Bedava verilebilen oyunlar neden pahalıya satılıyor?

@painkiller
Hocam bunlar gövde gösterisi. Epic Games Tencent'ten aldığı maddi destek ve Fortnite'tan kazandıklarıyla oyun dağıtıp kullanıcıları platformda tutmaya, platformu gözlerinde büyütmeye çalışıyor. Üretici firma yine kazanıyor yani, korsan ile karşılaştırılacak bir durum yok.
Yok yok korsan ile karşılaştırmıyorum yanlış anlaşılmasın. Ama demek istediğim 400₺’lik bir oyun kampanya ile bedavaya verebiliyorsa neden normalde 78-80₺’ye satmıyorlar yani.

Yok yok korsan ile karşılaştırmıyorum yanlış anlaşılmasın. Ama demek istediğim 400₺’lik bir oyun kampanya ile bedavaya verebiliyorsa neden normalde 78-80₺’ye satmıyorlar yani.
Dediğim gibi, parasını Epic Games ödüyor da ondan. Böylece firma da, Epic de kazanıyor. Win-Win durumu var yani.

Bir nevi tarihi geçmiş yemek gibi düşünebilirsiniz. Artık firmaya para kazandırmayan oyunları sponsor birliğinde dosyalarını açığa çıkararak Bedavaya dağıtıyorlar. Bu da platforma oyuncu kazandırıyor.

Kampanyayı yapan üretici firma değil çünkü.

Epic Games, oyun başına ₺400 vererek milyonlarca kopya satın alıyor ve üreticiyle anlaşma sağlıyor. Sonra da mağazasında ücretsiz dağıtıyor. Üreticiden eksilen bir şey yok. Hatta bazıları normalden daha çok kazanıyorlar; teknik bakıma, satılmayan oyunları bir anda milyonlarca kopya satıyor. Sürekli Ubisoft ile anlaşma yapmalarının sebebi bu diye düşünüyorum :).

İndirim kuponlarında da aynı durum geçerli.

Ya arkadaş, kafalar karışık şu an yeminle. :) Epic Games GTA V'ten Civilization 6'ya kadar 200-300 TL bandındaki oyunları bedavaya verebiliyorken bu oyunlar neden o zaman bu fiyatlara satılıyordu? Yani şimdi emek diyoruz, çaba diyoruz, korsan kullanmayalım etik değil diyoruz da 300 TL'lik oyunun bedavaya rahat rahat verilebildiğini görünce de insan bir kızıyor yani açıkçası. Şimdi de FM 2020 ve Watch Dogs 2 oyunları bedava oldu Epic Games'te. :) Yaraya tuz basar gibi. AC Odyssey Deluxe Edition 300 küsur TL'lere satılıyorken diğer tarafta 80 TL'ye satılıyor yani. Hadi bu kampanya tamam da demek ki verebiliyorsun. GTA 5 belki milyonlarca kişi tarafından bedava indirildi. Sonra Steam tarafı çıktı dedi ki "O oyunlar kütüphanede oynanmazsa kayboluyor." Diye. Ya arkadaş, daha yüklemeye fırsatım olmadı ama oyun durduğu yerde duruyor işte. :)

300-400-500 TL civarındaki oyunlar bedava verilebiliyorsa neden bu fiyatlara satılıyor? 400 TL vermiş adam bedava kampanyasını görünce delirmiyor mu yani? Ben oyuna 400 TL versem, ertesi hafta bedava kampanyasını görsem kasanın üstüne otururum herhalde sinirden. 🤣 Mesela ben şimdi RDR 2'yi nasıl 200 TL'ye alayım? Haftaya gelmeyeceğinin garantisi ne? :) Ben demiyorum ki bütün oyunlar bedava olsun ama en azından mantıklı rakamlar olsun bari. 70-80 TL olsun tamam ama 300-400 TL nedir arkadaş? :)

Kafamda deli sorular. 🤣

Tamamıyla reklam politikası yüzünden. Coco Cola, Burger King gibi firmalar nasıl hala sanalda, TV'de bilboardlarda reklam veriyorsa aynı şekilde artık miladını doldurmuş oyunları da beleşe veriyorlar ki oyuncu beleş verilen oyunu alsın ve oynasın. Eğer oyunu beğenirse bir sonraki oyunu yani devam oyununu satın alsın. Mantık tamamen bu.

Yani FM 21 zaten yakın zamanda çıkacak. FM'yi sırf parasından dolayı ve korsan oyunda sevmediğinden dolayı 1 kez bile oynamamış kişi bedava olunca oyuna bir şans verip oynuyor. Eee sonrasında diyelim ki oyunu beğendi. Bu sefer ne oldu? FM yeni bir oyuncu kazanmış oldu.

GTA 5 gelirsek oyun zaten 6 yıllık bir oyun ve satışlar yavaş yavaş düşmeye başladı. Bedava verince birçok kişi oyunu deneyimleme şansına erişti ve bazıları da oyun için paket aldı (ben hile ile para kasıyorum ama bilmeyenler paket alır). Eee yine Rockstar kazandın oyun içi satışlardan. Bir de GTA 6 çıktığında mantıken 5 çok iyi oyundu deyip 6'yı alacaklar. Şahsen ben 6'yı bekliyorum.

He birde epic durumu var. Sırf platforma oyuncu çekmek için yapıyorlar. Bir ara steam'de bedava oyunlar veriyordu. Kendi oyunlarını veya başka yapımcıların oyunlarını. Bunu bir çok firma yapıyor zaten. Humble bundle vardı mesela.

Not: Şimdi bazı arkadaşlar çıkıp sen çok biliyorsun diyebilir. Bu yüzden not düşmek istedim. Pazarlama ve İşletme dersleri gördüm arkadaşlar(seçmeli - zorunlu).

Dediğim gibi, parasını Epic Games ödüyor da ondan. Böylece firma da, Epic de kazanıyor. Win-Win durumu var yani.
Güzel iş valla:) Hem kullanıcı da kazanıyor. Darısı Steam’in başına:)
@painkiller hocam şöyle bir düşününce fırsatçılık durumunun orada da olduğunu düşünmeye başladım.
Normal satış yapılacak fiyatın bir üstünü belirleyip belli bir kısım ücret ayırdıktan sonra ücretsiz yapıyor olabilirler.
Mutlaka bir karı olmalı. Yoksa dükkanı kapatıp gitmeleri yakın olur:)
Not: Şimdi bazı arkadaşlar çıkıp sen çok biliyorsun diyebilir. Bu yüzden not düşmek istedim. Pazarlama ve İşletme dersleri gördüm arkadaşlar(seçmeli - zorunlu).
Öyle diyenleri herzaman boş vermelisin:) Benden sana tavsiye yoksa lanet olsun der bırakır gidersin böyle ortamları;) Aydınlatman için ayrıca sağol:)

Güzel iş valla. :) Hem kullanıcı da kazanıyor. Darısı Steam’in başına. :)
Sanmıyorum. Steam, Epic kadar zengin değil zira Epic Games'in arkasında Tencent var ve bütün finansal kaynakları Tencent. Tencent de dünyanın en değerli şirketlerinden. Steam'de para yok mu? Var tabii ki hem de fazlasıyla ama Gabe abimiz pinti biraz.

Güzel iş vallahi:) Hem kullanıcı da kazanıyor. Darısı Steam’in başına:)

Mutlaka bir karı olmalı. Yoksa dükkanı kapatıp gitmeleri yakın olur:)

Öyle diyenleri her zaman boş vermelisin:) Benden sana tavsiye yoksa lanet olsun der bırakır gidersin böyle ortamları;) Aydınlatman için ayrıca sağ ol:)

Çoğunu bıraktım zaten çünkü bazı insanlar direk sövmeye, hakaret etmeye başlıyor ve bir süre sonra artık canımı sıkmaya başladı. Sadece adam akıllı takıldığım bir tek bu forum kaldı :)

Rica ederim bu arada.

Yeni konular

Geri
Yukarı