BenQ Zowie XL2411P vs. XL2411K

121228

Kilopat
Makaleler
10
İki monitör arasında karar kıldım. İkisinden birisini alacağım, 11K'daki DyAc özelliği beni cezbetti. Fakat iki monitör arasında 200-250 TL bir fark var. 200-250 TL farka değer mi diye düşünüp durdum fakat bir sonuca varamadım. DyAc özelliği dışında 2 monitör arasında ki Inputlag değerleri nasıl acaba? Ayrıca renk farkı var mı monitörler arasında? Bütün arkadaşların konu ile alakalı cevaplarını bekliyorum. @allmightymihawk

Son düzenleyen: Moderatör:
Direkt yan yana koyup test etmedim. Ben p'den k'ya geçerken bir kayıp hissetmedim açıkcası. Blurbuster ve reddit'te hissettiğini söyleyenler var ama ne kadar doğru bilemiyorum.

DyAc 144hz'de olması güzel olmuş ama biraz parlaklıkta azalma oluyor DyAc açtığın zaman. Karşında şöyle bir seçim oluyor.

XL2411K : DyAc var, daha ufak bir ayaklık var, daha yeni bir panel ve osd menüsü daha güncel.
XL2411P : daha ucuz, parlaklık performansı daha iyi.

Bu noktada seçimi biraz sen yapmalısın.

Direkt yan yana koyup test etmedim. Ben p'den k'ya geçerken bir kayıp hissetmedim açıkcası. Blurbuster ve reddit'te hissettiğini söyleyenler var ama ne kadar doğru bilemiyorum.

DyAc 144hz'de olması güzel olmuş ama biraz parlaklıkta azalma oluyor DyAc açtığın zaman. Karşında şöyle bir seçim oluyor.

XL2411K : DyAc var, daha ufak bir ayaklık var, daha yeni bir panel ve osd menüsü daha güncel.
XL2411P : daha ucuz, parlaklık performansı daha iyi.

Bu noktada seçimi biraz sen yapmalısın.
Peki DyAc gerçekten olmazsa olmaz bir özellik mi? Bu özelliği çok kullanır mıyım? Bana büyük avantajlar sağlar mı?

Faceit falan oynuyorsan etkisi büyük keza flick, sweep ve peaklerde rakiplerin bulanıklaşmaması avantaj.
Son bir sorum daha olacaktı. Çoğu yerde XL2411P'nin görüntü kalitesi, renkleri çok kötü falan muhabbetleri dönüyor bu da beni biraz şüphelendirdi. Şu videodan biraz çıkarım yapmaya çalıştığımda açıkçası renkleri güzel gözüküyor. En azından beni rahatsız etmedi. Gerçekten o monitörün renk kalitesi söylenenler gibi kötü mü? Yoksa bir kulaktan dolma bilgi mi bunlar?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son bir sorum daha olacaktı. Çoğu yerde XL2411P'nin görüntü kalitesi, renkleri çok kötü falan muhabbetleri dönüyor bu da beni biraz şüphelendirdi. Şu videodan biraz çıkarım yapmaya çalıştığımda açıkçası renkleri güzel gözüküyor. En azından beni rahatsız etmedi. Gerçekten o monitörün renk kalitesi söylenenler gibi kötü mü? Yoksa bir kulaktan dolma bilgi mi bunlar?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
TN panel olduğu için öyle. En hızlı panel tipi sadece oyun için. Film izlerken falan soluk gelebilir.

TN panel olduğu için öyle. En hızlı panel tipi sadece oyun için. Film izlerken falan soluk gelebilir.
Şu anda kullandığım monitör Asus VP228HE'de TN bir monitör ve renklerinden oldukça memnunum. Fakat XL2411P yorumlarına bakıyorum renk kalitesi çöp gibi, lanet olsun böyle monitöre gibi yorumlar çok gördüm. Şüphelendirdi açıkçası.

İyi görüntü ve kötü görüntü göreceli şeyler. Yani 1.500TL'ye aldığın bir monitöre göre çok daha iyi. Lakin 5.000TL'ye aldığın bir IPS panele göre daha iyi değil. Önce bunu söyleyeyim.

TN panel çöp renk denmesinin 2 nedeni var ve ikisi de monitör teknoloji konusunda cahil olmakla ilgili.

1: TN paneli monitörleri IPS panel ile kıyaslayanlar
2: Monitörü aldıktan sonra oyun modları ile film izlemeye çalışanlar.

Bunları açıklayayım;

1: Renk performansının temeli monitörün bit ve gamut değeri ile alakalıdır. Panel tipi ile değil.

XL2411P'de yukarıdaki linkte gözüktüğü gibi 8bit renk ve %96 sRGB gamut desteği var.

Bir TN panelde alabileceğin en iyi değerlerden bunlar. Bunun daha iyisi 6+2 FRC olmadan direkt 8bit veren TN panellerdir ki onlar genelde 240hz monitörlerde ya da biraz daha pahalı modellerde kullanılıyor.

TN panelin dezavantajı maksimum 8bit üretilmesidir. Ayrıca 10bit'e çıkarsan bu sefer renk performansı artar lakin input lag de artar ve tepki süresi performansı düşer. Dolayısı ile 10bit TN panel üretilmez, çünkü anlamsız. Zaten doğru renk vermek ve bunu 2k gibi çözünürlüklerde verebilmek bir işlemci performansı aynı zamanda monitör için de bir renk performansı gerektirir. Bu da "ZAMAN" alır. İşte bu performansı verebilmesi için alınan zamana input lag diyoruz.

IPS ve VA panel 10bit ve üzeri renk verebilen bir panel tipleridir. Lakin yukarıda da söylediğim üzere renk performansını arttırdıkça, bir monitörün hz, tepki süresi ve inputlag performansı düşer. Yani XL2411P 10bit panelli bir IPS'e göre daha kötü renk gösterebilir ama o 10bit panelli IPS monitörde CS:GO oynamaya kalkarsan, XL2411P kullanıcı senin karakterinin burun deliğindeki 10 farklı kahverengi tonunu göremeyebilir ama seni senden çok daha hızlı görür.

PS: 10bit IPS paneller de zaten 4.000TL bandından başlar. Bunun altında satılan 8bit IPS panelleri almanın gerçekten hiçbir anlamı yok.

İşte bu noktada 5.000TL'lik IPS monitör ile gidip 2.000TL'lik TN paneli karşılaştırmayın. Keza evet rengi kötü olabilir ama performansı her daim üstündür TN'in çok ekstrem modeller hariç.

2: Monitör kullanmayı bilmeyen "yorumcular".

Arkadaş alıyor monitörü. CS:GO oynayacak. Nvidia'da digital vibrance öğrenmiş internetten, açmış onu sarıları turuncuya, kırmızıları pembeye çevirmiş. Monitörden de sağda solda öğrendiği kadarıyla Color Vibrance'ı 15 yapmış. Black Equalizer'ı 20 yapmış karanlığı görücem diye. Oyun çin mahallesine dönmüş. Mis gibi oynuyor. Sonra sıkılıyor, bi video izleyeyim diyor, ayarları değiştirmeden gidip dizi açıyor. Bi bakıyor ana karakterin suratı pembe. Zifiri karanlık olması gereken yerde 10 ayrı gri tonu var. Sonra hemen koşuyor "abiy renkler çok kötü abiy".

Umarım anlatabilmişimdir.

Yeni konular

Geri
Yukarı