Ben Neden Düzgün İş Bulamıyorum?

Amcamın yanında çalıştım bundan bir süre önce. Bana 120 TL haftalık verdi. (Ayda 480 Lira) Çıktım hemen haftalığımı alınca. Bi internet kafeye iş görüşmesine gittim. 170 TL haftalık teklif etti. Günde 12 saat mesai. İzin yok. Yemek yok. Yolun yarısını veririm dedi adam. Ona da girmedim izin yok diye. Neyse tekel bayiye gittim gene iş görüşmesine o adamda 14 saat çalıştırırım günde izinde yok dedi. 1600 TL teklif etti sigorta falan da yok. Günde 14 saat çalışamayacağımı bildiğim için ona da girmedim. Markete gittim, fabrikaya gittim askerliğimi yapmadın diye almadılar. İplik imalathanesine girdim adam 300 TL haftalık verdi. Yol yemek sigorta çay kahve hiçbir şey yok yine. 2 gün hasta oldum işe gitmedim işten kovdu. Benim Allah belamı versin bir türlü düzgün iş bulamıyorum. Dayımın yanına girdim amelelik hamallık yaptırdı ona da dayanamadım çıktım.

Tüm çevremdeki akrabalarım beni ayıplıyor. İntiharı bile düşünüyorum. Çalışmıyorum diye adam değilsin falan diyor amcam. Psikoz tedavisi alıyorum. Odak sorunum var geceleri uyuyamıyorum. Ama bende yapamıyorum beceremiyorum işten kovuyolar ya da düzgün para vermıyorlar ne yapacağımı bilmiyorum. Çıkmaza düştüm 6 aydır evden çıkmıyorum adam akıllı Allah aşkına bir çözüm gösterin bana beş parasız rezil haldeyim 7 aydır aynı pantalonu giyiyorum. Bir çıkış gösterin bana ne olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok akıllı amcan 500 lira ile seni çalıştırınca mı adam oluyormuşsun? Kimseye hakaret etmek istemem ama çevrendeki gerizekalılardan olabildiğince uzak dur. Türkiye'de maalesef durumlar böyle. Bir tek sen böyle sorunlar yaşamıyorsun, o kadar kendine yüklenme. Bu olayda suç sende değil sistemdedir.

Okul okumuyorsan askerliğini yapmanı tavsiye ederim. Onu aradan çıkarınca maalesef fabrikalarda iş aramak durumundasın torpilin veya herhangi bir öğrenimin yoksa.

Dostum kendine sakın zarar verme. Bunlar gelip geçer. Kendi yeteneklerini öne çıkarabileceğin kendini ifade edebileceğin eminim ki birçok iş olanağın vardır. Sadece oturup sakince düşünmek gerek.

Çalışmaktan korkma, yok şu kadar saat, yok bu kadar saat düşünme bunları.
Askerde sana yetecek harçlık edeceğin parayı biriktir ve askere git.
Kalabiliyorsan da askerde kal.
Askeriye Devletten bile güvenilirdir.
Eğer ölümü düşünecek kadar gözünü kararttıysan kaybedecek pek bir şeyin yoktur.
Askerliğe engel bir sorunun yoksa değerlendir.
Bak Ramazan ayındayız.
Dua et. Allah'tan bir çıkış dile.
Ama bir iş bul, zor da olsa belli süre sık dişini.

Bazen yaşadığın olaydan tamamen çıkıp dışardan izlemen gerekir olan biteni. Bu konuda bana en çok yardım eden şey gökyüzüne bakmaktır. Aslında dünyamız da dahil o kadar küçüğüz ki. Sorunlarımız da öyle. Bazen kendimizi onlara çok kaptırıp büyütüyoruz fakat yıllar sonra ben niye bu saçma konuya bu kadar takılmışım diyeceğiz. Her şeye rağmen yaşamak güzeldir. Yarını bilememek güzeldir. Çünkü bize ne getireceğini bilemeyiz. Yaşadığımız olumsuzluklar da bizi pişirir, erdem katar, bakış açımızı geliştirir. Belki de bu yüzden hayatta her zaman her şey yolunda gitmez.
Kabul etmek onları yenmek için atılan hem en cesur hem de en kuvvetli adım olacaktır. Sonra da çözüm odaklı olmak ve gereksiz konuşmalara kulakları tıkamak. Soruna odaklanmak yerine çözüme odaklanmayı deneyin. Umarım yakında her şey hallolur👍

Bilmiyorum hobileriniz var mı fakat şayet varsa, Youtube kanalı oluşturmayı veya bir blog sayfası oluşturmayı düşünebilirsiniz hobilerinizle ilgili para kazanmanız uzun süre alabilir ama istediğiniz şartlarda çalışma imkanına sahip olursunuz.

Geri
Yukarı