Bekçiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bağcılar'da yaşıyorum malumunuz biraz sıkıntılıdır ortam, ancak bekçi olayları yürürlüğe girdikten sonra sokakta kendimi daha güvende hissediyorum. Olaylar daha az yaşanıyor, yaşansada fazla taşkınlık çıkmıyor. Anlayacağınız ülke oturduğunuz yerden ibaret değil. Empati yapın biraz, her seferinde görevini kötüye kullanan birisini gördüğünüzde direk bağlı olduğu kurumu kötülemeye kalkmayın. Ve unutmayın bu görevini kötüye kullanan insanlar her yerde sadece ülkemizde var değiller, biz yerel haberleri daha fazla duyduğumuz için sanki sadece bizde oluyormuş gibi zannediyoruz.

Bağcılar'da yaşıyorum malumunuz biraz sıkıntılıdır ortam, ancak bekçi olayları yürürlüğe girdikten sonra sokakta kendimi daha güvende hissediyorum. Olaylar daha az yaşanıyor, yaşansada fazla taşkınlık çıkmıyor. Anlayacağınız ülke oturduğunuz yerden ibaret değil. Empati yapın biraz, her seferinde görevini kötüye kullanan birisini gördüğünüzde direk bağlı olduğu kurumu kötülemeye kalkmayın. Ve unutmayın bu görevini kötüye kullanan insanlar her yerde sadece ülkemizde var değiller, biz yerel haberleri daha fazla duyduğumuz için sanki sadece bizde oluyormuş gibi zannediyoruz.

Ben de Bağcılar'da yaşıyorum. Şu "keko" veya "kabadayı" dediğimiz tiplerde azalma sezdim birazcık.

Ben de Bağcılar'da yaşıyorum. Şu "keko" veya "kabadayı" dediğimiz tiplerde azalma sezdim birazcık.

Arkadaşlar "Herkesi bekçi yaptılar çok var." diyorlar ama bence azlar burası için biraz daha fazla olsalar tümüyle kurtulmayı bile sağlayabiliriz diye düşünüyorum bu 'keko'lardan.

Hadi zabıta'nın da belki bir gerekçesi falan falan olabilir de, bekçi niye var? Eğitimini doğru düzgün alamamış (veya almaya imkanı olmamış) insanların devlette bu kadar maaş alması ne kadar doğru? Babam devlet memuru ve hala üniversite okuyor. (işe 1998'de başlamış bu arada) Ama lise mezunu bir insan direkt babamdan daha fazla maaş alıyor. Ne kadar adil?
Hocam bu ülkede hala ilkokul mezunu memur var. Ayrıca 5 ay eğitim alıyorlar ve gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca çok maaş aldıklarını düşünmüyorum. Türkiye’de ortalama saatlik ücret 21 TL iken bekçiler 25 TL kazanıyor. Babanızın az maaş almasının sebebi kıdemi, bölümü ve çalışma saatine göre değişiklik gösterebilir. Bunu farklı bir meslek grubuyla karşılaştırmanızı mantıksız buluyorum.
@Uchiha Shisui
Ben de böyle bir cevap vereceğinizi bekliyordum. Öncelikle benim güvenliğimi sağlama amacıyla kurulmuş bir birimi savunmak en doğal hakkımdır. Bana karşı istediğiniz sözleri söyleyebilirsiniz. Benim az çok mesajlarımı gören insanlar yeri geldiğinde devleti askeri ve polisi eleştirdiğimi de görmüştür.
Mesajımın bir kısmını okumadan cevap verdiğiniz veya işinize gelenlere cevap verdiğiniz kanaatindeyim. Çünkü kalkıp kurallar başkasına uygulanmadı birisine uygulandı diye eleştirme hakkınızı yanlış şekilde kullanıyorsunuz. Ben orada yanlış olduklarını da belirttim fakat bir şeyi ortaya atarken sonucunu ve devamını da söylemeniz gerekiyor çünkü eğer böyle yapmazsanız bu popülist bir mesaja dönüşür. Bekçi adama vurmuş. Ceza alsın tamam ama ceza verildiğini de yaz ki senin düzgün kafayla yorum yaptığını anlayayım arkadaşım. Şu ülkede iki tarafın da problemlerini ve söylemlerini dinleyip yorum yapanlar faşist oldu sosyalist oldu komünist oldu demokrat oldu her şey oldu. Vatan haini bile yapıldık. Neden? Ben bekçi adamın ayağına sıktı diye kanuna karşı gelen adamı görmezden mi gelmeliyim? Sadece bu soruma cevap verin ben gerisini önemsemiyorum. Kuzenim bekçi dedim ya şimdi neresinden tutsam elime bırakırsınız. Bu kadar sığ görüşlü insanlar yetişmemeli.

Uygulama gayet iyi, önemli olan doğru kişilerin işe alınmasıdır.

Taşıdıkları her aracın yerine göre kullanma emirleri vardır, bu emirler doğrultusunda gerekiyorsa kullanabilir, önemli olan bunların doğru bir amaçla doğru bir şekilde kullanılması.

Hocam bu ülkede hala ilkokul mezunu memur var. Ayrıca 5 ay eğitim alıyorlar ve gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca çok maaş aldıklarını düşünmüyorum. Türkiye'de ortalama saatlik ücret 21 TL iken bekçiler 25 TL kazanıyor. Babanızın az maaş almasının sebebi kıdemi, bölümü ve çalışma saatine göre değişiklik gösterebilir. Bunu farklı bir meslek grubuyla karşılaştırmanızı mantıksız buluyorum.
@Uchiha Shisui
Ben de böyle bir cevap vereceğinizi bekliyordum. Öncelikle benim güvenliğimi sağlama amacıyla kurulmuş bir birimi savunmak en doğal hakkımdır. Bana karşı istediğiniz sözleri söyleyebilirsiniz. Benim az çok mesajlarımı gören insanlar yeri geldiğinde devleti askeri ve polisi eleştirdiğimi de görmüştür.
Mesajımın bir kısmını okumadan cevap verdiğiniz veya işinize gelenlere cevap verdiğiniz kanaatindeyim. Çünkü kalkıp kurallar başkasına uygulanmadı birisine uygulandı diye eleştirme hakkınızı yanlış şekilde kullanıyorsunuz. Ben orada yanlış olduklarını da belirttim fakat bir şeyi ortaya atarken sonucunu ve devamını da söylemeniz gerekiyor çünkü eğer böyle yapmazsanız bu popülist bir mesaja dönüşür. Bekçi adama vurmuş. Ceza alsın tamam ama ceza verildiğini de yaz ki senin düzgün kafayla yorum yaptığını anlayayım arkadaşım. Şu ülkede iki tarafın da problemlerini ve söylemlerini dinleyip yorum yapanlar faşist oldu sosyalist oldu komünist oldu demokrat oldu her şey oldu. Vatan haini bile yapıldık. Neden? Ben bekçi adamın ayağına sıktı diye kanuna karşı gelen adamı görmezden mi gelmeliyim? Sadece bu soruma cevap verin ben gerisini önemsemiyorum. Kuzenim bekçi dedim ya şimdi neresinden tutsam elime bırakırsınız. Bu kadar sığ görüşlü insanlar yetişmemeli.

Babam bir memurun ulaşabileceği en yüksek seviyede. Buna rağmen daha yeni giren bir bekçiden daha fazla maaş alıyor. O zaman git polis yap da bari "Ayyyy bak polis geliyor" diyelim bekçiler için. Hiçbir işlevleri yok bence.

@Asdasgudas

Diğer konuşmalarınız ya da mesajlarınız bu konu özelindeki tutumunuzu değiştirmez.

Beni x bir ithamla suçlarken kendinizi salt şekilde "devleti ve kolluk kuvvetini savunurum" minvaline oturtmanız asıl şekilde: Taraflı bir bakıştır. Hiçbir kurum, kuruluş, meslek sözde görevi nedeniyle savunulamaz. Yukarıda savunduğunuz bekçilerin silahından çıkan kurşunlar bir çocuğun ölümüne sebep verse savunacak mıydınız? Ya da bir dakika argüman hazır: O adamı o yöne ittiler. O zaman o yöne gelmeyecek. Her eline silah alan, her üniforma giyen, her kendisine yetki verilen bunu kafasına estiği gibi uygulayacaksa bunun adı koruma değil, "seni döveceğim ve yanıma kalacak" noktasına erişir. Sığ görüşten söz ediyorsanız: Bir yurttaş olarak dayakla, silahla, üniformayla korkutulan insanların yanında olursunuz. He siz gidip orantısız güç uygulanmasını meşru hak olarak görüyorsanız: Ayrım yapılarak ya da seçilerek yapılan şiddete karşı da halkın öz savunma hakkı vardır. Size göre birileri öz savunma hakkını savunuyor diye "twitter ağızlı" oluyorsa: Siz de dogmatik bir düşünce ülke "vatan-millet-Sakarya" söylemi yüzünden faşizan bir tavır içine girmiş oluyorsunuz.

Başka söze gerek yok.

dsadsdsaasd.png

bekçi.jpg

Geri
Yukarı