Basketbola başlamak istiyorum

Dino Ortolani

Hectopat
Arkadaşlar şu an 18 yaşındayım. Bu yaşıma kadar futbol oynayan birisiyim.

Geçenlerde basketbol oynadık arkadaşlarla. Onların da bazıları benim gibi hiç bilmiyor. Yani steps falan nasıl oluyor.
Topu atış şeklimiz falan yanlış.
Ben kurallar dahil her şeyiyle basketbolu nasıl öğrenebilirim sokakta oynasam Yeter benim için.
Eskisi kadar futbol oynayan insan kalmadı. Çoğu basketbol oynuyor biz de düzene ayak uydurmak durumunda kalıyoruz.

Boyum 166 falan kilom da 50 51.
Bir de şu topu bacak arasından falan geçiyorlar ya o çok hoşuma gidiyor. Yapması zor ama onu da öğrenebilme şansım var mı?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Geçenlerde basketbol oynadık arkadaşlarla. Onların da bazıları benim gibi hiç bilmiyor. Yani steps falan nasıl oluyor.
Ben kurallar dahil her şeyiyle basketbolu nasıl öğrenebilirim sokakta oynasam Yeter benim için.
Eskisi kadar futbol oynayan insan kalmadı. Çoğu basketbol oynuyor biz de düzene ayak uydurmak durumunda kalıyoruz.

Bir de şu topu bacak arasından falan geçiyorlar ya o çok hoşuma gidiyor. Yapması zor ama onu da öğrenebilme şansım var mı?

Steps=topu elinde sektirmeden hareket etmendir.
Kursa yazılabilirsin. Uygun fiyatlı kurslar var.

11 yaşından beri oynuyorum, şu an 16 yaşındayım 185 boyundayım, önerilere başlamadan belirtmek istedim.

Ben size bunu burada anlatmaya kalksam çok uzun sürer, ben bütün kuralları oynayarak öğrendim, sahalara girdim ve büyüklerin arasına katıldım top atmazlardı tabii, nasıl oynadıklarını izlerdim. Şu an pandemi olduğu için bunu önermeyeceğim basketbol oyun kuralları yazıp bakabilirsiniz.
Bu kişiden kişiye göre değişir, benim atış stilim arkadaş ortamımda en farklı olandır, pivot oyuncusuyum fakat şutlarım gayet iyi bir yüzdeyle giriyor, kendinizi bir kalıba sokmayın nasıl rahat ediyorsanız öyle atın.
Sokak basketbolu, NBA ve Euro Leauge arasında farklar var, yukarıda da bahsettiğim gibi oynaya oynaya öğrenilir bu kurallar, zibilyon tane video izledim hiçbiri oynadığım kadar etkili olmadı, tecrübeyle sabit.
Boyunuz oynadığınız yere göre değişiklik gösterebilir, çok uzunlarla oynamamaya çalışın ilk başlarda, ben yaptım bu hatayı, bebek oynatır gibi oynattılar aralarında. Fakat oynamayı öğrendikten sonra boyun çok bir anlamı kalmıyor, önemsiz de değil tabii.
Tabii ki var, bu arada crossover onun adı. Size bir haberim var o zor değil, sadece bacak arasından geçirdiklerinden bahsediyorsunuz değil mi? O en kolayı işte.

Anladım hocam da kursa yazılmadan öğrenme şansım var mı yaşım küçük olsa neyse de.
Kurs gereksiz. 11 yaşımdan beri oynarım, bir kere kursa gitmedim. Okul takımına garanti girebiliyordum fakat korona sebebiyle o da yalan oldu. Hiçbir şekilde kursa gitmeden öğrenebilirsiniz, YouTube üzerinden video açıp sahalarda tekrarlardım o hareketleri.

Anladım hocam da kursa yazılmadan öğrenme şansım var mı yaşım küçük olsa neyse de.
Tabii ki var hocam. İnternetten videolar izleyerek bile öğrenebilirsiniz.. Ama kurslar gerçekten çok işe yarıyor. Basketbol candır sakın bırakmayın.
Kurs gereksiz. 11 yaşımdan beri oynarım, bir kere kursa gitmedim. Okul takımına garanti girebiliyordum fakat korona sebebiyle o da yalan oldu. Hiçbir şekilde kursa gitmeden öğrenebilirsiniz, YouTube üzerinden video açıp sahalarda tekrarlardım o hareketleri.
Ben kurs a gittim de öğrendim. Maalesef benim sokakta öğrenebilecek şansım yoktu. Buralar pek tekin yerler değil.

O bacak arasından geçirme şeyini 4. sınıfta falan yapıyordum, işe yarayabilmesi için bayağı hızlı yapmak gerekiyor o hareketi. 2-3 yıl oynarsan kendiliğinden öğrenirsin. Ben ilkokulda falan çok oynardım sonra sınıfların dağılması yüzünden bıraktım.

Bazı basit bilgi ve taktikler vereyim bari,
Turnike atarken topu sektirmeden en fazla 2 adım atabilirsin.
Turnike atarken topu sırtından geçirerek atarsan blok yemen neredeyse imkansız oluyor.
Topu yere yakın ve hızlı sektirirsen topun alınması zorlaşır.
Son olarak, atış yapmak çalım atıp havalı olmaktan daha çok işe yarıyor.

Aklıma gelirse daha eklerim.

11 yaşından beri oynuyorum, şu an 16 yaşındayım 185 boyundayım, önerilere başlamadan belirtmek istedim.

Ben size bunu burada anlatmaya kalksam çok uzun sürer, ben bütün kuralları oynayarak öğrendim, sahalara girdim ve büyüklerin arasına katıldım top atmazlardı tabii, nasıl oynadıklarını izlerdim. Şu an pandemi olduğu için bunu önermeyeceğim basketbol oyun kuralları yazıp bakabilirsiniz.

Bu kişiden kişiye göre değişir, benim atış stilim arkadaş ortamımda en farklı olandır, pivot oyuncusuyum fakat şutlarım gayet iyi bir yüzdeyle giriyor, kendinizi bir kalıba sokmayın nasıl rahat ediyorsanız öyle atın.

Sokak basketbolu, NBA ve Euro leauge arasında farklar var, yukarıda da bahsettiğim gibi oynaya oynaya öğrenilir bu kurallar, zibilyon tane video izledim hiçbiri oynadığım kadar etkili olmadı, tecrübeyle sabit.

Boyunuz oynadığınız yere göre değişiklik gösterebilir, çok uzunlarla oynamamaya çalışın ilk başlarda, ben yaptım bu hatayı, bebek oynatır gibi oynattılar aralarında. Fakat oynamayı öğrendikten sonra boyun çok bir anlamı kalmıyor, önemsiz de değil tabii.

Tabii ki var, bu arada crossover onun adı. Size bir haberim var o zor değil, sadece bacak arasından geçirdiklerinden bahsediyorsunuz değil mi? O en kolayı işte.

Öncelikle teşekkürler hocam

Atış şekli dediğim şu bilekle alakalı olan işte
Ve crossover hareketi mi o hareket nasıl kolay ya o kadar denedim beceremedim.

Ben kurs a gittim de öğrendim. Maalesef benim sokakta öğrenebilecek şansım yoktu. Buralar pek tekin yerler değil.
Hep aynı şeyleri öğretiyorlar, kursa gidip ligde oynayan bir sürü arkadaşımla maç yaptım, hepsi ezbere oynuyor değişik bir hareket, durum gördüklerinde tepkisiz kalıyorlar, her kurs aynı değil fakat benim karşılaştığım ve analiz ettiğim kadarıyla ezbere dayalı oynuyorlar. arkadaşın durumu müsaitse kursa pek gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı