Bel ağrısı için hangi bölüme gidilmeli?

Tekno Sever

Hectopat
Merhaba basketbol oynuyorum. Son zamanlarda belimde bir ağrı var belimi zorladığımı düşünüyorum. Fıtık yoktur umarım. Bunu anlamak için hangi bölümden randevu almalıyım? Fizik Tıp mı, Spor hekimliği mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Beyin Cerrahisi bölümüne gitmen gerekiyor. Eğitim ve Araştırma hastanelerinden Randevu alman zor olur. Eğer durumun müsait ise bir özel hastaneye gidip muayene olabilirsin. Senden MR isterler.
Beyin Cerrahisi bölümüne gitmen gerekiyor. Eğitim ve Araştırma hastanelerinden Randevu alman zor olur. Eğer durumun müsait ise bir özel hastaneye gidip muayene olabilirsin. Senden MR isterler.

Bu arada Beyin Cerrahi denince çoğu kişinin aklına Beyin ile ilgili hastalıklar geliyor ama değil.
Kreniel ve spinal olarak ikiye ayrılıyor.

kranial Beyin ameliyatları için geçerli. Spinal ise Bel sırt ve boyun fıtıklarının yada yaralanmasında ki tedavi alanı için geçerli.

Son düzenleme:
Merhaba basketbol oynuyorum. Son zamanlarda belimde bir ağrı var belimi zorladığımı düşünüyorum. Fıtık yoktur umarım. Bunu anlamak için hangi bölümden randevu almalıyım? Fizik Tıp mı, Spor hekimliği mi?
Ortopedi, Fizik Tedavi, Spor Hekimliği. Hangisinden randevu alabiliyorsan ona git.

Ortopedi ve FTR yazanlara aldırma Beyin Cerrahisine gitmen gerekiyor. Eğer başka branş önerisi gerekirse BC hekimi sana gerekli yönlendirme yapacaktır zaten. Not: Hemşireyim 3 yildir çalışıyorum dediğimi dinleyebilirsin.

***Öncelikle bir aile hekimine (yani birinci basamak bir kuruluşa) gitmende yarar var. Türkiyedeki bu "Başı ağrıyanı nörolojiye, beli ağrıyanı beyin cerrahisine yönlendirme" kafası değişmeli.

Çok büyük ihtimalle belindeki ağrı mekanik bel ağrısı - Yani basket oynarken zorlamışsındır, belinin cevresindeki kaslar gerilmişlerdir. (En basit anlatımı ile)

*Belindeki ağrı bacaklarının arka kısmından dizine kadar yayılıyorsa
*Ayaklarında uyuşma, karıncalanma, şimşek çakma gibi bir bulgu var ise
*Ayak baş parmağını / ayak bileğini rahat bir şekilde kaldıramıyorsan

İşte o zaman direkt beyin cerrahisine gidebilirsin. Bunun dışındaki bel ağrılarının büyük bir bölümü Lumbago - Mekanik Bel ağrısıdır. Dinlenme ve hafif ağrı kesici / kas gevşeticileri ile geçer....

İnsanları bu şekilde yönlendirmeyiniz. Sonra; "Yaaaaa neden MR'a 6 ay sonra gün veriyorlar? Neden doktora sıra bulamıyorum?" diye ağlanıp durursunuz. Basamak sistemi / Aile hekimliğinin orada olmasının bir nedeni var.

Gerekirse ile tahlil ve tedavi için aile hekiminiz sizi bilgilendirir.

***Evet doktorum

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı