Beslenme konusunda sorunlarım var

MusaBayrak2528

Hectopat
Merhaba arkadaşlar 1 aydir fitness yapiyorum. Ve beslenme konusunda sıkınti cekiyorum mesela 2700 kalori almam lazim. Karbonhidrat kaynaklarimi kullaniyorum fakat onunda bir siniri var. Bu yuzden yağa başvurmak zorunda kalıyorum bir türlü dengeli kaloriyi toplayamiyorum. Siz mesela ne tuketiyorsunuz? Karbonhidrat ve yag orani az ama kalorisi yüksek besinler neler?

Spora başladınız ve sadece karbonhidrat ve yağ mı tüketiyorsunuz? Protein nerede? Yağlar sağlıklı yağ mı? Hangi amaçla spora başladınız?

İlk önce mesela amacın ne? Kilo mu almak istiyorsun yoksa kilo mu vermek istiyorsun?
Kilo almak ve kas kazanmak istiyorum.
Spora başladınız ve sadece karbonhidrat ve yağ mı tüketiyorsunuz? Protein nerede? Yağlar sağlıklı yağ mı? Hangi amaçla spora başladınız?
Elbette protein ve diğer besinleride tüketiyorum kas kazanmak için başladim.Fakat kilo verdim kalori açığından dolayi.

Kilo almak istiyorsanız yemek zorundasınız kendimden örnek vereyim. Ben bu ara kilo almak istediğim için günde sadece 400 gram karbonhidrat alıyorum hatta geçenlerde 500 grama çıktı. Sabah 100 gram yulaf, diğer öğünler ise 150+150 toplam 300 gram pirinç pilavı tabii yanında et ve salata da var.

Tabii bunun yanında iyi şekilde ağırlık çalışmanız lazım bu kadar yemek yiyip 5-10 kg ağırlıkla çalışırsanız eğer yağlanırsınız az tekrar yaparak ağır çalışmanızı öneririm.

Bunun herkes için geçerli bir standardı yok. Size en uygun beslenme programını bir diyetisyen gerekli ölçümleri yapıp verebilir. Yine de kas kitlesi kazanmak için proteine ağırlık vermenizi önerebilirim. Şeker ve sağlıksız yağ gibi şeylerden zaten herkesin uzak durması lazım.

Kilo almak istiyorsanız yemek zorundasınız kendimden örnek vereyim. Ben bu ara kilo almak istediğim için günde sadece 400 gram karbonhidrat alıyorum hatta geçenlerde 500 grama çıktı. Sabah 100 gram yulaf, diğer öğünler ise 150+150 toplam 300 gram pirinç pilavı tabii yanında et ve salata da var.

Tabii bunun yanında iyi şekilde ağırlık çalışmanız lazım bu kadar yemek yiyip 5-10 kg ağırlıkla çalışırsanız eğer yağlanırsınız az tekrar yaparak ağır çalışmanızı öneririm.
Peki makro besinler var 1 g protein 4 gr kalori 1 gr yag 9 kalori gibi.Bunlar kalori ile bir bütünmüdür yoksa ayrımı hesaplamalıyız?

Bütündür. Hocam çeşitli programlar var oradan ''Diyetkolik'' gibi oradan günde ne yiyorsanız yazın mesela o size gösterir her şeyi. Ama dediğim gibi sağlam yemeniz lazım tabii ki sağlam antrenman yapmanız lazım önerim temel egzersizlere odaklanın. Squat, Bench Press, Row gibi.

Merhaba arkadaşlar 1 aydir fitness yapiyorum. Ve beslenme konusunda sıkınti cekiyorum mesela 2700 kalori almam lazim. Karbonhidrat kaynaklarimi kullaniyorum fakat onunda bir siniri var. Bu yuzden yağa başvurmak zorunda kalıyorum bir türlü dengeli kaloriyi toplayamiyorum. Siz mesela ne tuketiyorsunuz? Karbonhidrat ve yag orani az ama kalorisi yüksek besinler neler?
Kalorinin %50'si Karbonhidrattan %30'u Protein'den %20'si Yağdan gelecek şekilde ayarlaman en doğrusu olur.
Şu sporu 2 yıldır yapan birisi olarak ufaktan bir tavsiye verebilecek seviyeye geldiğimi düşünüyorum ve daha yeni başlamışsın bu gramajlarla protein karbonhidrat gibi şeylerle kafa yormadan önce idmanını ve hareket formlarını oturt bu süreçte sadece sağlıklı beslenmeye çalış. Her şey zamanla oturacaktır birden her şeyi %100 Yapamazsın.

Geri
Yukarı