Benzinli aracı elektrikli araca dönüştürmek

Projesiz yapılan dönüşümler trafiğe çıkamaz. Proje ile yapılan araçlar sorunsuzca trafiğe çıkabilir. Yetkili firmaya ihtiyacınız yok.

Ek olarak dönüşümde sadece motor, tahrik ve batarya masrafınız olmayacak. Artan araç ağırlığı sebebiyle teker ve süspansiyon geometrileriyle de oynamanız gerekecek. Ki bunlarda sizin aracınıza özel olacağı için hazır setler işe yaramayacak. Mecburen buna da ek para harcayacaksınız.
Hocam şuan pazar araştırması yapıyorum. Kafamdan bir hesap yaparak aşağı yukarı 30k gibi bir masraf çıkardım zaten öyle tesla gibi 0-100 ü 2.6 saniye olsun 600km menzili olsun demiyorum ki. Aşağı yukarı 0-100 ü 11 saniye falan olur bu sistemin. 200km gibi bir menzili olur aşağı yukarı. Maks hız da 150km gibi bir şey olur. Zaten bunları halledersek projelendirerek TSE ve tüv den sertifika alıp ruhsata işletiriz.

Batarya için böyle bir pil için watt başına 2,38 TL tutuyor. Pilsitesi | En Uygun Piller | Orion IFR32700 3.2V 5500mAh Li-FeP04 Pil
1 km için hadi 100 watt harcasak 100km için 10KW ihtiyacımız var. 23800 TL eder. Yani BMS dahil 30k para gider.
Düzenledim.
Bende böyle bir şey düşündüm dediğim gibi süper bir şey ortaya çıkarmak istemiyoruz. Aşağı yukarı yazdığınız gibi bir şey istiyoruz.
Ya hocam biz istemez miyiz model S e binelim. Garibanlık işte. Zaten cebimde para olsa gider seri üretim bir elektrikli araç alırım.
Değmez uğraşma. Uğraşıp yapsan bile ya menzil düşük olacak yada kronik sorunlar çıkacak.
Dayım oto motor ustası motor elektrik kaporta boya dükkanı var, bilmiyorum şimdi onada sormak lazım. Ne olur ne olmaz. Tahmini 15k dan aşağı motor tutmaz. Kalan 15k da batarya tutsa. Ohoo daha bunun projelendirilmesi, TSE TÜV ruhsata işleme vs bi 50k sı var. E zaten broadway 40k böyle yapana kadar 90k araba almak vs aklımdan geçmiyor değil ama bilmiyorum hocam şuan aklımıza koyduk bakalım

Son düzenleme:
Hocam şuan pazar araştırması yapıyorum. Kafamdan bir hesap yaparak aşağı yukarı 30k gibi bir masraf çıkardım zaten öyle tesla gibi 0-100 ü 2.6 saniye olsun 600km menzili olsun demiyorum ki. Aşağı yukarı 0-100 ü 11 saniye falan olur bu sistemin. 200km gibi bir menzili olur aşağı yukarı. Maks hız da 150km gibi bir şey olur. Zaten bunları halledersek projelendirerek TSE ve tüv den sertifika alıp ruhsata işletiriz.
Hocam biliyorum pazar araştırması yaptığınızı. Ama karşınıza çıkacak şeyleri önceden bilmeniz adına söylüyorum bunları. Yoksa bu yola düzgün hesap etmeden çıkıp, "Hass.... bunu da mı değiştireceğiz.", "Ulan o kadar para harcadık şuradan şuraya gidemiyoruz." demeyin diye diyorum.

Yoksa ülkemizdeki şartlar iyi olsun, çoğu eski arabanın elektrikli olarak yeniden hayat bulsun bende isterim. 😊

Projesiz yapılan dönüşümler trafiğe çıkamaz. Proje ile yapılan araçlar sorunsuzca trafiğe çıkabilir. Yetkili firmaya ihtiyacınız yok.

Ek olarak dönüşümde sadece motor, tahrik ve batarya masrafınız olmayacak. Artan araç ağırlığı sebebiyle teker ve süspansiyon geometrileriyle de oynamanız gerekecek. Ki bunlarda sizin aracınıza özel olacağı için hazır setler işe yaramayacak. Mecburen buna da ek para harcayacaksınız.
10 KW lifepo4 pil için BMS dahil 100 kilo eder. Eğer fırçasız HUB motor kullanılırsa ağırlık pek artmayacaktır belki düşebilir.
1638131402171.png

Ben şimdi Almanya merkezli elentria firmasına mail attım. ASELSAN'a vs yazdım. Elektrikli motorları vs var onların. Ki harbi çok güzel motorlar 150kW vs. Büyük ihtimalle arazi ve zırhlı araç motoru ama dedim yazayım yine. Satışı vs oluyor mu diye. Öyle bakalım

10 KW lifepo4 pil için BMS dahil 100 kilo eder. Eğer fırçasız HUB motor kullanılırsa ağırlık pek artmayacaktır belki düşebilir.
Araç geometrisi sadece saf ağırlık olarak hesaplanmaz. Lastik başına düşen yük, aracın ağırlık dengesi, yükün bulunduğu konum... Bunların hepsi ayrı ayrı hesaplanmalı ve buna göre bir geometri tasarlanmalı.

Eki Görüntüle 1228410
Bu hub sistem hibrit için bire bir. Bu sistemi maks 15k ya kurmak da mümkün. Ama yapmışken tam yapalım diyoruz. Ama aklımızda bu da var ki kötü bir sistem değil. Maks 90 kmh hız veriyor. 100km menzilli batarya seti ile tadından yenmez.

Geri
Yukarı