Başarılı Kurulum MSI GE60 0-ND | Yosemite

Merhabalar,

Sizlere daha öncesinde MSI GE60 için nasıl Mavericks kuracağınızı hem videolu hemde yazılı rehber olarak anlatmıştım.
Yosemite'nin duyurulması ve görünüm olarak oldukça şık olması nedeniyle hemen kurmak istedim. Orilla tarafından yayınlanan OS X Yosemite 10.10.raw dosyasını indirip öncelikle Transmac ile Nvidia kextlerini sildim ve WİN32 Disk İmager ile Harici Harddisk'e yazdırdım. ( Siz normal bir usb belleğe yazdırabilirsiniz. )
Not : Kurulum sırasında yanınızda bir bilgisayar daha olması sizin için kolaylık sağlayacaktır. Zira unuttuğunuz bir kext veya kod olursa bakmanız için gerekecektir.

Not : Bilgisayar ile gelen Intel Wifi Kartı çalışmayacaktır. Atheros AR5B97 ile değiştirmenizi tavsiye ederim.

Kurulum sırasında Clover'ın Options bölümüne geliyoruz ve buradaki boot arguments'e aşağıdaki kodları yazıyoruz.
Kod:
-v npci=0x2000 kext-dev-mode=1 GraphicsEnabler=Yes

Daha sonrasında bir geri geliyoruz ve Options > Graphics İnjector yolunu takip ediyoruz ve burada bulunan Fake Id bölümünü silerek 0x01620003 olarak değiştiriyoruz. Artık sorunsuzca kuruluma geçebiliriz. Bu aşamada kurulum sorunsuz tamamlanacaktır.

Kurulum bittikten sonra sistem boot edemeyeceği için yine usb ile sistemi açıyoruz ve Clover'a hemen yukarıda kurulum öncesi yazdığımız boot ve Graphics İnjector düzenlemelerini tekrar girerek bu kez kurduğumuz HDD'den boot ediyoruz. Bu aşamada masaüstü'ne kadar sorunsuz geleceksiniz.

@Recep Baltaş hocam Clover kullanmamı söylemişti ancak Clover ile 3210M - Intel HD4000 konfigurasyonunda ben bir türlü ekran kartını tanıtamadım, nasıl yapabileceğimi araştırırken kendisininde OS X forumlarında bu sorunla ilgili konu açtığını gördüm.

Chimera sorunsuzca ekran kartını tanıdığı için aşağıdan Chimera'yı ve AICPM'yi indiriyoruz.
Burada sağlıklı bir şekilde boot edebilmek için önce Chimera'yı sistemi kurduğumuz HDD'ye kuruyoruz. Bu aşamada sakın yeniden başlatmayın. Kernel Panic alırsınız bu hatadan kurtulmak için Cpu Power Management'i Patchlememiz lazım.

İndirdiğimiz AICPM dosyasını indirilenler klasöründe bırakıyoruz ve terminal'e sırası ile aşağıdaki kodları giriyoruz.
Kod:
cd ~/Downloads/AICPMPatch
Kod:
sudo perl AICPMPatch.pl /System/Library/Extensions/AppleIntelCPUPowerManagement.kext/Contents/MacOS/AppleIntelCPUPowerManagement
Kod:
sudo perl AICPMPatch.pl /System/Library/Extensions/AppleIntelCPUPowerManagement.kext/Contents/MacOS/AppleIntelCPUPowerManagement--patch
Kod:
sudo touch /System/Library/Extensions

Komutları kopyala - yapıştır yaparak hataları girmeyi engelleyebilirsiniz. Eğer herhangi bir hata ile karşılaşmazsanız patch sorunsuz bir şekilde yapılmıştır ve gönül rahatlığı ile yeniden başlatabilirsiniz :)

Bilgisayarı yeniden başlattığımızda artık İntel HD 4000 1024MB olarak ekran kartımızın tanındığını göreceğiz. Multibeast Yosemite'yi açıyoruz ve ses sürücüsü ile klavye bağlantı problemleri - touchpad için gerekli olan PS/2 Keyboard Mouse, Ethernet için Killler E2200 ve Voodoo HDA 2.8.2 sürücülerini kuruyoruz.

İsteğe bağlı olarak buradan 1080p display mode seçeneğini aktif ederseniz, boot sırasında Chimera 1920x1080 olarak çalışacaktır.

Klavye, Touchpad, Ses ve ethernet tamamdır. Bu aşamadan sonra sadece wi-fi kalıyor ancak Mavericks'te sorunsuz çalışan AR5B97 wifi kartı Yosemite'de çalışmıyor, daha doğrusu çalışıyor ama ağ bulamıyor bu sorunu şu an araştırıyorum.

İnternet'e Ethernet ile sorunsuzca girebilirsiniz. Kurulum sırasında yaşadığınız sorunları Facebook'tan veya forumdan bana sorabilirsiniz.

Killer E2200 ethernet içinde destek gelmiş demek. Buda çok iyi oldu. Eğer AR5B97 wifi kartı almasaydım ethernetten takılan kablosuz alıcı da iş görebilirdi demekki :) Neyse wifi candır her zaman, ethernet alternatif. Hocam AR5B97 sorununu aşabildiniz mi?

Ben kurulumun bir kısmını gerçekleştirdim.

Yani ilk masaüstünü gördüm. Sonra yazdığın kodların ilkini girdim ve bir hata verdi. O kısma sonra döneceğim.

Benim ilk amacım mac uyumlu olarak aldığım ve cdsinde de hazır kexti olan usb wirelessimi kextini yüklediğim halde pcnin görmemesi. Yani orijinal kurulum dosyası Hackintosh'ta çalışmaz mı?

İlk kurulumdan sonra hiçbir şey yüklemeden biraz yavaş çalışıyordu fakat bu kodları girmeyi denedikten sonra tıkladığım bir şey bir saatte açılmıyor. Sıfırdan tekrar kurulum yapacağım.

Rica etsem lazım olabilecek kextleri bir dosya haline getirip paylaşıma açar mısın?

Teşekkürler @pc-se7en

Öncelikle rehber için teşekkürler.Benim şöyle bir sorunum var Mavericks i sizin gene rehberinizden kurarak full çalıştırabildim.Fakat Yosemite ile bir türlü chimerayı yükledikten sonra AICPM Patch yaptıktan sonra perl satırındaki sonu --patch ile başlayan dosya bulunamadı hatası veriyor.Daha sonra pc yi açınca zaten kernel panic veriyor.Onuda NullCpuPowerManagement yaparak giderdim sayılır.Fakat bu seferde bir türlü Login ekranına gelemiyorum.Farklı Kextlermi yüklemem gerekiyor.Chimeradan sonra FakeSMC falan gibi ? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Bu arada benim cihazımda sizin modelinizin i7-3630QM olan modeli.

Öncelikle rehber için teşekkürler.Benim şöyle bir sorunum var Mavericks i sizin gene rehberinizden kurarak full çalıştırabildim.Fakat Yosemite ile bir türlü chimerayı yükledikten sonra AICPM Patch yaptıktan sonra perl satırındaki sonu --patch ile başlayan dosya bulunamadı hatası veriyor.Daha sonra pc yi açınca zaten kernel panic veriyor.Onuda NullCpuPowerManagement yaparak giderdim sayılır.Fakat bu seferde bir türlü Login ekranına gelemiyorum.Farklı Kextlermi yüklemem gerekiyor.Chimeradan sonra FakeSMC falan gibi ? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Bu arada benim cihazımda sizin modelinizin i7-3630QM olan modeli.

Merhaba,

O bölümde küçük bir hata olmuş doğru kod ;

sudo perl AICPMPatch.pl /System/Library/Extensions/AppleIntelCPUPowerManagement.kext/Contents/MacOS/AppleIntelCPUPowerManagement --patch

Merhaba,

O bölümde küçük bir hata olmuş doğru kod ;

sudo perl AICPMPatch.pl /System/Library/Extensions/AppleIntelCPUPowerManagement.kext/Contents/MacOS/AppleIntelCPUPowerManagement --patch

çok teşekkür ederim.Bu arada clover ile efi kurulumla ugraşırken başarılı bir kurulum gerçekleştirdim.0x01660004 kodu MSI GE60-0ND i7-3630QM için sorunsuz çalıştı.

Merhabalar i7 3610 qm işlemcili notebook uma niresh Yosemite kurdum hd4000 ekran kartını birtürlü tanıtamadım 4 m görüyor bir yol gösterebilirmisiniz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı