BF 5 RTX 2070 Super sistemde darboğaz yapıyor

mystick55

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sistemim R5 3600X 2070 Super 16 GB RAM 3200 MHz Battlefield 5 girdiğimde ekran kartı kullanım %50-60 civarlarında grafik ayarlarını Ultra veya high yapsam değişen bir şey olmuyor. 1080p oynuyorum. Sizce çözüm ne olabilir? Teşekkürler.

3600X'in bazı durumlarda 2070 Super gibi ekran kartlarına darboğaz yapabildiğini duymuştum. Oyun sırasında işlemci kullanımını takip edebilir misiniz? İşlemcinin ortalama kullanımını değil de tüm çekirdeklerin kullanımını takip etmelisiniz, alt çekirdeklerden biri bile tıkansa darboğaz yaşanabilir. Çekirdek kullanımları %100 oluyor ise işlemci kaynaklı darboğaz var demektir.

1080p'de yerine göre az da olsa darboğaz yapabilen bir ikili doğrudur fakat operasyon modu dışındaki diğer oyun modlarında bu değerleri elde ediyorsanız biraz anormal onun dışında işlemcinin kas gücü BFV'te o kart için 1080p'de biraz da olsa zayıf kalabildiği gerçeğine dayanarak belleklerin çift kanal olup olmadığını kontrol edip, CPB/PBO gibi ayarların kontrolünü verim kaybını minimuma indirmek adına yapmanızı öneririm.

1080p'de %90+ bir GPU kullanımı benim için şart derseniz de en son çare 5600X/3800X güncellemesi yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
Şöyle diyeyim BF5'TE 1080P'de RTX 2070 ile 9600K darboğaz yapıyordu. 3600X ile 2070 Super daha fazla yapar. Önerim anakart biosunu güncelleyip (direkt 5. nesil desteklemiyorsa) 5600X alman. Tamam darboğaz olmasın diye oyunda doku çözünürlüğünü vs. arttırabilirsin ama FPS'in daha da düşer. Darboğaz olmasın diye daha düşük FPS almak pek mantıklı gelmiyor bana.

ayarlar ve değerler resimdekiler gibi rtx kapalı hatta dx 12 de kapalı.

Dosya Ekleri

• high.png
    high.png
    3,3 MB · Görüntüleme: 38
  • ultra.png
    ultra.png
    3,2 MB · Görüntüleme: 37
Çok az, benzer değerleri hatta biraz daha fazlasını ben manuel OC'lu GTX 1060 6GB ile alıyorum. Sorunun kaynağına inmek gerek gibi, bellekler dual olarak çalışıyor mu gerçekten? Onu bir kontrol edin isterseniz, bu tarz işlemci odaklı senaryolarda etkisi büyük oluyor, future frame rendering ayarının da açık olmasına dikkat edin.

Bu arada format atmadan önce 150-160 fps alıyordum hem de base clock (3.8 ghz) ile yalnız dün format attım ama önceki grafik ayarlarımı hatırlamıyorum bir türlü o fps'leri yakalayamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı