BenQ Zowie XL2411P vs ASUS VG248QZ

DoctorDuman

Femtopat
Herkese iyi akşamlar :)

Sizce hangisini almalıyım ağırlıklı FPS tarzı oyunlar oynarım.

Teşekkürler :)

Herkese iyi akşamlar :)

Sizce hangisini almalıyım ağırlıklı FPS tarzı oyunlar oynarım.

Teşekkürler :)

BenQ sanki biraz fazla kaba duruyor ben olsam ASUS'u alırdım.

BenQ XL2411Z kullanmıştım yıllarca ekran kartını değiştirince Display Port olmadığı ve Hdmi'dan 144hz desteklemediği için sattım. Asus vp249qgr aldım. İPS panel. Attığın 2 üründe o fiyatlara TN panel almaya değmez. Benim şimdiki monitörüm senin Asus monitörünle neredeyse aynı görüntü ve monitörü tutan ayaklar aynı sayılır. Monitör kolay sarsılıyor masayı sallarsan. Eski BenQ senin attığın linktekinin Display portsuz versiyonu gibiydi. Masada taş gibi duruyordu sallanma olayı yok. Ama şimdiki aklım olsa yine İPS monitör alırdım senin bu linklerin TN monitör. Renk kalitesi çok fark ediyor günlük kullanımda.

Öncelikle şu notla başlayayım.

Renk derinliği 8bit olduğu sürece IPS ile TN panel arasında çok bir fark olmaz renk açısından. Bu örnek attığın 2.000TL bandındaki kaliteli TN paneller ile 2000 TL bandında alacağın bir IPS panelin renk farkı çok olmaz. Keza IPS monitörden renk performansı almak istiyorsan en az 10bit olması lazım ve 10bit IPS panelli monitörler de 5.000TL'den aşağı bulamazın. Bu noktada IPS ve TN panelin tek farkı ekran açısıdır. Yani TN panelde yanlardan açılı bakarsan renklerde kararma olur. Bu TN panelin fiziksel tasarımından dolayı. Teknolojik değil aha mekanik bir mevzu yani. IPS ve VA'da yok bu.

Neyse, kısacası "TN panel rengi kötü IPS çohii" diyen arkadaşları çok dinleme. Keza iyi IPS öyle ucuz değil. TN panel fiyatındaki IPS'ler de TN ile aynı rengi verse de tepki süresi ve hz konusunda TN kadar iyi değiller, ghosting ve blur yaşarsın bol bol.

Neyse soruna gelelim, burada istediğin iki modeli karşılaştırdım, fakat kafan karışabileceği için açıklayayım;

1 - İki model de AUO TN panel kullanıyor. Kaliteli TN paneller.
2 - İki modelin de paneli aynı model olduğu için özelliklerinin büyük bölümü aynı.
3 - Renk konusunda XL2411P baya önde, keza srgb ve adobergb gamutlarında desteği var. sRGB%96 bu fiyat için çok iyi. Asus tarafında NTSC var, kısıtlı bir gamut, o kısıtlı gamutun da %72'sini optimize etmişler. Renk performansı kötü yani baya. Yukarıdaki arkadaşın "TN kötüdür" dediği kötülük bu.

Ayrıca Black eQualizer, Color Vibrance gibi teknolojiler var CS:GO, PUBG ve Valorant oynarken kullanabileceğin.

XL2411P kat kat daha iyi bu modelden renk, optimizasyon ve teknoloji açısından. Bu arada önümüzdeki haftalarda XL2411K çıkacak. Bir üst modeli. Ona da bakabilirsin. DyAc ekliyorlar XL2411 serisine.

Yeni konular

Geri
Yukarı