Çözüldü Başlangıç bölümündeki bilinmeyen "Update" programı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PeluşPenguen

Hectopat
Yer
Артём
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi(1.Sınıf)
Fotoğraftan da görebileceğiniz gibi yayıncısı belli olmayan bir program var, dosya konumu da belli değil. Sizce bu program virüs müdür? Ben bu programı başlatma ayarlarından nasıl silebilirim?

görev yöneticisi.png

görev yöneticisi ss 2.png

Çözüm
Hocam sadece sarı renkli olanları mı kaldırmalıyım? Kırmızılara dokunmayayım mı?
Kırmızı renkli programları sorma nedenim çok tuhaf isimleri var şüphelendim.Eki Görüntüle 983007Eki Görüntüle 983008
Evet, sadece sarı renkli olan hizmetleri kaldırmalısınız. Kırmızı renkli hizmetler Microsoft'un veritabanında bulunmadığından, kendilerini silmeyiniz. Zaten sisteminizde Kaspersky'a ait bir ürün bulunuyor, bu yüzden güvenlik konusunda endişe etmenizi gerektirecek bir durum gözükmüyor.

Discord konusuna gelecek olursak; eğer sarı renkli hizmetleri sildikten sonra başlangıç alanında hâlâ daha belirttiğiniz sorun yaşanıyorsa, Discord'u HiBit Uninstaller veya bildiğiniz farklı kaldırma programları (Revo Uninstaller veya Bulk Crap Uninstaller da olabilir) ile kaldırdıktan sonra başlangıç alanını kontrol edebilirsiniz.
Çok teşekkür ederim. Sorunum sizin rehberinizdeki program sayesinde çözüldü.
Eki Görüntüle 983016
Rica ederim, sorununuzun çözülmesine sevdindim. 🙂

Eğer daha sonraki zamanlarda da başlangıç bölümünde sorun yaşarsanız, Autoruns'ı kullanabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda farklı araçlar ile de başlangıç alanını kolay bir biçimde düzenlemeyi göstermeyi planlıyorum.

Rica ederim, sorununuzun çözülmesine sevdindim. 🙂

Eğer daha sonraki zamanlarda da başlangıç bölümünde sorun yaşarsanız, Autoruns'ı kullanabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda farklı araçlar ile de başlangıç alanını kolay bir biçimde düzenlemeyi göstermeyi planlıyorum.

İleride bilgisayarımda program sildiğim vakit arkada kalan kalıntıları bu program ile silebilir miyim(CCleaner alternatifi olarak)?

İleride bilgisayarımda program sildiğim vakit arkada kalan kalıntıları bu program ile silebilir miyim(CCleaner alternatifi olarak)?
Bu konuya değinmeniz oldukça isabetli oldu. Autoruns konusu içerisinde aynı şekilde, denetim masası yerine bir kaldırma aracını kullanmanın yararlı olduğundan bahsetmiştim. Sizin için ilgili alanı, üstü çizili bir hâlde aşağıya bıraktım.

Autoruns konusu içerisinde önerdiğim Bulk Crap Uninstaller için ayrı bir rehber oluşturmuştum. İsterseniz, rehbere de göz atabilirsiniz. Aynı rehber içerisinde, farklı kaldırma araçlarının öneriler de yapılmaktadır.

Kaldırma araçlarını kullanmanın, kullanıcılar için önemli bir avantaj oluşturmalarından dolayı CCleaner gibi yazılımları kullanmaya hiç gerek duymadım. CCleaner dışında istisna olarak, Wise Disk Cleaner veya Wise Registry Cleaner gibi programlar kullanılarak sistem içerisindeki ulaşılamayan kalıntıları temizleyebilirsiniz fakat çoğu yazılımın kaldırılmasından sonra ardında bıraktıkları dosyaları, kaldırma araçları hâlihazırda silmektedirler. Yine de sisteminizde bu programları kullanabilirsiniz.

Kullanım rehberi açısından, @26318'ın önerdiği ayarları uygulayarak sistem temizliği yapmanızı öneririm.

Geri
Yukarı