Beykent Üniversitesi ve Aydın Üniversitesi Nasıldır?

Necati Kozalak

Hectopat
Daha fazla  
Bu sene üniversiteye gideceğim ancak YGS-1'den düşük puan aldığım için ve Bilgisayar Programcılığı bölümünü istediğim için mecburen önce 2 yıllık okuyup daha sonrasında DGS ile 4 yıllığa geçiş yapmayı düşünüyorum. Meslek lisesinden de mezun olduğumdan YGS-1 puanıma yaklaşık 72 puan eklendi ve başarı sıralamam da güzel seviyelere(160 bin) geldi.

ÖSYM'nin 3. tablosundaki verilere baktığımda ve tercih robotunun verdiği sonuçlara bakılırsa aşağıdaki üniversiteleri tercih etme zorunluluğum var. Ben çevremden duyduğum kadarıyla bunları bir sıraya soktum, ayrıca özel üniversiteler için yıllık en fazla 10 bin TL ve civarı ödeme yapabiliriz.

1. Marmara Üniversitesi
  2. Kocaeli Üniversitesi
  3. Beykent Üniversitesi
  4. Şehir Üniversitesi
  5. Aydın Üniversitesi
  6. Balıkesir Üniversitesi
  7. Maltepe Üniversitesi

Aydın dediğin İstanbul Aydın mı?
Bence aralarında en iyisi Marmara üniversitesi. Sonuçta adı var.
Özel üniversitelerin hepsini sildim, internette okuduğum yorumlara göre bana göre bir yer olmadığını anladım. Şu anda sadece Marmara ve Kocaeli üniversitelerini tercih etmeyi düşünüyorum, 3 gün daha vaktim var.

Dostum ben de Dil-1 bölümünden 7242 sıralama yaptım Beykent'te ELT (English Language Teaching) bölümüne gitmeyi planlıyorum %100 burslu. Öğretmenlik okuyacağım için mezun olacağım üniversitenin vereceği etikete ihtiyacım yok bu yüzden yazıyorum ancak senin için önermem.

Dostum ben de dil-1 bölümünden 7242 sıralama yaptım Beykent'te elt (english language teaching) bölümüne gitmeyi planlıyorum %100 burslu. Öğretmenlik okuyacağım için mezun olacağım üniversitenin vereceği etikete ihtiyacım yok bu yüzden yazıyorum ancak senin için önermem.

Merhaba ben de şu an böyle bir durumdayım. Acaba memnun musunuz üniversitenizden? Ben de vakıf seçip İstanbul'da mı kalsam yoksa Sakarya, Bolu, Kocaeli gibi şehirler mi seçsem kararsızım.

Merhaba ben de şu an böyle bir durumdayım. Acaba memnun musunuz üniversitenizden? Ben de vakıf seçip İstanbul'da mı kalsam yoksa Sakarya, Bolu, Kocaeli gibi şehirler mi seçsem kararsızım.
Yıllar olmuş garip oldu bu yazımı görmek şimdi 😂
Beykent Üniversitesinden vazgeçip Kültür Üniversitesini tercih ettim. Eğer bölümün ELT ise İstanbul'da burslu vakıf tercih edebilirsin. Ben İKÜ'den çok çok memnun kaldım eğitim kalitesi de üniversite yaşamı da çok güzel geçti. Ancak her vakıf üniversitesi böyle değil, iyi araştırmanı öneririm. Son olarak eğer %100 burslu değil ise tefe/tüfe yüzünden her yıl ödeyeceğin paranın artacağını da göz önünde bulundur. Ben bilmiyordum.

@English Teacher şimdi kaçıncı sınıfsınız? Vakıf üniversitelerine karşı ailemin ve benim bazı önyargımız var. Ailem ticarethane olabilir diyor, devletten alacağın verimi alamayabilirsin diyor. Ben de kampüs yaşamı nasıldır, sosyal ortam nasıldır diye düşünüyorum. Yani bazı vakıf üniversiteleri resmen dershane gibi. Öyle bir yerde de okumak istemem doğrusu. Vakıf üniversitelerine okuyan arkadaşlarımla konuşuyorum zaten kpssye girip öğretmen olacaksın o kadar önemli değil keyfini bozma kal evinde paşa paşa git okuluna diyorlar, devlette okuyan arkadaşlarımla konuşuyorum bir öğretmenlik için o kadar para verilmez çık şehirdışına hayatı öğren diyorlar. Zaten şimdi şehirdışında bir üniversitede okuyorum ve mutluyum hayatımdan sadece evime uzak olması çok canımı sıkıyor. O kadar kafam karışık ki :(

@English Teacher şimdi kaçıncı sınıfsınız? Vakıf üniversitelerine karşı ailemin ve benim bazı önyargımız var. Ailem ticarethane olabilir diyor, devletten alacağın verimi alamayabilirsin diyor. Ben de kampüs yaşamı nasıldır, sosyal ortam nasıldır diye düşünüyorum. Yani bazı vakıf üniversiteleri resmen dershane gibi. Öyle bir yerde de okumak istemem doğrusu. Vakıf üniversitelerine okuyan arkadaşlarımla konuşuyorum zaten kpssye girip öğretmen olacaksın o kadar önemli değil keyfini bozma kal evinde paşa paşa git okuluna diyorlar, devlette okuyan arkadaşlarımla konuşuyorum bir öğretmenlik için o kadar para verilmez çık şehirdışına hayatı öğren diyorlar. Zaten şimdi şehirdışında bir üniversitede okuyorum ve mutluyum hayatımdan sadece evime uzak olması çok canımı sıkıyor. O kadar kafam karışık ki :(
Yani ben devleti de biliyorum vakıfı da (PAÜ-İKÜ). Eğitimin ve üniversitenin sunduğu imkanlar açısından İKÜ bambaşka bir sınıftaydı PAÜ'ye oranla. Yukarıda saydığın şehirlerdeki üniversitelerin ELT bölümleri ile de arasında ciddi bir kalite farkı var. Ama mesela Gelişim gibi, Yeni Yüzyıl ya da Beykent gibi üniversitelerde eğitim kalitesi düşük. Benim %100 burslu Beykent yerine %75 burslu İKÜ'yü seçme nedenim buydu. İyi ki de seçmişim. Şehir dışına gittiğinde vakıf üniversitesine vereceğin paradan fazlası gidiyor, en azından bende öyle olmuştu. Yani eğer İstanbul'da kalmak istiyorsan güzel bir vakıf üniversitesini seçebilirsin gönül rahatlığıyla. Şu an 4. sınıfım

Üniversitelerden bağımsız olarak söylüyorum. Şehir dışında okumak çok iyidir, faydalıdır. İmkânınız varsa şiddetle tavsiye ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı