Bataryanın kapasitesi azaldıkça telefon bataryadan daha fazla mı güç çekmeye başlar?

Ark_Us

Kilopat
Makaleler
1
Herkese merhaba.

Şöyle bir soru sormak istiyorum. Bataryanın kapasitesi azaldıkça telefon bataryadan daha fazla mı güç çekmeye başlar?

Belki batarya verimliliği düştüğü için telefonu besleme konusunda aksi yönde sorun yaşanabilir fakat bence düşük bir ihtimal. Yani sağlığı düşük bir bataryada daha çok güç çekmek yerine stabil olmayan veya daha az güç çekebilir.

Tam tersi bir senaryo olabilir, bataryanın kapasitesinin azalması beraberinde verimliliğinin azalmasını da getirir. Bazı cihazlarda ömrünü tamamlamış bataryalar cihazı yeterli güç değerlerinde besleyemediği için yavaşlama, donma hatta cihazın yeniden başlaması gibi durumlara yol açar. En azından Huawei Mate 10 Lite ve GR5 2017 modelinde başımıza gelmişti.

Cevaplar için teşekkürler evet batarya hızlı tükendiğini biliyorum sadece batarya kapasitesi azaldığı için güç tüketimi artar mı(batarya kapasitesi azaldıkça verdiği güç değeride azaldığını düşünmüştüm bu yüzdende tel fazladan güç çekerek ihtiyacı anca karşıladığını tahmin ediyordum) diye merak ediyordum.

Merhaba. SMPS'li besleme kaynakları, inverterler, UPS'ler batarya voltajı düştükçe volt * amper= güç çarpımını sağlayabilmek (dengeleyebilmek) için daha fazla amperleri çeker, aşırı güç (amper) çeken bu kaynaklarda bu söylediğiniz doğru olup akım (amper) artışı voltajla ters orantılı olacak şekliyledir.

Ancak bir cep telefonu bataryasında, batarya sonuna doğru böyle bir durum olsaydı, örneğin batarya şarjı durumunu gösteren şarj durum çizgileri, 4 çizgiden teke ve şarj edilecek asgari seviyeye kadar daha farklı gelirdi, ancak hemen hemen birbirlerine çok yakın zamanlarda (aşağı yukarı eşit zamanlarda) geliyor. Yani son şarj çizgisinin ekranda kalma süresi ile ilk baştaki çizgilerden bu en son aşamaya kadar dikkate alınacak fazla bir farkın, cep standby'da iken pek olamayacağını, ancak özel kullanımlarla (oyun) veya tüketimlerle bunun hızlanmasının kaçınılmaz olacağını düşünüyorum. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı