Başlangıç için fotoğraf makinesi önerisi

beyemirs

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Hobi olarak fotoğraf çekmeyi çok seviyorum gittiğim her yerde fotoğraf çekiyorum. Bunlar için başlangıç seviyesi bir kamera arıyorum bütçem 1.000 TL.
Fotoğraf & videoları çekmek için kullandığım cihaz: iPhone 11.

Mevcut bütçeniz ile alacağınız bir fotoğraf makinası, muhtemelen elinizdeki telefon kadar kaliteli fotoğraflar çekmeyecektir. Böyle bir harcama yapmaktansa, elinizdeki telefonu kullanarak daha iyi işler çıkartabilirsiniz. Yine de bir fotoğraf kamerası edinmek isterseniz ikinci ele yönelebilirsiniz. Böylelikle tercihinize ve bütçenize göre daha tatmin edici bir cihaz bulabilirsiniz. İşim gereği kameranın arkasından çok önünde bulunuyorum fakat şunu açıkça belirtmeliyim, fotoğraf işi belli bir oranda bilgisayarda bitiyor. Yardımcı programlar aracılığıyla ne kadar iyi iş çıkartırsanız, o kadar profesyonel içerikler ortaya çıkıyor. Ayrıca şunu da belirtmeliyim bu en azından benim için bir sanattır çünkü, bir çoğumuzun bakmadığı veya baksa da göremediği detayları fotoğrafçılar bizlere çok güzel sunuyorlar. Bu da evvela küçük bir hobi dahi olsa, tutkulu bir sanata dönüşüyor. Açmak gerekirse; hobinizi destekleyecek bir yeteneğiniz varsa, hobinizi ikincil veya tercihinize göre birincil bir meslek alanına dönüştürebilirsiniz. Konuyu biraz uzattım bunun için özür diliyorum. Özetlemek gerekirse; elinizdeki telefonla gayet profesyonel işler çıkartabileceğinize inanıyorum, yine de bir fotoğraf kamerası edinmek istiyorsanız ikinci el bir ürün tercih edebilirsiniz daha mantıklı olacaktır. Hobiniz gerçekten hayran olunası bir şey, umarım severek ve sağlıklı bir şekilde sürdürürsünüz. İyi forumlar diliyorum!

Mevcut bütçeniz ile alacağınız bir fotoğraf makinesı, muhtemelen elinizdeki telefon kadar kaliteli fotoğraflar çekmeyecektir. Böyle bir harcama yapmaktansa, elinizdeki telefonu kullanarak daha iyi işler çıkartabilirsiniz. Yine de bir fotoğraf kamerası edinmek isterseniz ikinci ele yönelebilirsiniz. Böylelikle tercihinize ve bütçenize göre daha tatmin edici bir cihaz bulabilirsiniz. İşim gereği kameranın arkasından çok önünde bulunuyorum fakat şunu açıkça belirtmeliyim, fotoğraf işi belli bir oranda bilgisayarda bitiyor. Yardımcı programlar aracılığıyla ne kadar iyi iş çıkartırsanız, o kadar profesyonel içerikler ortaya çıkıyor. Ayrıca şunu da belirtmeliyim bu en azından benim için bir sanattır çünkü, birçoğumuzun bakmadığı veya baksa da göremediği detayları fotoğrafçılar bizlere çok güzel sunuyorlar. Bu da evvela küçük bir hobi dahi olsa, tutkulu bir sanata dönüşüyor. Açmak gerekirse; hobinizi destekleyecek bir yeteneğiniz varsa, hobinizi ikincil veya tercihinize göre birincil bir meslek alanına dönüştürebilirsiniz. Konuyu biraz uzattım bunun için özür diliyorum. Özetlemek gerekirse; elinizdeki telefonla gayet profesyonel işler çıkartabileceğinize inanıyorum, yine de bir fotoğraf kamerası edinmek istiyorsanız ikinci el bir ürün tercih edebilirsiniz daha mantıklı olacaktır. Hobiniz gerçekten hayran olunası bir şey, umarım severek ve sağlıklı bir şekilde sürdürürsünüz. İyi sosyaller diliyorum!

Dediğiniz gibi bu bütçede alınabilecek bir kameranın çok iyi olabileceğini ben de düşünmüyorum. Kamera sadece biraz daha zevkli hale getirmek için istediğim bir şey. Fotoğrafların bilgisayar ile daha da güzel bir hale gelmesi çok doğru. Bunun için Adobe Photoshop uygulaması başarılı olur mu? Ya da daha iyi bir öneriniz olur mu?

O bütçeye artık yedek batarya satılıyor hocam. Maalesef artık o paralara fotoğraf makinesi zor. Belki Nikon D3100 bulabilirsiniz. Ama yine de gündüz çekiminde iPhone 13Pro Max'den bile iyi sonuç verir. Ama 20 bin bandındaki kamerala performansı beklemeyin. Bir de şu var, fotoğrafı fotoğrafçı çeker. Önemli olan kendinize yatırım yapmak. En son makine konuşur.

Akıllı telefonlar her ne kadar iyi fotoğraf çekebiliyor olsalar da en kötü fotoğraf makinesiyle bile kıyaslanamazlar bence. Kaldı ki öneri isteyenler çok yönlü nedenlerden dolayı da fotoğraf makinesi tercih edebilirler. Örneğin makine kullanmayı öğrenmek, fotoğraf makinelerine aşina olmak gibi.

Bir de fotoğraf makinelerin sensörleri büyüktür. Akıllı telefonlar her ne kadar iyi olsa da birçok iyileştirmeyi işin yazılımsal kısmında hallederler. Iphone gibi cihazlar fotoğraf konusunda iyidir ama sonuç itibariyle sadece ortaya çıkardığı fotoğrafa bakarak onu bir fotoğraf makinesiyle kıyaslamak da absürt kaçabilir. Bu farklar özellikle fotoğrafı düzenlemek istediğinizde ortaya çıkar.

Bütçenize uygun olarak bulabileceğiniz ikinci el Nikon D5000'ler bulunuyor. Onların da fiyatı ikinci el piyasasında biraz abartılmaya başlanmış ama 1000-1500 lira bandında bulabileceğiniz bir makinedir. Bulamazsanız da bekleyin, ilana düşüyor böyleleri.

Geri
Yukarı