olur. Daha sakin yerler:
  • Akçay
  • Marmara adası
  • Bandırma
  • Altınoluk
  • Gömeç
  • Burhaniye
  • Havran
  • Erdek
Birkaç ilçe hariç çoğu, yerli halkın yaşadığı ve nispeten "Ayvalık" veya "Gönen" gibi ilçelere nazaran daha sakinler. Ev fiyatları oldukça uçuk :D. Kıyı kesimleri maalesef böyle :(. Biz "İvrindi" ilçesinde yaşarken denize gitme planımız şu şekil de oluyordu:
  1. Hava sıcaklar
  2. Denize gitmeyi düşünürüz
  3. Sabah 9-10 gibi uyanır "kahvaltı" yaparız
  4. Eşyalarımızı toplarız
  5. Yola çıkarız(1-2 gibi)
  6. 25-30 dakika geçer
  7. Hep uğradığımız bir çeşmede "mola" veririz
  8. 25 dakika daha geçer
  9. Denize varırız
  10. 4-5 gibi gideriz
  11. Orada "yemek" yeriz
  12. 1 saat yol gideriz
  13. Eve varırız
Sonuç olarak:
1 saat yol gideriz ve güzelce "tatil" yaparız.
Deniz planı aynı zaten bizimde
ilçeler olarak Akçay ve Altınoluk çok hoşuna gitmişti babamın diğer ilçelere bakar ona göstereyim mesajı size rastlamam çok iyi oldu teşekkürler :)

Yüksek katlı apartmanlarda çatı katlarına ulaşım için asansör şart oluyor. Elektrik kesintisi ya da arıza durumunda o kadar katı yürüyerek inip çıkmak zorunda kalınıyor.

Taşınmak ve daha sonra eve alınan bir şeyi getirtmek sorun çıkarabiliyor. Her ürün taşımacıların asansörlerine sığmıyor.

Yalıtımı iyi değilse rutubet ve buna bağlı olarak boya sorunları, yazları ısınma ve kışları soğuma sorunları olur. Bina gençse bu sorunlar olmasa bile bir süre sonra düzenli olarak masraf yapmak gerekir.

Kış aylarında ara katlar çok daha kolay ısınır ve ısınma maliyetleri bariz şekilde düşük olur. Mesela İzmir'deki apartmanda dairem ara katta, alt ve üst kat öyle bir yakıyor ki kış aylarında bile camlarım açık oturabiliyorum kalorifer kapalı olduğu halde. Çeşme'deki müstakil evde ise çatıdan kaçan ısıyla mı başa çıkalım yoksa zeminden gelen soğukla mı mücadele edelim derken geçen ay 950 TL elektrik faturası geldi ısıtmak için.

Deniz planı aynı zaten bizimde
ilçeler olarak Akçay ve Altınoluk çok hoşuna gitmişti babamın diğer ilçelere bakar ona göstereyim mesajı size rastlamam çok iyi oldu teşekkürler :)
"Altınoluk" bizim gittiğimiz yer :D. "Sarımsaklı" plajına gidiyoruz. Başarabilirseniz "1000-1500" arası ev bulabilirsiniz. Bizim evimizin kira fiyatı "700" lira ama ev dolu :D.

Yüksek katlı apartmanlarda çatı katlarına ulaşım için asansör şart oluyor. Elektrik kesintisi ya da arıza durumunda o kadar katı yürüyerek inip çıkmak zorunda kalınıyor.

Taşınmak ve daha sonra eve alınan bir şeyi getirtmek sorun çıkarabiliyor. Her ürün taşımacıların asansörlerine sığmıyor.

Yalıtımı iyi değilse rutubet ve buna bağlı olarak boya sorunları, yazları ısınma ve kışları soğuma sorunları olur. Bina gençse bu sorunlar olmasa bile bir süre sonra düzenli olarak masraf yapmak gerekir.

Kış aylarında ara katlar çok daha kolay ısınır ve ısınma maliyetleri bariz şekilde düşük olur. Mesela İzmir'deki apartmanda dairem ara katta, alt ve üst kat öyle bir yakıyor ki kış aylarında bile camlarım açık oturabiliyorum kalorifer kapalı olduğu halde. Çeşme'deki müstakil evde ise çatıdan kaçan ısıyla mı başa çıkalım yoksa zeminden gelen soğukla mı mücadele edelim derken geçen ay 950 TL elektrik faturası geldi ısıtmak için.
WOW 950 Mİ

3 4 gündür Balıkesir'deki evlere bakıyorum satılık olarak (arada bir babamla bakıyoruz öyle rastgele il emlaklarına) kafamı karıştıran durum şu gördüğüm neredeyse tüm evler 4+1 veya 5+1 dublex şehir içinde bile Akçay civarı da öyle bunun sebebi nedir yani neden ara katlar falan hep kapılmışken çatılar boş? Aydınlatabilir misiniz beni :)
Not: Balıkesir'e hiç gitmedim o yüzden bilmiyorum alışıldık normal bir durumsa.
Çatı katları çok sıcak olur. Kışın da çok soğuk olur. Nedeni bu. Akdeniz veya Ege'de yaşayanlar bilir bu durumu.

"Altınoluk" bizim gittiğimiz yer :D. "Sarımsaklı" plajına gidiyoruz. Başarabilirseniz "1000-1500" arası ev bulabilirsiniz. Bizim evimizin kira fiyatı "700" lira ama ev dolu :D.
Gerekirse ulaşırım size eski konulardan boş olursa söylersiniz :)
Çatı katları çok sıcak olur. Kışın da çok soğuk olur. Nedeni bu. Akdeniz veya Ege'de yaşayanlar bilir bu durumu.
Bizim ev çatı katı şuan yaşadığımız ama hiç öyle bir sıkıntı yaşamadık sadece duvarlar aşırı yağmur yağarsa akıyor biraz yalıtım falan 0 bina çöp biraz :p belki muğla iklimindendir (merkez)

1-> Kesintide 14 kat merdiven çıkmış biri olarak katılıyorum.
2-> Portatif ya da kamyona bağlı asansörler 200 TL civarına kiralanıyor. Bu o kadar dert değil.
3-> Yalıtım olsa da tepe boş olduğu sürece ısınma sorunu oluyor. Ek olarak rüzgar laneti var.

Geri
Yukarı