''Başka bir amaçla kullanilabilmesi için içeriği diske yazılması gereken bellek'' ne demek ?

Makaleler
9
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7 10750H || GTX 1660 Ti 6 GB Mobile || 2x16 GB RAM || 512 GB NVMe M.2 SSD || 1080p 144 Hz IPS Panel || Windows 11-macOS Big Sur || Acer Nitro 5 AN515-55 2020 ||
Meslek
Öğrenci
Origin üzerinden 5400 RPM bir taşınabilir HDD'ye BF1 indirmekte idim. Sistemde bir hantallaşma sezdim. GÖrev yöneticisine girdiğimde normalden 2-3 GB fazla RAM kullanımı gördüm. Bu fazladan kullanım başlıktaki ayrıntı ile belirtilmiş. İndirme işlemini duraklatınca azaldı, ekran fotoğrafı çekene kadar ise 200-250 MB civarına indi. Ek olarak da önbelleğe alınmış RAM miktarı da çok fazla, 24,8 GB.

Bu kullanım değerlerinin sebebinin HDD'nin 100 Mbit indirme hızında yeterince hızlı yazma yapamaması ve Origin'in RAM'e yükleme yapması diye düşünüyorum. Origin disk kullanımına göre indirme hızını ayarlamıyor sanırım. Steam üzerinde de HDD yavaş kalıyor ancak Steam ara ara indirmeyi keserek diske yazma yapıyor idi ve bu kadar kaynak kullanımı yaşamıyor idim. Bu bir sorun mudur ve nasıl çözebilirim Origin özelinde tabii ki ?

1627988658105.png

Cache'e gitmiş, değeri demişmiş ama diske veya belleğe yazılıp güncellenmesi gerken demek diye anlıyorum.

Kullanacak RAM'in olmadığı zaman dert et. İşletim sisteminden daha iyi bilmene imkan yok.
Kullanılacak RAM var görünüyor ancak indirme esnasında ve o dediğim 2-3 GB farklı amaçta kullanılan RAM varken sistem çok ağırlaştı. Chrome vs. zor açıldı ama boşta 26 GB var görünüyordu görev yöneticisinde. Zaten sorun yaşamasam görev yöneticisine bakma ihtiyacı hissetmezdim.

Bu yöntemi ne kadar sevmesem bile hala kullanılıyor. Oyun indirme istemcileri belleğe veri yazar, bellek miktarı ile doğru orantılı şekilde. Ancak elektrik giderse o veri silinir. Her neyse. Senin belleğinden kullanma devam ettikçe bir süreden sonra o veriyi diske aktaracaktır 👌

Bu yöntemi ne kadar sevmesem bile hala kullanılıyor. Oyun indirme istemcileri belleğe veri yazar, bellek miktarı ile doğru orantılı şekilde. Ancak elektrik giderse o veri silinir. Her neyse. Senin belleğinden kullanma devam ettikçe bir süreden sonra o veriyi diske aktaracaktır 👌
Yani sistemi zorlayacak kadar da olsa olan RAM'i kullanmaya çalışıyor ve bu normal bir şey yavaş HDD ile. Doğru anlamış mıyım ?

Yani sistemi zorlayacak kadar da olsa olan RAM'i kullanmaya çalışıyor ve bu normal bir şey yavaş HDD ile. Doğru anlamış mıyım?

RAM 32 GB. Ek olarak RAM daha hızlı. Dert edilecek bir durum yok. OS otomatik ayarlar bellek kullanımını.

Geri
Yukarı