Beş insanı kurtarmak için bir insanı öldürür müydünüz?

Allahın yarattığı canı bi tek Allah alabilir. Müdahale etmem.

Aynen bana da uydu biraz bu. Kaderde ne yazildiysa zaten o esnada o oluyordur. El kol yapacak, ses verecek, botus firlatacak, imkaniniz yoksa sanki mudahale etmek bana da biraz haddi zorlamak gibi geldi.

5 isci ile 1 isci arasinda ecel hesabi yaparsak adaletsizlik yoktur.

Aynen bana da uydu biraz bu. Kaderde ne yazildiysa zaten o esnada o oluyordur. El kol yapacak, ses verecek, botus firlatacak, imkaniniz yoksa sanki mudahale etmek bana da biraz haddi zorlamak gibi geldi.

5 isci ile 1 isci arasinda ecel hesabi yaparsak adaletsizlik yoktur.
Alakası yok. Senin orda yapacağın davraşında kaderde yazılı. Yani orda sen kendi iradenle seçim yapmanı kısıtlayamaz.

Son düzenleme:
Alakası yok. Senin orda yapacağın davraşında kaderde yazılı. Yani orda sen kendi iradenle seçim yapmanı kısıtlayamaz.

Tamam da 3`lu cektirmene ne gerek vardi ? :p
Tabi ki orada yapacagim davranisa kaderim bir sinirlama getiremez. Amel etme asamasinda kadere suc atamazsin. Ama kaderinde nasil bir adam oldugunu kaderin sana secim yaptirarak gosterir.
Kader kendi kulvarinda senden 1 adim onde gotururken, sen kendi kulvarinda kaderden 1 adim ondesindir. Kaderi manipule etmeye gerek yok.

Ben de diyorum ki, olaya mudail olmam ve kaderin o sekilde yazilmis oldugunu varsayarak hareket ederim. Ahirette de bu niyetimden dogan cekimser davranisimdan dolayi vebalim de olmaz.

Son düzenleme:
Mantık 5 kişiyi kurtarmayı seçer bence doğru bir şey o bir kişinin kaderinde senin elinden ölmek yazılmıştır. Hiç müdahale etmesen belkide 5 kişi treni görecek kaçacaklar kimse ölmeyecek. Vicdanı rahatlatmak için beyin mantıklı bir düşünceye sevk edecektir. Ahiret olayına gelirsek de Peygamber efendimizin sahabelerinden biri seyahat eder iken göç yolunda dere kenarında durur ve su içmek ister içmeye çalışır iken dereye düşer, der ki şuraya bir kazık çakayım içmek isteyen insanlar benim gibi düşmesin lakin daha 5 metre uzaklaşmadan gözleri iyi görmeyen bir dede bu kazığa takılıp düşer dereye dede de derki şu kazığı sökeyim de benim gibi iyi görmeyenler takılıp düşmesin der dereye. Önemli olan niyet.

Son düzenleme:
Bir tramvay rayının yanında durduğunuzu hayal edin. Uzakta, kontrolden çıkmış bir tramvayın, onun gelişini duymayan beş işçiye doğru hızla geldiğini görüyorsunuz. İşçiler tramvayı görse bile, raydan zamanında ayrılamayacaklar. Felaket belli belirsiz göründükçe, yere bakıyorsunuz ve raylara bağlı bir kaldıraç olduğunu görüyorsunuz. Eğer kaldıracı çekerseniz, tramvayın beş masum işçinin bulunduğu raylardan ikinci bir ray takımına yönleneceğini farkediyorsunuz. Ancak, yan taraftaki bu rayın aşağısında, iş arkadaşları kadar habersiz, yalnız bir işçi bulunuyor. O halde kaldıracı kaldırıp, bir insanın ölümüne yol açar fakat beş kişiyi kurtarır mıydınız?

Ben çok kararsız kaldım. Siz olsanız ne yapardınız?
Ben kaçın tramvay geliyor derdim :D

5'e karşı 1 diyerek basit bir matematik hesabıyla kurtulabileceğimiz türden bir soru değil bu. Kimsenin yaşama hakkını yönetmek için karar veremezdim. Böyle bir durumda ben herhangi bir hamle yapmaz ve kaderin kendi oyununu oynamasını beklerdim.

İki tarafta ölmeli! :sentinel:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı