BES yapılır mı?

• Konuyu başlatan otm
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 2B
BES ile en iyi kazanç elde etmek mümkün değildir. (Yani mümkündür de bu bir borsa mantığında sistem değil o manada) BES'in amacı özel sağlık hizmeti alabilmeniz ve katkı payınız tutarında fon sonu size ücretlendirme yapılmasıdır. Burada katkı payının portföy çeşitlendirmesi yöntemiyle tutulmasına da fon türüne göre yapılıyor yani sizin sorduğunuz altın, menkul kıymet vs. fonu katkı payınızın tutulma işlemini nasıl tercih edeceğinizi seçmenizle alakalı. Öneri olarak x şirketi iyidir demek doğru olmayabilir zira hepsinin dönemsel olarak ayrı faydası olabiliyor. Fakat sorun yaşamama ve güvenilirlik açısından sorarsanız Anadolu sigortayı tercih etmemenizi telkin ederim. Peki bilgi nereden bileceğim hangisini tercih edeceği mi? Şeklinde bir şey sorabilirsiniz. Onun için sigorta şirketleriyle katkı payınız, fonda tutmayı düşündüğünüz süre, portföyünüzü ne yönlü tutmak istediğiniz vs. vs. gibi cevaplarla size uygun ne hizmet verildiğini öğrenerek tercih yapabilirsiniz. Elbette bunu yaparken biraz ön okuma yaparak hem ne yaptığınızı hem size ne önerildiğini bilmek her zaman iyidir.
Not: Tabi esasen burada amaç BES'e girenlere fayda sağlamaktan ziyade BES üzerinden devleti fonlamaktır ama orası başka bir tartışma konusu.

Nasıl olabiliyor bu? Ufak da olsa bilgi verir misiniz?
BES yaptınız diyelim. Genelde maaşınızı hangi bankadan alıyorsanız o banka sizi otomatik BES planına dahil ediyor. Tabi kendiniz de yapabilirsiniz, size kalmış. Ben maaş müşterisi olduğum banka üzerinden anlatacağım işlemlerimi. Aylık 300 TL BES kesintisi oluyor maaşımdam. 300 TL üzerine devlet %25 katkı ekliyor. (2022 itibari ile %30 oldu oran.)
Biriktirdiğim para içeride 300+devlet katkısı olarak kalmıyor tabii ki. İçeride duran parayı fonlarla destekliyorsunuz. Fon dağılımı sunuyorlar size. Risklerine göre fonlar var. Biriktirdiğiniz para fonlara göre de artıyor. Fonların açıklamasında içeriği yazar. Diyelim A fonu altın, dolar vs. işlemlerde yatırım yapıyor olsun, B fonu da hisse senetleri üzerine yatırım yapıyor olsun. Açıklamalarında yazar bunlar. Tabi fon sayısı fazla 2 değil, 10-15 kadar fon var risklerine göre. Siz istediğiniz gibi seçebiliyorsunuz fonları.
Benim içeride 8000-9000 TL kadar yatırdığım tutarım var. 6000'e yakında fon getirim var.. Birde üzerine devlet katkım var 2000-2300 kadar. Fon getirisi seçimlerinize göre değişir. Kimi fonlar yıllık %20 kimiler %50-60 getiri sağlayabiliyor. Piyasaya göre değişiyor onlar, şu fon çok getirir diye kesinlik yok maalesef.
Birde ekleme olarak şunu yapayım. Ben sistemimde oturum açtığımda (online olarak) fon yönetim sekmelerinde fon anketi çıkmıştı. Anket sonucuna göre program size fon önerisi yapıyor. Benim profilim çok yüksek riske uygun çıkmıştı ve o gün bu gündür dağılımım çok yüksek - yüksek risk içeren fonlardadır.
Fon değiştirmek bende sınırsız değil, yılda belirli sayıda fon değişikşiği yapma hakkım var, diğer firmalarda durum nasıl bilmiyorum.

Son düzenleme:
BES yaptınız diyelim. Genelde maaşınızı hangi bankadan alıyorsanız o banka sizi otomatik BES planına dahil ediyor. Tabi kendiniz de yapabilirsiniz, size kalmış. Ben maaş müşterisi olduğum banka üzerinden anlatacağım işlemlerimi. Aylık 300 TL BES kesintisi oluyor maaşımdam. 300 TL üzerine devlet %25 katkı ekliyor. (2022 itibari ile %30 oldu oran.)
Biriktirdiğim para içeride 300+devlet katkısı olarak kalmıyor tabii ki. İçeride duran parayı fonlarla destekliyorsunuz. Fon dağılımı sunuyorlar size. Risklerine göre fonlar var. Biriktirdiğiniz para fonlara göre de artıyor. Fonların açıklamasında içeriği yazar. Diyelim A fonu altın, dolar vs. işlemlerde yatırım yapıyor olsun, B fonu da hisse senetleri üzerine yatırım yapıyor olsun. Açıklamalarında yazar bunlar. Tabi fon sayısı fazla 2 değil, 10-15 kadar fon var risklerine göre. Siz istediğiniz gibi seçebiliyorsunuz fonları.
Benim içeride 8000-9000 TL kadar yatırdığım tutarım var. 6000'e yakında fon getirim var.. Birde üzerine devlet katkım var 2000-2300 kadar. Fon getirisi seçimlerinize göre değişir. Kimi fonlar yıllık %20 kimiler %50-60 getiri sağlayabiliyor. Piyasaya göre değişiyor onlar, şu fon çok getirir diye kesinlik yok maalesef.
Birde ekleme olarak şunu yapayım. Ben sistemimde oturum açtığımda (online olarak) fon yönetim sekmelerinde fon anketi çıkmıştı. Anket sonucuna göre program size fon önerisi yapıyor. Benim profilim çok yüksek riske uygun çıkmıştı ve o gün bu gündür dağılımım çok yüksek - yüksek risk içeren fonlardadır.
Fon değiştirmek bende sınırsız değil, yılda belirli sayıda fon değişikşiği yapma hakkım var, diğer firmalarda durum nasıl bilmiyorum.
Teşekkür ederim ve önerebileceğiniz BES yapan yer var mı?

Teşekkür ederim ve önerebileceğiniz BES yapan yer var mı?
Garanti Emeklilik kullanıyorum ben. Açıkçası hemen hemen hepsi aynı imkanları sunuyor. Ben Garanti Emeklilik'te ki fon ayarlama kısmından oldukça memnunum. Piyasa riskine göre fonları yönetebiliyorum.

Geri
Yukarı