"Ben her zaman yalan söylerim" cümlesi aslında bir paradoks değildir

Her zaman yalan söyleyen biri olsan bunu karşındaki insana nasıl açıklardın?

Zaten paradoks olmamasinin sebebi her zaman yalan soylemiyor olmasi. Hala 1. duruma yogunlasmis durumdasin. 2. ihtimale kulak ver, her zaman yalan soylemiyor ama her zaman yalan soylerim diye cumle kuruyor. Bunun uzerine dusun, paradoks olmadigini goreceksin.

Sen cümlenin kurulmuş olması üzerinden gidiyorsun. Biri bu cümleyi kurduysa sürekli yalan söylüyor olamaz diyorsun doğal olarak. En azından burada doğru söylüyor olmalı. Ben sana soruyorum, bugüne kadar hep yalan söylemiş olsan bunu nasıl ifade ederdin? Ben her zaman yalan söylerim veya ben hiçbir zaman doğru söylemem fark etmez. Gerçek bir sürekli yalancı kendini ifade edemez. Onun için bu cümleler de kuracağı benzer cümleler de imkansızdır.

Sen cümlenin kurulmuş olması üzerinden gidiyorsun. Biri bu cümleyi kurduysa sürekli yalan söylüyor olamaz diyorsun doğal olarak. En azından burada doğru söylüyor olmalı. Ben sana soruyorum, bugüne kadar hep yalan söylemiş olsan bunu nasıl ifade ederdin? Ben her zaman yalan söylerim veya ben hiçbir zaman doğru söylemem fark etmez. Gerçek bir sürekli yalancı kendini ifade edemez. Onun için bu cümleler de kuracağı benzer cümleler de imkansızdır.

Gercekten yalanci olmasi durumuna saplandin kaldin. Arkadasim evet, gercekten yalanci olsaydi bu cumleyi kuramamasi gerekirdi zaten.

Ama bu paradoks olmasi icin tek basina yeterli degil, cunku hesaba katmadigin bir ihtimal daha var.

O da sabahtan beri aciklamaya calistigim gibi soyledigi her seyin yalan olmamasi durumu.

Ben yalnızca bir adım geriden bakmak gerektiğini söylüyorum. Cümle henüz kurulmadı. İşin güzel, felsefi tarafı da burada zaten, hiçbir zaman kurulamayacak.

Ben yalnızca bir adım geriden bakmak gerektiğini söylüyorum. Cümle henüz kurulmadı. İşin güzel, felsefi tarafı da burada zaten, hiçbir zaman kurulamayacak.

Hayir, gayet de kurulabilir. Hala o cumlenin dogru oldugu durumda yaratacagi tezatin pesindesin.
Paradoks olmasi icin bu yetmiyor, yanlis oldugu durumda da mantiksal acmaza sebep olmasi gerek ama oyle bir sey yok.

Anlasamayacagiz seninle, bu son mesajim.

Geri
Yukarı