Başka Forumlarda Laf Söyleyip Burada Yardım İstemek

Bu forumda uygulanan kurallar katı olsa da güzel bir forum deneyimi için gayet önemli ve gerekli kurallar. Açıkçası bilgili, saygılı insanlardan yardım almak, bildiğim kadarı ile insanlara yardım etmek ve bu kurallar için Technopat Sosyal'i kullanıyorum ve çok memnunum.

Yapacağınız en olağan yazım hatasının cezası artık 1 saat. Yani 10 ceza alma gibi bir başarım yapmazsanız artık 1 saat ceza alacaksınız. 1 saatin de fazla geleceğini düşünmüyorum, ne yapılması lazım, 10 dakika mı? Günler, haftalar sürecek cezalar için ayrı bir çaba sarf etmeniz lazım...

Türkiye'de birçok teknoloji forumu var. Seçip seçmemek, sevip sevmemek kullanıcıya kalmıştır. Her türlü insanın her türlü görüşe saygı duyma zorunluluğu vardır.

Bu konu daha öncede açıldı okumuştuk orada da cevabım; bu forumu klavye ile kullanan değil de telefon ile kullanan da var. Telefonun ekranı küçükse kullanıcının da dolma gibi parmakları varsa illa bir iki harf kayacak. Bazen noktadan sonra boşluk bırakamayacak. Şunu söylemeliyim ki;

Moderatörler konuları anlamadan sadece kelime yapılarına bakarak okuyor sanırım. Yazım yanlışı varsa direkt müdahele ediliyor. Bence konuyu anlayarak gözden geçirip onaylasalar o an aciliyeti olan ve belki de 1 saat ceza alsa zamandan dolayı sıkıntıya girip yardım alamayacak olan üyeleri bu durumdan kurtarırlar. Benim ilk konumda bu olay yaşandı. 2-3 saat vaktim vardı laptop önerisi konusu açtım noktadan sonra boşluk bırakmadığım için 1 gün ceza yedim. Yapılan önerileri görüp cevap yazamamak içimi çok yakmıştı. Yanlış anlamayın insan küfür de edebiliyor. Biraz empati ;)

Zaten mobil kullanıcıları da çokça düşünerek İngilizce karakter kullanımını uyarı sebebi yapmadık. Ben de zaman zaman mobilden giriyorum ancak bu tip hatalar yapmıyorum. Sadece birazcık dikkat. Zaten ufak bir el sürçmesine de savaşa gider gibi uyarı vermeye girmiyoruz. Uyarı almak için özel uğraş gerek.

Forum bence normal, insanlar birbirine karşı kinli olsa veya saçma şey olduğunu bilse dahi, (dışarıdan çok sırıtıyor bu olay) normal şekilde cevap veriliyor. "aNaNz3Aa xD" Turkce kullanimina onem bu gibi şeylerin olmaması için var. Bir ara, 2 hafta ceza almıştım o çok koymuştu.

Bu kelimeyi her ne kadar Technopat'a yakıştırmasam da burası bir forum. İnsanlar bilgi paylaşmak, sorunları çözmek ve biraz da eğlenmek için forumlara kaydoluyor. Ama kaydolurken belirli şartları da kabul ediyoruz, okumadan elbette. Okuma zamanı geliyor gelmesine ama o vakit nedense hep ceza yedikten sonra oluyor. :D Hiç okumayanlar da var tabii. Onlar da Ogün Şanlısoy gibi gün saymaya devam ediyor. :D

Başka forumlarda burayı kötüleyip sonra da buradan yardım istemek de ikiyüzlülüğün güzel bir örneğidir. Beğenmiyorsan çıkış butonunu kullanıp gidersin, bu kadar basit. Meyve veren ağacı taşlayarak ağacı öldüremezsin ancak egonu tatmin edersin. Ağaç ise büyüyüp gelişmeye devam eder. Sen de makiler arasında takılır ve taşlama yazmaya devam edersin.

Etiketlemeyi alıntılamaya tercih eden birisiyim. Başkasının hatasını düzeltmekle uğraşamam, rapor eder keyfime bakarım. Hatalı mesajı alıntılayınca düzeltmezseniz hatayı tekrar etmiş olursunuz, bu da doğal olarak hataları artırmış olur.

Diğer forumlarda öyle bir anlatım bozukluğu oluyor ki cümlede, adamın neyi kastettiğini anlayamıyorsun. Burada ise düzenli, paragraflı, sade bir dil ile gayet anlaşılır yazılar yazılıyor. Bu yüzden de başka forumları umursamıyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı