Bianchi Grizzly (2001) Hız Testi

guneralp

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Kavaklıdere, Ankara
Merhaba bisiklet sever Sosyal sakinleri,
Bugün her çelik kadrolu bisikletin metal israfı olmadığını kanıtlayan bir test uyguladım.
Öncelikle bisikletimden kısaca bahsetmek istiyorum.

Bisikletim Bianchi'nin gerçek İtalyan üretimi olan Grizzly Lite Steel XT modeli. Bisikletimin sele haricinde her şeyi orjinaldir. (Lastik dahil) ve 21 vites 26 jant bir bisiklet. 2001 yılında üretilmiş ancak 2010'a kadar bir kez bile binilmedi. Maneviyatı çok fazla benim için.
IMG_20220331_225734.jpg

Bisiklete hızlıca göz attığımızda üzerinde herhangi bir Türkçe yazıya rastlamadım. Çoğunluğu İtalyanca ve İngilizce. Zaten o dönemde Türk Bianchi Aspid ve Speed modelleri vardı yanlış hatırlamıyorsam. Kadro ve kaynak kalitesi gerçekten sağlam, sanki 21 yıllık bir bisiklet değil gibi.
IMG_20220331_225721.jpg

Çok hafif aşağı eğimli (%2) bir otoyoldan bisikletimle sekizinci viteste pedallamaya başladım. 10 saniyeden sonra yavaştan tıkanmaya başladım, hızını almadığı sürece hantal bir bisiklet. 30. saniyede 37 km/s hıza çıktım ve yavaş yavaş bayır aşağı inmeye başladım. 1 dakika sonrasında 43 km/s hıza ulaştım ve tam o sırada araba sürücüleri şaşkınlık bile bakıyordu. Korna çalıp selam verenler oldu. Gerçekten çelik kadro bir bisiklet için inanılmaz bir hız.
IMG_20220331_225750.jpg

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sizin görüşünüz nedir? Sizce her çelik kadrolu bisiklet çöp mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi ki çukura denk gelmemişsin.
Otoban yolu gibiydi, zaten bunu şehir içinde yapsaydım kuşbaşı olurdum neredeyse. :)
Yavaş mı bilemem ama o yaştaki bir bisiklete göre güzel korumuşsunuz eğer boyamadıysanız.
Maneviyatı çok fazla, rahmetli olan bir akrabam tarafından hediye verildi. Döneminde cok pahalı bir bisikletmiş, hep öyle derdi rahmetli. Ona iyi bakmaya çalışıyorum. Yıllardır bunun için bisiklet değiştirmedim. Boyamak aklımın ucundan geçmedi. Ama 3 ayda bir düzenli yıkatırım hep. Çamur pislik bağlamasın diye.

Vallahi o eski Bianchi'ler var ya kütük gibi oluyor ama hız testi bu bisiklet için ideal değil arkadan amortisörlü-çelik kadro-dişli lastikli bisikletle zaten alabileceğin en düşük verimi alırsın asıl olay 40'a çıkmak değil 40'ta sabit ve rahat gidebilmek. Bu arada gözüm kaldı bisiklet harbi çok iyi korunmuş taş gibi duruyor artık böyle bisikletler yapmıyorlar daha 20 sene daha sürersin bunu sudan koru yeter ki. Naçizane önerim şehir içerisinde kullanacaksan buna uygun şehir içi lastiği al dişsiz olanlardan, arka amortisörü de kitleniyorsa kitle olmadı en sert haline getir valla tadından yenmez o kaldırım senin bu kaldırım benim zıplar durursun sürmesi çok daha rahat ve az yorucu olur.

Vallahi o eski Bianchi'ler var ya kütük gibi oluyor ama hız testi bu bisiklet için ideal değil arkadan amortisörlü-çelik kadro-dişli lastikli bisikletle zaten alabileceğin en düşük verimi alırsın asıl olay 40'a çıkmak değil 40'ta sabit ve rahat gidebilmek. Bu arada gözüm kaldı bisiklet harbi çok iyi korunmuş taş gibi duruyor artık böyle bisikletler yapmıyorlar daha 20 sene daha sürersin bunu sudan koru yeter ki. Naçizane önerim şehir içerisinde kullanacaksan buna uygun şehir içi lastiği al dişsiz olanlardan, arka amortisörü de kitleniyorsa kitle olmadı en sert haline getir valla tadından yenmez o kaldırım senin bu kaldırım benim zıplar durursun sürmesi çok daha rahat ve az yorucu olur.
Zaten hız bisikleti olsa, o koca lastikler olmazdı hocam. Amaç dağa taşa bayıra vurmak bunlar ile. :D
Bisiklet 9 sene yattı, onun da etkisi var ama 2010'dan beridir kullanılıyor, özellikle son 2 senedir baya aktif kullanıyorum. Kadro üstündeki logo ve model adı hafiften sökülmeye başladı ama yapıştırdım geri. Yokuş çıkarken çok problem yapıyor, elimde olsa elektrik destekli yapacağım ancak maliyeti çok yüksek, zaten çelik kadro da olunca iyice enerji kaybı olur diye tahmin ediyorum. Lastikleri artık değişeceğim sanırım, erimek üzereler. 22 yılın verdiği yorgunluk yolda hissediliyor bayağı.

GPS ile 70+ hızlarda pedalladığım kayıtlarım var Strava’da. Hız yapınca bisiklet iyi anlamına gelmiyor. Kadro ağırsa insanı yorar. Verimi de düşürür.
Elbette hocam, dediğiniz doğru. Ben neler yapabiliyoruz onu göstermek istedim bu yazıda. Biraz da bisikletimin özelliklerinden bahsedeyim dedim.

Ama işte çelik kadroyla dağa taşa vurmak da çok zor bea :D Benim şaşırdığım arka lastiğin bitmeyip öndekinin cartayı çekmiş olması 22 yıllık lastik tutmaz ki hocam yolu, sen hemen değiştir onu bisiklet fren görsün :) Bende elektrik kiti takılı yalan yok çok güzel alet ama sizin bisiklete bence de gitmez, gider de parasına değmez en az 5-6k 250W motorlar bile.

Ama işte çelik kadroyla dağa taşa vurmak da çok zor bea :D Benim şaşırdığım arka lastiğin bitmeyip öndekinin cartayı çekmiş olması 22 yıllık lastik tutmaz ki hocam yolu, sen hemen değiştir onu bisiklet fren görsün :) Bende elektrik kiti takılı yalan yok çok güzel alet ama sizin bisiklete bence de gitmez, gider de parasına değmez en az 5-6k 250W motorlar bile.
Lastik artık isyan ediyor. Ama az kaldı 1-2 aya şöyle kaliteli bir yol lastiği alacağım.

Geri
Yukarı