Bazı sayısal okuyan kişilerin istediği sıralamayı yapamayınca eşit ağırlık dönmesi

Tüm derslere eşit ağırlık versek bile öğrencinin ilgi düzeyi doğrultusunda aynı sonucu almamız ne yazık ki mümkün olmuyor. Yukarıda örneğini verdim zaten hukuk isteyen ve bu doğrultuda çalışacak adamın matematik çözmesi üniversitede ne kadar işine yarıyor? Ya da tam tersi iktisat gibi bir bölümde edebiyat ne kadar işimize yarıyor? Eşit ağırlık sınavı tam da bu yüzden adaletsiz bir sınav oluyor. İkisini bir yapabilene kesinlikle lafım yok Allah başarılarını arttırsın ancak bence öğrenci bölüm seçimini lisede yapmalı ve sınavlara ona göre girmeli.
Bunun eşit ağırlık sınavıyla ilgisi yok söz konusu bölümlerin aldığı puan türüyle ilgisi var. Son cümlen gibi oldu diyelim, ben EA'cı idim karar değiştirdim ve mühendis olmak istiyorum. Bana EA'yı dayatmak ne kadar mantıklı?

Zamanında bir sistem vardı, aldığınız puan neyse o oluyordunuz tıpa tutuyorsa mühendis olamıyordunuz. Bu dediğiniz ona benziyor.

Eleyici kriter olması lazım zaten. Eşit ağırlığın sınırları sayısal gibi sınırları tam net değil. Sadece matenatiğin eleyici olması adaletsiz kalıyor.
Dostum en fazla şu olabilir:
"Bir öğrenci X alanı (sayısal) öğrencisi ise Y alanından (EA) puanını elde etmek için bu alanın derslerinden (EA) en az 10 net yapmalıdır."

Diğer türlü sınav yeterince orantılı ve eleyici bence.

Bunun eşit ağırlık sınavıyla ilgisi yok söz konusu bölümlerin aldığı puan türüyle ilgisi var. Son cümlen gibi oldu diyelim, ben EA'cı idim karar değiştirdim ve mühendis olmak istiyorum. Bana EA'yı dayatmak ne kadar mantıklı?

Zamanında bir sistem vardı, aldığınız puan neyse o oluyordunuz tıpa tutuyorsa mühendis olamıyordunuz. Bu dediğiniz ona benziyor.
Evet bu da bir sorun ama öğrencilere doğru şartlarda gerekli esnekliğin sağlanabileceğini düşünüyorum.

Diğer türlü sınav yeterince orantılı ve eleyici bence.
Buna katılıyorum.

Bence konu sınav değil, bölümlerin aldığı puan türü ağırlığı. Mesela hukuk dediğin tamamen ezber ve okuduğunu anlamaya dayalı buna göre örnek olarak matematiğin değeri %20 sözelin değeri %80 olabilir. Ya da yönetim bilişim sistemlerini düşünün daha analize odaklı bir bölüm %60 matematik %40 sözel olabilir gibisinden düzenlemeler gerekiyor bana kalırsa.

Gerçi niye konuşuyoruz ki? Bu öyle bir yönetim ki Almanya'nın 2 katı üniversiteyi çeyreği kadar bile bütçe olmadan açtı. Herkesi 12 sene kalitesiz okullarda okumaya zorladı. Konuşsak bir şey değişecek sanki.

Bence konu sınav değil, bölümlerin aldığı puan türü ağırlığı. Mesela hukuk dediğin tamamen ezber ve okuduğunu anlamaya dayalı buna göre örnek olarak matematiğin değeri %20 sözelin değeri %80 olabilir. Ya da yönetim bilişim sistemlerini düşünün daha analize odaklı bir bölüm %60 matematik %40 sözel olabilir gibisinden düzenlemeler gerekiyor bana kalırsa.
benim anlatmak istediğim durum bu işte. Eşit ağırlıktaki bölümleri de ders dağılımı olarak eşit olmamasına rağmen eşit hatta standart sapma ile sayısal ağırlıklı sayıyoruz. Yanlış anlaşılma olmasın bu durum şu an benim işime geliyor istediğim bölümden dolayı. Sadece adaletsiz olduğunu düşünüyorum.

Bazı arkadaşlar sayısalcilar ek olarak fen görüyor. Ama edebiyatçılar edebiyat görmesine rağmen sayısalcilar onları yakalıyor falan filan diye saçmalamış.
Edebiyat dersini fen gibi zorlayıcı yapmıyorlar.
Birisi de sözel seçsin diyor. Zuahaha.
Kardeşim siz sorunlu musunuz?
Ülkenin halinde habersiz misiniz?
Matematik yapamayana adam gözüyle bakılmıyor ülkemizde. Sözelde ne kadar meslek var ki? O yüzden EA seciliyor.

Sayısalcı adamı EA'cı olarak EA sıralamasında geçemiyorsan bu senin sorunun. Sayısalcı adam edebiyat dersi görmüyor ama sen görüyorsun. Ayrıca matematiği de aynı şekilde birlikte görüyorsun TYT desen onları da 2 alanda görüyor. Hem avantajlısın hemde yapamıyorsun bu sayısalcıların sorunu değil EA girip kafası edebiyata basmayanların sorunu.
Sayısalcı edebiyat dersi görüyor.

benim anlatmak istediğim durum bu işte. Eşit ağırlıktaki bölümleri de ders dağılımı olarak eşit olmamasına rağmen eşit hatta standart sapma ile sayısal ağırlıklı sayıyoruz. Yanlış anlaşılma olmasın bu durum şu an benim işime geliyor istediğim bölümden dolayı. Sadece adaletsiz olduğunu düşünüyorum.
Siz ne okuyacaksınız hocam hukuk mu

Sayısalcı edebiyat dersi görüyor.
Sayisalci nerde goruyor edebiyat dersini? Alani degil ayrica 12. Siniftada edebiyat dersi yok ve sayisalcilarin alani olmadigi icin es geciyorlar.

@One Face yazdiklarimin hepsine disslike atmissiniz sanirim sizde sayisalcilar onumuze geciyor diye aglayan EA'cilardansiniz.

Geri
Yukarı