BES yapılır mı?

• Konuyu başlatan otm
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 2B

otm

Kilopat
Çalıştığım iş yerinde BES'ten ayrıldım. Yeni bir yerden yaptıracağım. Önerileriniz var mı? Ayrıca bunların fonları bulunuyormuş ve hiçbir bilgim yok. Altın fonu vs bilgi almak istiyorum. Yardımcı olabilecek var mı?

Bu emeklilik koşulları ile muhtemelen ileride 100 binlerce belki milyonlarca insanın ihtiyacı olacak gibi gözüküyor, özellikle İstanbul gibi pahalı şehirlerde yaşayanların.

Fonları var kendin yönetebiliyor musun onu bilmiyorum, %25 devlet katkısı vardı belli bir süre sistemde kalıp belli bir miktarı geçince içeride bulunan miktarın %25'i kadarını devlet ilave ediyordu çalıştığım yer yapmıştı teşvik için maaşa artı veriyorlardı sonra maaştan kesinti yapmaya başladılar bu yüzden bende çıkmıştım Bes'ten

Maaşla birlikte başlatıyorlar genelde maaşının bir kısmını oraya atıp para biriktiriyor ben çıkıp paramı aldım çok da önemli değil bana göre. Fon falan filan en büyük tefeci bankalar bizim hayrımıza bir şey yaptıkları görünmemiş.

Bu emeklilik koşulları ile muhtemelen ileride 100 binlerce belki milyonlarca insanın ihtiyacı olacak gibi gözüküyor, özellikle İstanbul gibi pahalı şehirlerde yaşayanların.

Fonları var kendin yönetebiliyor musun onu bilmiyorum, %25 devlet katkısı vardı belli bir süre sistemde kalıp belli bir miktarı geçince içeride bulunan miktarın %25'i kadarını devlet ilave ediyordu çalıştığım yer yapmıştı teşvik için maaşa artı veriyorlardı sonra maaştan kesinti yapmaya başladılar bu yüzden bende çıkmıştım Bes'ten
Evet fonları kendiniz yönetebiliyorsunuz. Ben yatırdığım kadarını devlet katkısı hariç fondan da kazandım. Yani 1500 yatırdıysam 1480 fondan gelir elde ettim.

Merhaba,
Garanti Bankası üzerinden yaptırdım. Online işlemler kısmına girdiğimde fon dağılım miktarlarını görüyorum. Her fonun açıklamasında yazıyor nerelere yatırım yaptığı. . Çok yüksek riskli, yüksek riskli, düşük riskli olarak kategorilere ayrılmış. Yüzde olarak dağılım yapabiliyorum. Ben genelde yüksek riskli fonları tercih ediyorum. Yüzde 80'i çok yüksek risk ve yüksek risk fonlarında. Otomatik öneriler de çıkıyor. Anket yapıp sonucuna göre öneriler alabiliyorsunuz. Üniversitede öğrenci iken ilk BES'imi açmıştım ben. 12. yıl sonunda bozdurdum, güzel de para aldım. Şuan ki BES'im de 4. yılımdayım.

Her ay maaşınızdan atıyorum 200 lira kesiyor ve bunu koyuyor kenara. Dediği gibi prim süresini siz doldurdukça kazanıyorsunuz. Örneğin 15 yıl geçtiyse %10, 25 yıl geçtiyse %25 koyuyor üzerine. Fon muhabbeti de bu maaşınızdan kesilen 200 lirayı isterseniz altın olarak o anki kurdan alıyor ve atıyorum 0.005 gram altın olarak atıyor hesabınıza bu da altın arttıkça değerlenmesini sağlıyor. İsterseniz dövize de çevirebilirsiniz size kalmış.

Son düzenleme:
Katkı payı%30 a çıktı yakın zamanda. Devlet katkısını almak için sistemede 5 yılınızı doldurmanız gerek diye biliyorum. Bence çok mantıklı bir sistem değil. O parayı kendinir dolar fala. Alsanız daha çok birikir.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı