Bankaların yazılım alanlarında çalışmak için gerekli diller

Lycoment

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Merhaba herkese, bankacılık önlisans bölümü mezunuyum ayrıca şu an açıktan web tasarım ve kodlama bölümü okuyorum ileride bankalarda yazılımcı olarak çalışmak istiyorum. Şimdi size sormak istediğim bankalarda çalışmak için hangi programlama dillerine hakim olmam gerekir HTML CSS az biraz JS kullanarak web siteleri yapıyorum ama bunların pek bir işe yarayacağını sanmıyorum bankalarda. Tecrübe sahibi birilerine danışıp yolumu ona göre çizmek istedim şimdiden teşekkür ederim yanıtlarınız için.

Bankalar öyle birkaç video izlemiş ya da birkaç kitap okumuş kimseyi o mahrem bölüme almazlar. Harvard, Mit veya başka adı duyulmuş bir üniversiteden başarıyla mezuniyetin olmalı.

Bankalar şu an çoğunlukla eski teknoloji kullanıyor, yeni projeler geldiğinde yeni teknolojilere yönelmeye çalışıyor(!). Bütün büyük firmalar backende ihtiyaç duyar, haliyle bankalar da. Müşterilerin verilerini iyi yönetebilmek önemlidir.

İşin içine database girdiğinde zaten otomatik olarak kodun içine filtrelemek için SQL queryleri giriyor, ayrıca belirtmeye gerek yok; öğrenmeye gerek var mı? Aslında var. Her backend yazılımcısının muhakkak bilmesi gereken şeyler.

Java Framework'lerinden en yenisi Spring olmasına rağmen bankacılıkta JSF, JSP kullanılıyor, eski Java versiyonları kullanılıyor. Şahsen birine şu an önermeyeceğim frameworkler.

Asıl mesele burada senin seçeceğin alan. Frontend, backend yazabilirsin, database engineer olarak iş bulabilmen mümkün. Ben olsam hedefimi bankalarla sınırlı tutmazdım ama.

Bankalar şu an çoğunlukla eski teknoloji kullanıyor, yeni projeler geldiğinde yeni teknolojilere yönelmeye çalışıyor(!). Bütün büyük firmalar backen de ihtiyaç duyar, haliyle bankalar da. Müşterilerin verilerini iyi yönetebilmek önemlidir.

İşin içine database girdiğinde zaten otomatik olarak kodun içine filtrelemek için SQL queryleri giriyor, ayrıca belirtmeye gerek yok; öğrenmeye gerek var mı? Aslında var. Her backend yazılımcısının muhakkak bilmesi gereken şeyler.

Java Framework'lerinden en yenisi spring olmasına rağmen bankacılıkta jsf, JSP kullanılıyor, eski Java versiyonları kullanılıyor. Şahsen birine şu an önermeyeceğim Framework'ler.

Asıl mesele burada senin seçeceğin alan. Frontend, backend yazabilirsin, database engineer olarak iş bulabilmen mümkün. Ben olsam hedefimi bankalarla sınırlı tutmazdım ama.

Teşekkür ederim cevap için peki back-end için hangi dil ile başlamalıyım? PHP, nodejs, Python, ASP.net PHP için eskidi diyorlar Türkiye'de Python ve nodejs çok yaygın kullanılmıyor galiba siz ne tavsiye edersiniz.

Teşekkür ederim cevap için peki back-end için hangi dil ile başlamalıyım? PHP, nodejs, Python, ASP.net PHP için eskidi diyorlar Türkiye'de Python ve nodejs çok yaygın kullanılmıyor galiba siz ne tavsiye edersiniz.

Bütün diller eskiyor. Diğer diller hakkında bir yorumum yok, Java Spring yazıyorum ben. Kurumsal firmalarda sıklıkla kullanılıyor. İş ilanlarına göz atıp hangi firmaların hangi teknolojileri kullandığını görebilirsin.

Geri
Yukarı