Başarılı Kurulum Lenovo Z510 - Windows 8 ve Mac OS X 10.9.2

Arkadaşlar merhaba. yaklaşık 5 saatlik bir uğraş sonucu kurulumu başarmış bulunmaktayım. Bu işin 5 saat sürmesinin nedeni acemi oluşumdur. Zira hayatımda ilk defa böyle bir işe kalkıştım ve bunu başarıyla sonuçlandırdım. Öncelikle sistemimden bahsedeyim;

İşlemci : Intel Core-i5 4200M
Ram : 8 GB 1600 Mhz
Grafik : Intel HD 4600 ve GeForce GT 740M

Kurulumu Recep abinin hazırlamış olduğu UEFI rehber ile gerçekleştirdim. İlk olarak hiç bir BootArgument girmeden kurulumu başlatmayı denedim ama "Kernel requests now disabled" yazısı ile karşılaşıyordum. Ben de "-f cpus=1" kodunu kullanarak kuruluma başladım. Her şey olması gerektiği gibi ilerledi ve kurulum başarıyla sonuçlandı. Ardından tekrar başlatıp bootlader yüklemek istediğimde sistemin "-x" komutu olmadan açılmadığını gördüm. Bunu da "dart=o" komutunu kullanarak aştım ve her şeyi gerektiği gibi yaptım. Ekran kart ID'si olarak "0x0A260006" kodunu kullandım ve bu da sorunsuz çalıştı. Şimdi tek sorunum ses zira onu daha halledemedim, üstünde uğraşıyorum. Bir diğer sorunum ise her başlangıçta "-f cpus=1 dart=o" komutlarını girmek zorunda olmam. Onları nasıl kaydedeceğimi bilmiyorum ama onu da çözerim muhtemelen. Herkese iyi geceler.

Arkadaşlar bu da ses ve batarya yüzde sorununu hallettikten sonraki halinin görüntüsü. Yalnız saat sorunlu, ona takılmayın :)

Lenovo Mavericks.jpg

Bu da Sunspider 0.9.1 test sonucum. Sistem Windows 8'den daha iyi sonuç aldı :)

Sunspider 2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende sana bir şey sorayım. Touchpadi tüm mulittouch özellikleri ile kullanabiliyor musun ? 2 parmak 3 parmak falan?

Teşekkür ederim , deneyeceğim bakalım. Fırsat bulunca kexti gönderebilirsen ve kabaca hangi adımları izlediğini yazabilirsen çok sevinirim.

Ben sorunu hallettim. Diğer rtl kextlerini silince düzeldi. Kablolu bağlanabiliyorum ama imessage felan kullanamıyorum. Bakalım. Yosemite çıktı olmadı onu deneyecem

Sorunu halletmene sevindim. İmessage olayını ben bilmiyorum ve denemedim. Ama App store'a giriş yapabiliryorum. Sende sana zahmet şu kullandığın touchpad kext ini bana gönderebilir misin ? Bende onu bir deneyeyim fırsatım varken.

Kexti yükledim ama olmadı, eskisi gibi devam ediyor. Zaten bende ne yüklediysem olmamıştı. Sanırım format atıp tekrar yüklemem gerekecek. Bir de şu pane i yüklerken appleps2synapticstouchpad not found uyarısı veriyor bunu sende de veriyor mu? Bir de screen brightness için kullandığın bir kext var mı diye sorayım? Şu an brightnessı ayarlayamıyorum ve brightness gözümü çok rahatsız ediyor. Başka bir sorum daha olacak, bulmuşken bir z510 kullanıcısı. Eğer z510'un da Windows'da yüklüyse bilgisayar özellikle Windows'da ve uzun süre Mac'de baktığın zaman gözünü rahatsız ediyor mu? Benim neredeyse gözümü bozdu bilgisayar. Hatta değiştirmeyi düşünüyorum. Sende de aynı sorun var mı?

Brightness için herhangi bir kext kullanmadım. Sorunsuz şekilde kendisi otomatik olarak çalışıyor. Windows kısmına gelecek olursak herhangi bir göz yorgunluğu olmadı.

O zaman benimkinde bir sorun var. Arkadaşım, sen mac kurulumunu yukarıda anlatılan şekilde mi yaptın yoksa başka takip ettiğin bir yol mu vardı ?

Kurulumu gerçekleştiren arkadaşın dediği şekilde yaptım. İlk başlarda yeni olduğumdan çok uğraştım. Konuyu kavrayana kadar bayağı uğraştım. Şimdi Yosemite ile ilgileneceğim eğer adam akıllı çalıştırabilirsem windows kurmadan Os X yolunda devam edeceğim. Olmaz ise bi deli anımda sanırım tüm şartları zorlayıp macbook pro alırım gibime geliyor. :)

Aynı model bilgisayar bende de var. En kısa yoldan bu mac os x yükleme ışını nasıl halledebilirim ? İlk olarak neleri indirmem lazım ? Bana yardımcı olabilir misin ?

Valla arkadaşım, öyle hemen kısa yoldan halletmek yok. İşin içine girdin mi günlerini vermen gerekecek. Bir yeri düzelttiğinde diğer yer hata verecek. Bunlarla uğraşmaya hazır olacaksın. Kavramlarını öğrenmen gerekecek zamanla her bir hataya tosladığın zaman. Milletçe ne çok seviyoruz kısa yolları! Her şeyde bu böyle. Zora, uzun yola gelmek ne çok rahatsız ediyor. Bunun çok örneğini gördüm. Bir tanesi de taze hatta. Eskişehir hızlı tren garında insanlar adamların yaptıkları alt geçidi kullanarak insan gibi rayın altından geçmek varken , rayların üstünden atlaya atlaya gidiyor. Kızı olsun erkeği olsun. Öyle traji komik bir manzara ki anlatamam. Fotoğrafını çekeyim bir daha ki sefere. Ve bu sadece toplam 2 dakika zaman için. Sözüm senden öte arkadaşım alınma sakın. Şalterim attı sen en kısa yol diyince. Uygulayabileceğin en sağlam yol şu, bu postların en başındaki yazıyı dikkatlice oku. Ayrıca yine bu sitenin adminlerinden olan şu arkadaşların videosunu dikkatlice izle:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bununla beraber bazı hataların olacak, benim de birkaç postum var bu dizide. Onlara da bak eğer o yazılarda bahsettiğim hatalara denk gelirsen. Gelmeyebilirsin! İşte zorluk bu sanırım. Bazen bir şey yapıyorsun çalışıyor, bazen bir şey yapıyorsun bozuyorsun. Neyse işte sana zahmetli yolu. Ama yine de en kısa yolu arıyorsan o zaman git bir macbook al arkadaşım :) Hadi kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı