Bıçağın kesmesinin bilimsel anlatımı nasıldır?

AhmetMesser

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merak ediyorum.
Bir bıçakla veya herhangi bir kesici aletle bir şeyi veya bir yerimizi kesince hücreleri mi birbirinden ayırıyoruz yoksa bıçağın değdiği hücreleri mi yok ediyoruz?

Merak ediyorum.
Bir bıçakla veya herhangi bir kesici aletle bir şeyi veya bir yerimizi kesince hücreleri mi birbirinden ayırıyoruz yoksa bıçağın değdiği hücreleri mi yok ediyoruz?
Bir yerimizi kestiğimiz ordaki doku arası bağ kopuyor. Hücreleri yok etmiyoruz. Ayırıyoruz bir mantıkta. ( Böyle olduğunu düşünüyorum en azından daha iyi bilen varsa düzeltirse sevinirim.)

Merak ediyorum.
Esasında hiçbir şey birbirine değmez. Sadece çok yakın olabilir. Atomlar birbirine yapışmaz ve birbirini iteklemez. Kesmek ise aslında bir kuvvettir. Aslında beklediğiniz bilimsel açıklamaya sahip değildir ve basittir. Hücreler ve maddeler arası bağ kopar veya parçalanır. (ayrıca keserek hücre yok edilemez ancak öldürülebilir.)

50 tonluk araca palet yada iki adam boyunda tekerlekler takıyorlar ki toprağa batmasın. Bu ağırlık kuvvetinin dağıtılmasıdır (bilimsel adını bilmiyorum). Normal araba ya da motosiklet tekerleği taksak -patlamayacagini varsayarsak- hiç zorlanmadan toprağa batardi.
Bu mantıkla bıçağın dokuda yaptığı etki keskin olmasından ileri gelir. Bıçak ne kadar keskinse o kadar kolay şekilde dokuyu keser. Kör bıçağın keserken zorlanmasinin sebebi kuvveti tek bir yerde toplayamamasindan dolayidir. Bu işin fizik kismiydi.

Biyolojik olarak tabi ki bıçağın değdiği yerdeki hücreler ölecektir. Ama zaten günde on milyonlarca hücre -yasiniza gore- ölür ve yenisiyle yer değiştirir. Bunun bıçağın kesmesine etki etmesini hesaplayamayiz.

Geri
Yukarı