Batman: Arkham Asylum GOTY Edition İncelemesi

Ahmet Said Aybak

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Doktor
2009'da hangi PC'ye çıkan oyunlar büyük yankı yaptı? COD MW2, Borderlands, Prototype, Assassin's Creed 2, Left 4 Dead 2, Batman Arkham Asylum... Bunlar şahsen benim oynayıp gördüklerim arasından. Ve hepsi hakkında düşüncelerim ne çok iyi ne de kötü oldukları yönünde. Yani 'iyiler ama o kadar' olduğunu düşündüğüm oyunlar. Arkham Asylum'da belirttiğim gibi bunlar arasında.

Hepimiz önceden bir Batman oyunu oynamışızdır bence. Ya NES'ten ya PS2'den hatta bazılarımız Kraloyundan vs illa bir şekilde oynamıştır. Ve hiçbiri de iyi oyunlar değiller. Hatta birçoğu rezalettir çoğumuza göre. Fakat 2008'de Rocksteady yaptı duyurusunu. Adamlar oyun dünyasında rezalet etki bırakmış olan Batman'in oyununu yapıyorlardı. Riskli ama temiz bir hareket oldu benim açımdan. Çünkü oyun iyi. Hikayesinden bahsetmek istemiyorum. Doğru düzgün hatırlamıyorum bile. Tek hatırladığım 11-12 saat boyunca Joker'in peşine vermemiz. Oyun boyunca Joker'in peşindeyiz. Ha arada başka düşmanlar da geliyor. Hatta baya düşman geliyor. Scarecrow, Killer Croc, Harley Quinn, Bane, Zsasz gibi bir sürü düşman var lakin oyunun bunlara ayırdığı süreyi toplasanız anca 1.5-2 saat eder. Düşman bakımından kadro geniş ama pek iyi değerlendirilmemiş. Zaten boss savaşları rezalet. Hatta bu saydıklarım arasından Bane ve Joker dışında boss savaşı denebilecek bir olay da olmuyor. Hatta ve hatta Joker'in boktan bossuna boss demek bile istemiyorum.

Neyse sakinleşip oynanışı anlatmaya çalışayım. Kusursuza yaklaşmış, ne kadar övsem azdır. Kombolar o kadar akıcı ve zevkli ki 4 köşe ediyor insanı oyunun başlarında. Gizlilik kısımlarını aksiyon kısımlarından bile daha güzel buldum. Upgrade sistemi hiç fena değil. Oldukça iyi. Batman'in alet edevatları da ayrı bi tad katıyor tabii oynanışa. Bunu oynamayan bir insanın oyunların genel gameplay'ine bakış açısı, etsiz çiğköfteye benzer. Bulmacalar, yan görevler, challenge'lar derken oyunun 15-20 saatlik ömrü var. Yine de Spirit of Amadeus Arkham yan görevinin sonunda hayal kırklığına uğradığımı belirtmek isterim. O kadar saat harcadığıma değmedi şahsen o göreve.

Ve seslendirmeler... İşte bu kusursuz. Mark Hamill, Kevin Conroy, Tara Strong... En iyi seslendirmecileri toplamışlar resmen.

Güzel güzel. Puan verecek olsam:

Hikaye: 68
Seslendirmeler: 97
Oynanış: 95
Yan etkinlikler: 65
Grafik: 90
Haritası: 80

Genel: 75

İyi oyunlar!

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı