Be Quiet 120mm vs 140mm

121228

Kilopat
Makaleler
10
Arkadaşlar Be Quiet marka fan almak istiyorum ama aklıma bir şey takıldı. Şimdi 140mm 2 adet fan alsam ve öne taksam, öndeki eski 120mm fanı ise egzoz fan olarak kullansam, bu 120mm egzoz fan, içerideki sıcak havayı tahliye etmek için yeter mi yoksa yetersiz mi kalır? Bir de 120mm fanı daha önceden birkaç kişi almış ve yorum yapmış. Farklı satıcı ise 140mm fanı 120mm olan ile aynı fiyata satıyor fakat hiç yorum yok, ama satıcı puanı yüksek. Kısaca yorum olmaması beni biraz tedirgin etti. Alsam bir sorun olur mu acaba? Son olarak 140mm 2 adet fanı çoklayıcıya takarsam, çoklayıcıyı ise anakarta takarsam, anakart zorlanır mı? Sorularımı cevaplarsanız mutlu olurum olurum.

Be Quiet 120mm: Be Quiet! BL081 PURE WINGS 2 120mm 4 Pin PWM Kasa Tahliye Fanı Fiyatları ve Özellikleri

Be Quiet 140mm: Be Quiet! BL083 PURE WINGS 2 140mm 4 Pin PWM Kasa Tahliye Fanı Fiyatları ve Özellikleri

Son düzenleyen: Moderatör:
120mm olanlar tükenmiş bu yüzden fiyatı aynıdır. Kasa tahliye fanı yazmasının sebebi de basınçtan çok hava akımına önem verilmesidir fanlarda. Bu yüzden kasanızın önü mesh ise dediğiniz şekilde rahatlıkla kullanabilirsiniz ama eğer cam ya da kapalı ise basınç olarak daha yüksek modellere yönelmenizi tavsiye ederim.

120mm olanlar tükenmiş bu yüzden fiyatı aynıdır. Kasa tahliye fanı yazmasının sebebi de basınçtan çok hava akımına önem verilmesidir fanlarda. Bu yüzden kasanızın önü mesh ise dediğiniz şekilde rahatlıkla kullanabilirsiniz ama eğer cam ya da kapalı ise basınç olarak daha yüksek modellere yönelmenizi tavsiye ederim.
Peki çoklayıcıya 2 adet 140mm fanı taksam anakartım bunu kaldırır mı?

2X140 MM almak daha mantıklı olur o zaman.

İsterseniz egzoz için uygun fiyata Arctic P12 alın kafanız rahat olur.
Peki bir şey daha sormak istiyorum size. Daha önceden baya sordum da cevap veren olmadı. :D Fan çoklayıcı almak istiyorum fakat bir ucu 4 pin bir ucu 3 pin. Benim alacağım fanların ikisi de 4 pin. İki fanımı da bu çoklayıcıya takabilir miyim? Takabilirsem de kontrol edebilir miyim fanları?

@Sylveon

Son düzenleme:
Çoklayıcılarda girişin biri dört pin olur geri kalan girişler üç pin olur. Dört pin fanların ikisini de çoklayıcıya takarsın tek fark birinde tek pin boşta kalır. Boşta kalan pin fanın kontrol görevini yapan pindir. İki girişten birine dört pin fan taktığın için diğer üç pin girişe takacağın fanın kontrolünü de o dört pinli fan sağlayacak. Çoklayıcının maksadı da tam olarak budur.

Son düzenleme:
Çoklayıcılarda girişin biri dört pin olur geri kalan girişler üç pin olur. Dört pin fanların ikisini de çoklayıcıya takarsın tek fark birinde tek pin boşta kalır. Boşta kalan pin fanın kontrol görevini yapan pindir. İki girişten birine dört pin fan taktığın için diğer üç pin girişe takacağın fanın kontrolünü de o dört pinli fan sağlayacak. Çoklayıcının maksadı da tam olarak budur.
Çok teşekkürler hocam sonunda sorumun cevabını buldum. Mağazaya sorduğum soruda bana böyle bir cevap vermişlerdi.

Screenshot_2.png

@CJack60
@Yunusemre0101

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı