Başkalarını üzüp kendimi mutlu etmek

• Konuyu başlatan swica
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 999

swica

Hectopat
Makaleler
1
17 yaşındayım, lise 3'deyim ve şu anda bir dershaneye gidiyorum. Sorunum şu. Ben o gün derste geçeceğimiz konuyu önceden kendim evde öğrenip derste hoca konuyu anlatırken, millet daha yeni öğrenirken ben çok rahat anlıyordum. Dolayısıyla hoca soru sorduğunda en hızlı ve tek cevap veren ben oluyorum ki bu durum beni mutlu ediyor. Bu durumda sınıftaki diğer arkadaşların psikolojileri kötü etkilenir mi? Şahsen bana yapıldığında ben kötü hissediyordum. Zaten hoşlandığım bir kız var ve yakında sınıf değişikliği olacak. Eğer aynı sınıfa denk gelirsek zaten bulduğum cevabı söylemeyeceğim hocaya. Kız belki yapamıyor diye kendini kötü hissedebilir diye. Ama bu huyumu sadece o kız için uyguladığımda diğerlerine haksızlık etmiş ve bencilce davranmış gibi hissediyorum. Sınıftaki diğer arkadaşların bana sinir olduğunu falan düşünüyorum. Hoca buldun mu diye sorduğunda işte bundan bundan dolayı söylemek istemiyorum. Dediğimde hocaya karşı da ayıp etmek istemiyorum. Sizce ne yapmam doğru olur?

Bu durumda sınıftaki diğer arkadaşların psikolojileri kötü etkilenir mi?
Kız belki yapamıyor diye kendini kötü hissedebilir
Konuyu açtığımda çok bencil bir konu mesajı okumayı bekliyordum; çünkü başlıkta "Başkalarını üzüp kendimi mutlu etmek" yazınca ister istemez fitne arıyor insan.

Bu kadar saf olmayın. Dersleriniz sadece sizi ilgilendirir; bundan dolayı kimsenin hatırına gidip de sorulara cevap vermemek, derslerde pasif kalmak gibi bir saçmalığa baş koymayın. Bunun için size darılacak kişi de bi' garip zihniyete sahiptir, yani bu bağlamda eğer ki endişelendiğiniz gibi bir tepki ile karşılaşırsanız, anormalliği kendinizde aramayın.

17 yaşındayım, lise 3'deyim ve şu anda bir dershaneye gidiyorum. Sorunum şu. Ben o gün derste geçeceğimiz konuyu önceden kendim evde öğrenip derste hoca konuyu anlatırken, millet daha yeni öğrenirken ben çok rahat anlıyordum. Dolayısıyla hoca soru sorduğunda en hızlı ve tek cevap veren ben oluyorum ki bu durum beni mutlu ediyor. Bu durumda sınıftaki diğer arkadaşların psikolojileri kötü etkilenir mi? Şahsen bana yapıldığında ben kötü hissediyordum. Zaten hoşlandığım bir kız var ve yakında sınıf değişikliği olacak. Eğer aynı sınıfa denk gelirsek zaten bulduğum cevabı söylemeyeceğim hocaya. Kız belki yapamıyor diye kendini kötü hissedebilir diye. Ama bu huyumu sadece o kız için uyguladığımda diğerlerine haksızlık etmiş ve bencilce davranmış gibi hissediyorum. Sınıftaki diğer arkadaşların bana sinir olduğunu falan düşünüyorum. Hoca buldun mu diye sorduğunda işte bundan bundan dolayı söylemek istemiyorum. Dediğimde hocaya karşı da ayıp etmek istemiyorum. Sizce ne yapmam doğru olur?

Sence o kız sen üni ye geçince yanında olacak mı o arkadaşların olacak mı sen git dersine çalış yapabilen yapar insanlar bilse seni düşünmezdi acaba o yapabiliyor mu diye ayıp olmasın falan demezlerdi.

Kız ve çevredeki diğer kişiler gelip geçicidir. Siz o konularla yakında üniversite sınavına gireceksiniz. Yaptığınız bu hareketler hem gelecek üniversite sınavında hem de şu anki 11. sınıf notlarınıza yansır. Sınıfta hep önde olmak, en iyisi olmak hiç de kötü bir şey değildir.

Geri
Yukarı