Basit Seviyede Ekran Kartı Overclok Rehberi

JohnMacTavish

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Ekran kartınızın performansından memnun değilseniz, ekran kartınızı Overclock edebilirsiniz. Overclock, bazen düşük bazen de yüksek performans artışı sunar. Rehberde 2 program kullanacağız. Bunlar MSI Afterbuner, ve Furmark. Rehbere geçmeden önce. Eğer sisteminize herhangi bir zarar gelirse, ne ben nede Technopat sorumluluk kabul etmiyoruz. Burada sorumluluk kullanıcıya ait.

• Öncelikle MSI Afterbuner'ı indiriyoruz. Programı buradan indirebilirsiniz. MSI Afterburner İndir - MSI Ekran Kartı Performans Arttırma Uygulaması
  • Ardından Furmak'ı indiriyoruz. Programı buradan indirebilirsiniz. FurMark İndir - Ekran Kartı Test Etme Programı
  • Ardından MSI Afterbuner'ı kuruyoruz ve açıyoruz. Şimdi değerlerin anlamına bakalım.
  • Core Voltage: Ekran kartına giden voltajı ayarlar.
  • Core Clock: Grafik işlemcisi hızını ayarlar.
  • Shader Clock: Bunu tam bilmiyorum.
  • Memory Clock: Grafik belleğinizin hızını ayarlamanızı ayarlar.
  • Fan Speed: Fan hızınızı ayarlar.
  • Evet, değerler bu işe yarıyor. Şimdi şöyle yapıyoruz. Önce Core Clock'u 50+ MHz arttırıyoruz. Ardında n, Memory Clock'u +100 MHz arttırıyouz. Ayarları kaydediyoruz.
  • Sonra, Furmak'a girip test yapıyoruz. FPS ne kadar diye. Ardından her seferinden değerleri dediğim gibi arttırıyoruz. Ayrıca sıcaklığıda test edin. Sıcaklık, 70 dereceyi aşarsa, Fan Speed'i arttırın. Böyle devam edin. Ayarları her arttırdığınızda kartı teste sokun. Ayarı her değiştirdiğinizde Save yapın. Böyle yaparak programda en az 10 FPS artışınız olmalı. Eğer sona kadar geldiyseniz, ve kart ısınmadan düzgün çalışıyorsa, tebrikler! Kartınız başarı ile Overclock edildi demektir. Furmark'ta testleri yaptıktan sonra oyun testlerini yapmayı unutmayın

Son olarak, OC yaparken, mavi ekranlar ile, sistem donmaları ile, karşılaşabilirsiniz. Bunlar normal durumlar. Ben de yaparken karşılaştım. Kart şuan stabil çalışıyor. Aklınıza takılan bir yer varsa sorabilirsiniz. @BERWAR @Barış Tolon @Jira @FantastikTürk @Neko @Frosa @Nazım Paşa @ShadYaqz

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartina O.C yapmak pek mantikli degil. En fazla +%10-11 performans alirsin o da zaten yuksek seviye bir karta yapmanin manasi olmaz, 30 FPS veren karti 33 FPS yaparsin. Ekran kartini yorduguna veya daha fazla tozlanmasina bile degmez.
@JohnMacTavish Eline saglik yorumum sena degildi rehber guzel :).

Ayrica 100 MHZ fazla olur. Daha yavas yapman gerekir. O.C aceleye gelmez. Son olarak AIDA64 daha kaliteli bir program.

Ekran kartina O.C yapmak pek mantikli degil. En fazla +%10-11 performans alirsin o da zaten yuksek seviye bir karta yapmanin manasi olmaz, 30 FPS veren karti 33 FPS yaparsin. Ekran kartini yorduguna veya daha fazla tozlanmasina bile degmez.
@JohnMacTavish Eline saglik yorumum sena degildi rehber guzel :).
Peki garantiden çıkma olmuyor mu?

Kartı yorması açısından ben Furmark kullanıyorum. Sizin rehberlerinizin yanında bir hiç, ama bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı