Battlefield 2042 Oynanış Fragmanı Yayınlandı

Kafayı mı yediniz? Her çıkan oyun eskisinden daha iyi grafiğe sahip olmalı kuralı çok sıkıyor. Eğer eski hardcore Battlefield oyuncusuysanız, Battlefield 5 gibi iğrenç ötesi bir rezaletin ardından firmanın ciddi anlamda bir şeyleri değiştirmeye çalıştığını anlayabilirsiniz. Bunun en büyük örneği BF 2042 fragmanının diğer Battlefield oyunlarının fragmanlarından daha farklı olması. Adamların üstünde durdukları şey eski oyuncular. Zaten helikoptere ATV fırlatma sahnesini ve Rendezook referanslı uçak sahnesini göstermeleri çekirdek tayfaya göz kırptıklarını gösteriyor. Kaldı ki eğer EA ve DICE bu sefer de grafiklere abanıp karşımıza Battlefield 1 ve Battlefield 5 gibi bir saçmalıkla çıksaydı çekirdek tayfanın çok büyük bir kısmını kaybedecekti. Yeni yetme tayfadan eksi oyuncular olarak hoşlanmıyorduk. Özellikle TTK, hardcore, RYOS olaylarından sonra. Jackfrags'i bilenler zamanında yaşanan olaylara ve yapılan yorumlara oradan ulaşabilir.

Yahu adamlar tek oyunculu mod yok dediler, daha ne yapsınlar. Şu anlatılanlara göre benim gözümde yapımcılar; Battlefield 2, Battlefield 3, Battlefield 4'ten referans almış gibi görünüyor ki bu eski oyuncuların en çok beklediği şeydi. Bırakın yeni oyunu, Battlefield 3 ve/veya Battlefield 4 Remastered duyurulsa bile çok sevinecektim çünkü seri artık o kadar iğrençleşmişti. Motorun grafik devrimi zaten Battlefield 1 ile yapıldı, şimdi de çoklu oyuncu moda odaklanmış bir Battlefield göreceğiz. Nihayet diyorum. Umarım ellerine yüzlerine bulaştırmazlar da Battlefield 5 gibi olmaz. Tek diyebileceğim serinin bu oyununun da içine etmemeleri, yoksa ben dahil birçok kişi güvenini ve umudunu kaybedecek. Denemeyi ve deneyimlerimi sizinle paylaşmayı çok isterim. Anca o şekilde karar verilir zaten. #CoreBFCommunity

Ayrıca, sırf grafikler "gelişmedi" diye ne bu sitem ya? Ciddi misiniz? Olaylardan çook uzaktasınız.

Son düzenleme:
Kafayı mı yediniz? Her çıkan oyun eskisinden daha iyi grafiğe sahip olmalı kuralı çok sıkıyor. Eğer eski hardcore Battlefield oyuncusuysanız, Battlefield 5 gibi iğrenç ötesi bir rezaletin ardından firmanın ciddi anlamda bir şeyleri değiştirmeye çalıştığını anlayabilirsiniz. Bunun en büyük örneği BF 2042 fragmanının diğer Battlefield oyunlarının fragmanlarından daha farklı olması. Adamların üstünde durdukları şey eski oyuncular. Zaten helikoptere ATV fırlatma sahnesini ve Rendezook referanslı uçak sahnesini göstermeleri çekirdek tayfaya göz kırptıklarını gösteriyor. Kaldı ki eğer EA ve DICE bu sefer de grafiklere abanıp karşımıza Battlefield 1 ve Battlefield 5 gibi bir saçmalıkla çıksaydı çekirdek tayfanın çok büyük bir kısmını kaybedecekti. Yeni yetme tayfadan eksi oyuncular olarak hoşlanmıyorduk. Özellikle TTK, hardcore, RYOS olaylarından sonra. Jackfrags'i bilenler zamanında yaşanan olaylara ve yapılan yorumlara oradan ulaşabilir.

Yahu adamlar tek oyunculu mod yok dediler, daha ne yapsınlar. Şu anlatılanlara göre benim gözümde yapımcılar; Battlefield 2, Battlefield 3, Battlefield 4'ten referans almış gibi görünüyor ki bu eski oyuncuların en çok beklediği şeydi. Bırakın yeni oyunu, Battlefield 3 ve/veya Battlefield 4 Remastered duyurulsa bile çok sevinecektim çünkü seri artık o kadar iğrençleşmişti. Motorun grafik devrimi zaten Battlefield 1 ile yapıldı, şimdi de çoklu oyuncu moda odaklanmış bir Battlefield göreceğiz. Nihayet diyorum. Umarım ellerine yüzlerine bulaştırmazlar da Battlefield 5 gibi olmaz. Tek diyebileceğim serinin bu oyununun da içine etmemeleri, yoksa ben dahil birçok kişi güvenini ve umudunu kaybedecek. Denemeyi ve deneyimlerimi sizinle paylaşmayı çok isterim. Anca o şekilde karar verilir zaten. #CoreBFCommunity

Ayrıca, sırf grafikler "gelişmedi" diye ne bu sitem ya? Ciddi misiniz? Olaylardan çook uzaktasınız.
Şu konuda ki gördüğüm en iyi yorum ve yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.

Bütün dediklerinize katılıyorum ancak 2021 yılında çıkan oyunda grafiksel gelişme beklememek gerçekten inanılmaz bir düşünce. O zaman her oyunun içeriği değişsin çamur gibi oynayalım. 5 ile 2042 arasında devasa fark yok elbette ki çıkmadan da anlamak zor ama 3 yıl sonra çıkan bir oyunda grafikler gelişsin kime ne zararı var ki ?

Bütün dediklerinize katılıyorum ancak 2021 yılında çıkan oyunda grafiksel gelişme beklememek gerçekten inanılmaz bir düşünce. O zaman her oyunun içeriği değişsin çamur gibi oynayalım. 5 ile 2042 arasında devasa fark yok elbette ki çıkmadan da anlamak zor ama 3 yıl sonra çıkan bir oyunda grafikler gelişsin kime ne zararı var ki ?
Hocam elbette grafikler gelişsin, gelişmesin demiyorum fakat asıl mesele bu değil. Yani teknoloji o kadar ilerledi ki şu an, hatta daha öncesinde yapılan oyunlar bile oynarken sırıtmıyor. Oyun piyasası eskiye nazaran yığınla yol kat etti, doğru. Fakat "oyun" kavramı tam olarak anlaşılmıyor. Oyunu eğlence için "oynar"sınız. Özünde bu kadar basittir. Grafikleri muazzam olup, "Aman. Amma sıktı ya." dediğimiz yüzlerce oyun var.

Mesela senaryo bazlı oyunlarda grafik önemlidir çünkü hikayeye göre seni atmosfere sokabilir ve/veya bazen sokması gerekir. Bunun örneği The Last Of Us serisi. Ancak iş bir aksiyon oyununa geldiğinde grafiğin önemi bir senaryo bazlı oyundaki kadar önemli olmuyor. Bunun örneği de RTX. RTX teknolojisi görüntü olarak muazzam bir atmosfer yaratıyor fakat eğer bugün RTX'e destek kesilse sadece birkaç azınlık önemser çünkü halihazırda oyunların grafikleri muazzam. Bir aksiyon oyununda mekaniklere, oynanışı ve dinamiklere önem veriyorum ben. Tabii ki piksel piksel olsun demiyorum ama bu saatten sonra da çıkacak oyunların kalitesi 2009 yılındaki gibi olmaz. Üstte yazdığım yorumdaki gibi yeni Battlefield oyununun grafikleri Frostbite 2 (BF3) ile yapılsa dahi kabulümdü. Battlefield 1 ve 5'de gördük olanları. Grafikler şahane, diyecek kelime yok ama oynatmıyor kendini. İlla seveni vardır ama ben ve benim gibiler Battlefield 2'den beri oynadığımız için bizi çekmiyor.

Ayrıca, Battlefield 2042'de kötü görünmüyordu ki. Gayet güzel görünüyor. Kısılma olmuş olabilir ama bunu da oyunun 64vs64 olmasına bağlayın. Oyunun resmi sitesindeki fotoğraflara bakın. Motorun izin verdiği görüntüler ortada. Öyle bir oyun da yapabilirlerdi ama bu sefer de oyuncular şikayet edecekti çünkü bilgisayarları zorlanacaktı. Bu oyunun büyüklüğü artınca kısılması -ki kısılmış hali bile güzel- oldukça normal. Adamlar neredeyse her şeyin yıkılabilir olduğunu, dev yıkımların çok olacağını söyledi. Bence optimizasyon adına gerekli bir adım. Optimizasyonu kötü bir oyun oynayacağıma 2013'ten kalma bir oyunu oynamayı tercih ederim şahsen. Günün sonunda oyun açık betaya girdiğinde iyice inceleriz hocam. Zaten genel bir fikir orada oluşur.

Grafikler çoğu kişinin belirttiği şekilde benim de içimi tıpkı fragmanda gösterilen kum fırtınalı harita gibi pek açmadı, üstüne koşma animasyonları sanki yeni geliştirilen eski FPS oyunlarındaki gibi yavan geldi desem yalan olmaz. Bilemiyorum oyunu oynarken en çok gözüme çarpan noktalardan başlıcaları bunlardı ve bunlara da çok dikkat ederek oynarım, 2021'in sonuna yaklaşmışken tıpkı Battlefield 1'deki gibi devrim niteliğinde grafik + oynanış dinamikleri beklerdim. Biraz daha bekleyelim bakalım, en azından tüm oyunu görmüş oluruz belki de ben çok abartıyorumdur.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı