Bedelli askerlik yeri açıklanması sonrası yapılacak işlemler

smithblacksmith

Kilopat
Makaleler
10
Daha fazla  
Merhaba,

Bedelli askerlik başvurusu yapmıştım, yerim açıklandı fakat ne işlem yapacağımı bilmiyorum.

Önümdeki aşama nedir? Askerlik şubesine mi gitmem gerekiyor?

Evrak alma başlangıç 02/02/2022 olarak gözüküyor.
Sevk Tarihi 03/02/2022 gözüküyor.

Henüz kıyafet vs. almadım. Ne yapmam lazım? 🥲

Son düzenleyen: Moderatör:
Üniformayı orda vermiyorlar mı?
işte hiç bişey bilmiyorum o sonraki iş, şuan ne yapmalıyım?

Yerler açıklandı.

E Devlet üzerinden Sülüs almam gerekiyormuş yani "askerlik durum belgesi" bunu PDF olarak aldım.

Asal sevk belgesi için ASAL msb gov girdim orası da "sayfaya ulaşılamıyor" hatası verdi.

Screenshot_2022-01-28-10-17-16-151_com.opera.browser.jpg

@smithblacksmith Siz kendi kişisel eşyalarınızı alın. Bir otele gidiyormuş gibi yedek de bulundurarak iç çamaşırı, kişisel bakım malzemeleri, kıyafet (rahat giyilebilecek eşofman, pijama vs. ağırlıklı) terlik alın. Bunlar yeterli olur. Başka bir şey almanıza gerek yok. Tıraş seti alın ayrı olarak, önemli olan tek şey bu.

Hayırlı teskereler. 🙂

Hocam zaten başvuruyu yapmak için aile hekiminden rapor falan almış olmanız lazım. Bundan sonrasında pek bir şey yok diye hatırlıyorum. Sevk tarihinden itibaren 2 gün yol izni veriliyordu galiba. İlk gün gitmeyin fazladan yaparsınız. Yol izni bitiminde gidin. Askere gittiğinizde 1 adet üniforma, 1 adet diş fırçası, 1 şampuan, 3-5 adet don, atlet gibi şeyler veriyorlar. Ama askerde bunları yıkayacak yeriniz olmayacak. Asker çarşısına gidip alışveriş yapmanız lazım. Gittiğiniz yerdeki adama bedelli askerlik yapacağım derseniz o size gerekli her şeyi verir. Günümüz ekonomisinde 200-300 TL tutabilir bilemiyorum. Ayakkabıyı kendi numaranızdan 1 numara büyük seçiniz. Yanınıza spor ayakkabı almayı unutmayın. Benim gibi hataya düşerseniz ayağınız 1 ay ağrımaya devam eder. Botunuz için pudra ve tabanlık almayı unutmayın. Yastık kılıfı almayı da unutmayın. Bir sürü kişi saçkıran olmuştu. Yanınızda ilaç götürmeyin, askeriye çöküyor. Zorunlu alacağınız bir ilaç varsa doktor raporunuzu yanınızda götürünüz. Askeriye yine çöküyor ama bu sefer diğer arkadaşlara vermezler bu ilacı. Bedelli askerliğe yeni dönemde kral gibi davranıyorlar. Akıllı telefon ile albayla fotoğraf çekinen vardı. 10 kişilik ailenin en küçük çoçuğu olacaksınız kısaca. Duş almayı unutun eğer Ankara Mamak gibi bir yer çıkmadıysa. Mamak gibi bir yer çıktıysa her gün duş alabilirsiniz. Covid olmaya hazır olun. Giden herkes Covid kapacak. 2300 kişinin hepsi pozitif çıkmıştı ilk haftanın sonunda. Sadece askerliğin bitimine 2 hafta kala test yaptırmayın. Askerliğiniz uzar durduk yere. Eğer çok kötü hissetmiyorsanız tabii. Görüp görebileceğiniz en aptal insanlarla karşılaşmaya hazır olun.

Düzenleme: Evrağı internet üzerinden çıkartıyorsunuz. Ayın 2'sinde çıkartmanız yeterli.

@smithblacksmith Siz kendi kişisel eşyalarınızı alın. Bir otele gidiyormuş gibi yedek de bulundurarak iç çamaşırı, kişisel bakım malzemeleri, kıyafet (rahat giyilebilecek eşofman, pijama vs. ağırlıklı) terlik alın. Bunlar yeterli olur. Başka bir şey almanıza gerek yok. Tıraş seti alın ayrı olarak, önemli olan tek şey bu.

Hayırlı teskereler. 🙂
Teşekkür ederim ama bu sonraki aşama lütfen ilk sorduğum soruma odaklanın.
Önümdeki aşama nedir? Askerlik şubesine mi gitmem gerekiyor?

Evrak alma başlangıç 02/02/2022 olarak gözüküyor.
Sevk Tarihi 03/02/2022 gözüküyor.

@smithblacksmith Bedellide nasıl olduğunu bilmiyorum ama sen her türlü askerlik şubesine gidip oradan bilgi al. Sülüs kağıdı ile gitmiştim ben birliğe direkt.

Yeni konular

Geri
Yukarı