Başkalarının fikirlerine saygı göstermiyoruz

Malum partiyi desteklemiyorum ama alternatifiniz varsa önerir misiniz?
Neden bir alternatif aranıyor ki? Partisi önemli değil, oy vermek "zorunda" hissedilmesini anlamıyorum. Bakıyorum partilere ya da adaylarına, beni temsil etmesini istediğim ya da edebileceğini düşündüğüm biri yoksa oy vermiyorum. Niye oy vereyim hiçbir aday benim beklentilerimi sunmuyorken? İşin partisi ya da tarafı yok, çoğulcu demokrasiyi iyi bir eğitimle birleştirememiş bizim gibi ülkelerde gücü kim eline geçirirse istediği her şeyi yapıyor zaten... Sorun direkt olarak demokrasi illüzyonun ve toplumların kendisinde.

Neden bir alternatif aranıyor ki? Partisi önemli değil, oy vermek "zorunda" hissedilmesini anlamıyorum. Bakıyorum partilere ya da adaylarına, beni temsil etmesini istediğim ya da edebileceğini düşündüğüm biri yoksa oy vermiyorum. Niye oy vereyim hiçbir aday benim beklentilerimi sunmuyorken? İşin partisi ya da tarafı yok, çoğulcu demokrasiyi iyi bir eğitimle birleştirememiş bizim gibi ülkelerde gücü kim eline geçirirse istediği her şeyi yapıyor zaten... Sorun direkt olarak demokrasi illüzyonun ve toplumların kendisinde.
Haklısınız. Ben de oy vermiyorum zaten ama yine de malum partiye alternatif bir parti yok sanırım.

Hiç oy atmamanın dolaylı yoldan en fazla oy alacak partiye destek olmak olduğunu düşünüyorum.
Alakası yok, daha kendisine oy vermesini istediği oy vermeyen grubu umursamayıp ona göre reaksiyon alamayacak kadar yetersiz politikacılara neden oy verilsin? İnsan bir soruşturur, bu grup neden oy vermemeyi tercih ediyor diye.

Bunu yapıp buna göre şartlarını ayarlayacak beceriye sahip olmayan birine de gidip oy vermem. Ayrıca bizim gibi ülkelerdeki çoğulcu demokrasi sistemine de karşıyım, hangi grup gücü eline geçirirse bunu o anda otokrasi haline getiriyorken oy vermenin bir anlamı olduğunu da düşünmüyorum.

Çok ender bir bölgesel aday çıkıyor, bunu tanıyorum benimle benzer bir hayat görüşü var diyorum. İşte ancak o zaman oy veriyorum. İş arka arkaya defalarca başarısız olup, meydanlarda parti kurucusunu reddeden demeçler veren ve koltuğundan kalkmayı reddeden bir aday/başkansa o oyu benden alamaz.

Demokrasiyi doğruya en yakın kullanan ülkelere ve oy oranlarına bakın, bir de bizdeki "sözde demokrasi" denilen otokrasi sistemine bakın. Yüksek oy kullanma oranıyla biz doğru yapıyor olsak bir şeylerin iyi olması gerekiyordu değil mi? Madem ki doğrusu "oy vermek zorunda hissetmek" o zaman neden bu haldeyiz? Bugün hangi parti gelirse gelsin fark etmez, otokrasi her zaman işler durumda kalacak halkın geneli iyi eğitimli olmadığı için. Bu ülkenin sözde ana muhalefet partisi başkanı o koltuktan kalkıp işini hakkıyla yapabilecek başka birine devretmemek için diretiyorken, o kişi ülkenin başına geçtiğinde o koltuktan yine kalkmayacak. Değişen şey ne peki?

Halk olarak eğitimli ve "birlik" olmadığın sürece bir azınlık tarafından sömürülmekten kurtulamazsın. Bu kadar basit.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı