Beyin göçünü destekliyor musunuz?

Kas gücü göçünü, acaba beyin göçüyle mi karıştırıyoruz? Çünkü ben Türkiye'den yurtdışına göçenlere baktığımda kas gücü göçü görüyorum. Yazılımcılık, CAD teknisyenliği? Bunlar beyin gerektiren işler mi? Akademik yoldan göçenlere bakın. Yüksek lisans, doktora yurtdışında yapılır. Sonra en fazla iki yıl araştırma görevliliği altında getir-götür işleri yapıldıktan sonra ülkeye dönülür, bir üniversitede hoca olunur. Yani beyin göçü için önce beyinler yetiştirmek gerek, bu eğitim vizyonuyla da olabilecek bir iş değil.

Konu beyin göçünden daha çok yurtdışına kaçmak olmuş. Beyin göçü dediğiniz şey ülkenin sayılı okullarından başarıyla mezun olmuş veya alanında çok iyi işler yapan kişilerin yurtdışına çalışmak için gitmesi demek. Yoksa basit lise, üniversite eğitimi alıp, orta seviye İngilizceden başka dil konuşamayıp yurtdışına kapat atmak isteyenden beyin göçü olmuyor.

Herkes gitmesin, aklı başında, gitmek istediği ülkeyi gerçekten düşleyen ve kültürünü gerçekten seven, mantıklı, eğitimli ve düşünen insanlar gitsin. Yoksa avrupa ve amerika'da türkiye gibi bir yer olur. Refah ülkelerin yanında suriyelilerden farklı değiliz.

Geri
Yukarı