Çözüm Battlefield 4 ''DXGI ERROR DEVICE HUNG'' Hatası

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

OLİTA HAYDAR

Kilopat
Makaleler
3
Yer
DOĞU ROMA IMPARATORLUĞU
Arkadaşlar bu hatanın çözümünü bulmuş bulunmaktayım. Asus RX 460 OC 2 GB ekran kartım vardı ve bu lanet olası hatayı alıyordum. İnanın ya da inanmayın 1 sene boyunca hatanın çözümünü aradım ve adam akıllı çözüm bulamadım. Başka yere bakmanıza gerek yok. İlk önce her şeyi güncelleyin ve Asus GPU TWEAK 2 ya da başka OC programları ile "downclock" yapın. 75 en ideali. Ben 75 yapıp oynadım ve hiçbir hata almadım. 1 aylık bir test yaptım ve çok güzel çalışıyor. Saygılar... Bunun çözümü bu. Başka hiçbir çözümü yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka hiçbir çözümü yok doğru bir ifade değil.

Bu hatanın sebebini öğrenelim önce: daha önce açılan benzer konularda da yazdığım üzere sorun ekran kartının aşırı yüke dayanamayıp havlu atması, yani cevap vermeyi kesmesi. Zaten hata içinde yer alan "Hung" kelimesi asılı kalma anlamına geliyor.

Bu durumda sorunun birden çok sebebi olabilir.
  • Ekran kartının frekansı düşürülebilir. Bu işlem GPU'nun rahatlamasını sağlar zira GPU demek ki mevcut frekansta zorlanıyor.
  • PSU kalitesiz ise de bu sorun olabilir. Kararlı güç gelmediği durumlarda da bu tür sorunlar olabilir.
  • Kalitesiz PSU kablosu bu soruna sebep olabilir, iyi bir PCIe güç kablosu kullandığınızdan emin olun.
  • Ekran kartı gücünü Molex > PCIe dönüştürücü ile sağlamak da sorun yaratabilir. Mümkünse doğrudan PCIe gücü sağlayın.
  • Isınma da bu soruna sebep olabilecek bir başka etkendir. Kartın fanının çalıştığından ve termal macunun kurumadığından emin olun.
  • Yine kartın yetersiz voltaj alması da buna sebep olabilir ki bu durumda voltaj yükseltilebilir.

Başka hiçbir çözümü yok doğru bir ifade değil.

Bu hatanın sebebini öğrenelim önce: daha önce açılan benzer konularda da yazdığım üzere sorun ekran kartının aşırı yüke dayanamayıp havlu atması, yani cevap vermeyi kesmesi. Zaten hata içinde yer alan "Hung" kelimesi asılı kalma anlamına geliyor.

Bu durumda sorunun birden çok sebebi olabilir.
  • Ekran kartının frekansı düşürülebilir. Bu işlem GPU'nun rahatlamasını sağlar zira GPU demek ki mevcut frekansta zorlanıyor.
  • PSU kalitesiz ise de bu sorun olabilir. Kararlı güç gelmediği durumlarda da bu tür sorunlar olabilir.
  • Kalitesiz PSU kablosu bu soruna sebep olabilir, iyi bir PCIe güç kablosu kullandığınızdan emin olun.
  • Ekran kartı gücünü Molex > PCIe dönüştürücü ile sağlamak da sorun yaratabilir. Mümkünse doğrudan PCIe gücü sağlayın.
  • Isınma da bu soruna sebep olabilecek bir başka etkendir. Kartın fanının çalıştığından ve termal macunun kurumadığından emin olun.
  • Yine kartın yetersiz voltaj alması da buna sebep olabilir ki bu durumda voltaj yükseltilebilir.
Recep abi merhabalar, konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın.
Sizin yazdığınız nedenlere ek olarak bir şey sormak istiyorum.
  • Yüksek CPU sıcaklığı buna neden olabilir mi?
  • 75HZ TN panelden 2K 144HZ'ye geçiş buna sebep olabilir mi? GTX 1080 GAMING X
  • Monitörden kasaya giden Display Port kablosu buna neden olabilir mi?
Alınan hata zaten aynı "Unreal Engine is exiting due to D3D device being lost. (Error: 0x887A0006 - ‘HUNG’)".
@Recep Baltaş yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Sorunu gidermek için uyguladığım seçenekler;
  1. DDU ile kaldırıp eski ve yeni sürücü ile denedim.
  2. BIOS güncellemesi yaptım.
  3. Windows 10 Temiz kurulum yaptım.
Sonuç değişmedi. Eğer bunlarla da bağlantılı değil ise, garantisi devam ediyor. Mecbur servise gidecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı