Basketbol kızlarda boy uzatır mı?

Dr1x

Centipat
Yer
İstanbul
Selam 13 yaşımdayım erken adet olduğum için boyumun uzaması neredeyse durdu boyum 158 falan annemin boyu 173 babamın 180 babamın halasının boyu çok kısa benim halamın da boyu 169 falan boyumun uzaması için basketbola başlamayı düşünüyorum çünkü uzun zamandır boyum hiç uzamıyor diyebiliriz en son 5.sınıfta uzamıştır herhalde kız olduğum için kısa kalmaktan korkuyorum sizce basketbol boy uzatır mı?

Sporlar boy uzatmaz, ama oynamanız sağlığınız için iyi olacaktır.
Kızlarda 11-12 yaşında uzama en hızlı şekilde gerçekleşiyor, 13 veya 14 yaşında hala boy uzaması olur ama daha yavaş olacaktır, kızların 20 yaşına kadar uzadığı söylenebilir.
5. sınıftan beri hala uzamadıysanız, geç ergenliğe girecek olabilirsiniz. (İhtimali var diyorum, kesin bir şey söylemiyorum.)

Sporlar boy uzatmaz, ama oynamanız sağlığınız için iyi olacaktır.
Kızlarda 11-12 yaşında uzama en hızlı şekilde gerçekleşiyor, 13 veya 14 yaşında hala boy uzaması olur ama daha yavaş olacaktır, kızların 20 yaşına kadar uzadığı söylenebilir.
5. sınıftan beri hala uzamadıysanız, geç ergenliğe girecek olabilirsiniz. (ihtimali var diyorum, kesin bir şey söylemiyorum.)

Teşekkürler ama ben zaten ergenliğe girdim.

Genetiği es geçersek basketbol yerine vücut geliştirme sporunu tercih etmenizi öneririm. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı uyku da göz ardı edilmemeli.
Teşekkürler 🙂

Bir doktora gitseniz daha net cevaplar alabilirsiniz.

Ortopedi uzmanı olur mu?

Hocam ergenliğe girip boyunuzun uzamaması imkansız, bence siz uzadığınızı sanmıyorsunuz ama aslında uzadınız.
Atalarınızdan biri kısa boyludur ve siz bu geni almış olabilirsiniz.

Çok teşekkürler büyük ihtimalle babamın halasının genini aldım sizce hiç uzama şansım olmaz mı mesela yoga falan yapsam

13 yaşında olduğunuz için size çocuk doktoru bakar.

Yeni konular

Geri
Yukarı