Burak Alkan

Gigapat
Yönetici
Katılım
12 Haziran 2011
Mesajlar
14.712
Beğeniler
6.507
Yer
Nebuchadnezzar
NVIDIA Barselona Süper Hesaplama Merkezi ve Moskova Devlet Üniversitesine Yeni CUDA Üstün Başarı Merkezleri Unvanını Veriyor

Çığır Açan Kuruluşlar GPU Hesaplama Araştırmalarını ve Eğitimini Geliştirme Konusunda Özelleşmiş 13 Seçkin Kurumun Yer Aldığı Listeye Katılıyor

NVIDIA bugün, 13 CUDA Üstün Başarı Merkezi listesine iki kurum daha ekledi: Barselona Süper Hesaplama Merkezi ve Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi.

CUDA Üstün Başarı Merkezi unvanı, NVIDIA GPU’lar ve NVIDIA® CUDA® teknolojisi kullanarak çığır açan çalışmalar için kurumlara verilen en yüksek derecedeki onurdur. Bu unvanı alan kurumlar NVIDIA’dan çeşitli GPU hesaplama donanımı ve maddi destek almaktadır.

Universitat Politecnica de Catalunya/Barcelona Tech ile bağlantılı bir yüksek performanslı hesaplama merkezi olan Barcelona Süper Hesaplama Merkezi, İspanya’nın ulusal süper hesaplama tesisidir ve Avrupa’nın en güçlü süper bilgisayarlarından biri olan MareNostrum’un bulunduğu merkezdir. Ayrıca, yakın bir zamanda 256 NVIDIA Tesla™ M2090 GPU ve dört çekirdekli CPU’lar ile 186 teraflopluk en üst düzey performansı sunan İspanya’nın en hızlı hesaplama kümesini kullanmaya başlamıştır. Merkezin araştırma projeleri hesaplamaya dayalı bilimler, yaşam bilimleri ve yer bilimlerine odaklanmıştır, süper hesaplama sistemleri 40’tan fazla ülkeden yüzlerce araştırmacı tarafından kullanılmıştır.

Barselona Süper Hesaplama Merkezi bugün, bir dizi paralel hesaplama kursları ve eğitim programları sunmanın yanı sıra, enerji verimli NVIDIA Tegra™ ARM CPU’lar ve yüksek performanslı NVIDIA CUDA GPU’lar kullanan dünyanın ilk ARM tabanlı CPU/GPU hibrid süper bilgisayarını geliştirme planlarını duyurdu.

Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi, hesaplama kaynaklarını önemli bilimsel sorunlara uygulamada özelleşmiş dünyanın önde gelen süper hesaplama merkezlerinden biridir. 40.000’den fazla lisans ve yüksek lisans öğrencisi ve 5.000’den fazla araştırmacının bulunduğu üniversite, dünyanın en güçlü süper bilgisayarları En İyi 500 listesinde 13. sırada olan ‘Lomonsov’ sistemi dahil olmak üzere dört süper bilgisayar grubuna ev sahipliği yapmaktadır.

Moskova Üniversitesi, Rus Bilim Akademisi Enstitüleri ve Rusya’daki diğer araştırma kurumlarından 500’ün üzerinde bilim grubu, Moskova Üniversitesi’nin çeşitli disiplinlerde bilimsel araştırmalara odaklanmış olan süper hesaplama merkezini kullanmaktadır. MSU tarafından desteklenen araştırmalar şu alanlara odaklanmıştır: manyeto hidrodinamik, kuantum kimyası, sismoloji, ilaç tasarımı, jeoloji, malzeme bilimi ve diğerleri.

Diğer CUDA Üstün Başarı Merkezleri şunlardır: John Hopkins Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Çin Bilim Akademisi Süreç Mühendisliği Enstitüsü, Ulusal Tayvan Üniversitesi, Tokyo Tech, Tsinghua Üniversitesi (Çin), Cambridge Üniversitesi, Urbana-Champaign Illinois Üniversitesi, Maryland Üniversitesi, Tennessee Üniversitesi, Georgia Tech ve Utah Üniversitesi. NVIDIA CUDA Üstün Başarı Merkezi programı ile ilgili daha fazla bilgi için CUDA Centers of Excellence | Research adresini ziyaret edin.

CUDA, GPU’ların gücünü kullanarak hesaplama performansında önemli artışlara olanak veren NVIDIA’nın paralel hesaplama mimarisidir. NVIDIA CUDA GPU’lar tüm GPU hesaplama programlama modellerini, uygulama programlama arayüzlerini (API’ler) ve CUDA C/C++/Fortran, OpenCL, DirectCompute ve yeni duyurulan Microsoft C++ AMP dahil olmak üzere programlama dillerini desteklemektedir. Dünya çapında 470’ten fazla üniversite ve kurum CUDA programlama programını ders programları kapsamına almıştır. NVIDIA CUDA teknolojisi ile ilgili daha fazla bilgi için CUDA adresini ziyaret edin.
 
Yukarı