Baş parmağım kırılmış olabilir mi?

Sağ el baş parmağım dik biçimde dururken elimin kayması sonucu üzerine düştüm. Parmağım dik duruyordu ve üzerine çok yüksek bir baskı uygulandı. Baskıyla birlikte yüksek bir sızlama geldi oraya. Hemen kesildi fakat sertçe cisim kavrarken hala sızlıyor. Örnek olarak prizden fiş çıkarırken zorlanıyorum, sızlıyor. Basit bir burkulma mı yoksa doktora görünmem gerekir mi? Hafif baskılarda acımıyor.

Muhtemelen parmağınız incindi, kırılsa acıdan duramazsınız. Doktara gitmenizde fayda var, büyük ihtimalle elinizi metal alçı ile saracaktır. Böyle bir olay benim de başıma gelmişti.
En son sandalyeden düştüğümde sol bileğim çok acıyordu. Babam kırılmamıştır kırılsa acıdan duramazsın dedi. Haklıdır diyerek inandım ve o gece uyudum. Sabah uyanınca ağrılarım arttı ve doktora gittik. O gece aslında bileğim kırılmış.

Demek istediğim o ki kırılmışta olabilir, acı göreceli bir kavramdır. Kırılmamış olsa bile doktora gitmekte fayda var.

Muhtemelen parmağınız incindi, kırılsa acıdan duramazsınız. Doktara gitmenizde fayda var, büyük ihtimalle elinizi metal alçı ile saracaktır. Böyle bir olay benim de başıma gelmişti.

Hocam öyle demeyin ben yere düşme sonucu dirseğimde eklemin tuttuğu yukarı ve aşağı kemikler sıkışıp hem ekleme hem dirsek kemiğime hem de eklem kapsüllerime çok ciddi hasar vermişti 3 gün boyunca acımadı kolumu açıp kapamadığımı farkedip hastaneye gittim ve doktor ameliyat olman gerekiyor dedi koronavirüs yüzünden ameliyat olamadım ve şu an kolum çok zor açılıp kapanıyor.

En son sandalyeden düştüğümde sol bileğim çok acıyordu. Babam kırılmamıştır kırılsa acıdan duramazsın dedi inandım ve o gece uyudum. Sabah uyanınca ağrılarım arttı ve doktora gittik. O gece aslında bileğim kırılmış.

Demek istediğim o ki kırılmışta olabilir, acı göreceli bir kavramdır. Doktora gitmekte fayda var.
Yaşadığım olayda ben de kırıldığını düşünmüştüm. Doktara gidince incindiğini öğrendim :)
Her şey olabilir tabii ki. Doktara gitmek en iyisi.

Doktor şöyle dedi kolunda kemikler sıkışıp eklemde çizikler oluşturmuş ve eklem kapsüllerin patlamış sonra dirseğindeki orta boylu kemik parçası dirseğinden çıkıp etine batmış ve eklem kapsülü içerisinde bulunan sıvılar kemik parçasının kestiği yerde birikmiş dedi.

Doktor tek çözümün kolunu ya sağ ya da soldan kesip kemikleri gerip sıvıları yeniden diktikten sonra kemik parçası ve sıvıları oradan alıp dikdikten sonrada dışarıdan sıvı enjekte edilecek dedi şimdi korksammı üzülsemmi gülsemmi bilmiyorum

Arkadaşlar küçük eklemler kırıldığında o kadar büyük acılara sebep olmazlar. çoğu tırmanıcı o yüzden kırıldığını anlamaz. parmağına palpasyon yap, elinle yokla yani, bütünlüğünün bozulduğunu hissettiren bir duygu yaşarsan kırılmıştır. ağaç sapında kılçık gibi eline gelir hissi. şişlik durumu ve şişliğin ne zamanda dağıldığı önemli

Geri
Yukarı